Muscatura capusa (reactie dupa cateva saptamani)

10-05-2016
Gabrryelle
Nu este medic/terapeut
Gabrryelle
Buna ziua,

Pe 11 Aprilie am gasit o capusa mica pe mana baietelului meu, probabil luata din padure (excursie la munte). Am mers la Grigore Alexandrescu unde a fost scoasa usor, intreaga si de la Bals am primit tratament preventiv cu Augmentin pentru 3 zile. La locul muscaturii nu a avut nici o reactie.

Acum cateva zile i-au aparut cateva bubite rosii pe burtica si spate, care au trecut. Am zis ca poate a facut o micuta alergie, fiind si Paste cu tot felul de mancaruri. Apoi i-au aparut pe fata 2 bubite care aveau cumva aspect ca o basicuta si care s-au retras in cateva ore. In weekeend a facut brusc febra spre 39 cu o stare de moleseala accentuata, ceea ce nu mai patisem la febra. I-a aparut si o umflatura pe funte si ne-am gandit ca poate e alergie de la Panadol pentru ca nu se vedea un punct care sa indice ca ar fi o muscatura de tantar sau alta insecta. La spital ne-au spus ca nu cred ca e alegerie si poate s-a lovit. Nu a mai facut ulterior febra si starea lui e.. in parametrii ok. Apoi i-au aparut pe fata si pe lobul urechii 2 bubite rosii, cu aspect mai curand ca de cos. Si astea am zis ca poate sunt cumva de la febra.

Intreabarea mea, febra sau aceste bubite care nu par sa fie muscaturi de insecta ar putea avea cumva legatura cu muscatura de capusa de acum o luna?

Nu imi place sa fiu o mama paranoica, dar nici nu vreau sa risc sa ignor niste posibile semne doar pentru ca poate nu am pregatirea necesara sa le interpretez corect.

Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scot căpușa - prin tragere sau rotire?
  • Repelente împotriva căpușelor
  • Profilaxia bolii Lyme după mușcătura de căpușă
  • Metode de evitat pentru îndepărtarea căpușei
  • Prevenirea mușcăturii de căpușă
  • Gelul cu acțiune antibiotică ce poate preveni boala Lyme
  • Substanța de tip ciment secretată de căpușă ar putea fi folosită ca bioadeziv pentru țesutul uman
  • Atenție la căpușe!
  • Mușcătura de căpușă ne expune riscului pentru 6 boli extrem de grave
  •