Dupa histerectomie totala se mai face Papanicolau?

04-05-2009
nelly91
Nu este medic/terapeut
nelly91
am fost operata -histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, ce analize trebuiesc facute si la ce perioada?
5 comentarii
0
05-05-2009, ora 18:28
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna nelly,
daca la histerectomie s-a scos colul uterin nu se mai face testul papanicolau, dar se mai fac niste teste daca sunt probleme la secretia vaginala, pentru ciuperca eventual.Stai linustita nu faci nici cancer de col uterin nici ovarian.
Te pup si multa sanatate.
0
06-05-2009, ora 08:19
nelly91
Nu este medic/terapeut
nelly91
Multumescpt raspunsMary
Ma bucur ca ne intalnim si aici.
Dupa cum am mai scris si pe celelalte pagini vreau sa discutam amanunte despre aceasta operatie atat pt noi cat si pt cele care urmeaza sa se opereze pt a prinde curaj.Nu zic ca e cea mai buna solutie dar in unele cazuri chiar este nevoie.
fiecare persoana este diferita de aceea trebuie ascultat medicul dar discutand trecem mai usor peste aceasta operatie.
Am 2 luni de la operatie ma simt bine dar incerc sa ma documentez despre reactiile care intervin in timp.
multa sanatate!!!!
0
01-06-2009, ora 18:51
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna nelly, revin cu inca un comentariu si vreau sa-ti spun ca eu am 4 ani si jumatate aproape de la operatie.Am fost la control de cate ori m-a chemat Dr sau de cate ori am avut probleme sau nelamuriri si niciodata ni mi-a spus de testul papanicolau pana astazi.Azi am fost si dupa ce mi-a facut ecoo mi-a spus ca peste 3 luni sa merg la el sa-mi faca tuseu vaginal si testul papanicolau, pentru ca asa vrea el.
Nu-ti pot scrie mai mult, am sa-ti scriu un mesj privat cand am timp.Te pup.
0
23-06-2009, ora 22:05
camelia64
Nu este medic/terapeut
camelia64
buna seara azi am descoperit acest topic si sunt foarte fericita ca am dat de voi maine voi avea 4 saptamani de cand am fost operata de hist.totala si anex.bilaterala in urma unui chist tumoral ii multumesc lui dumnezeu ca am scapat cu bine in rest in fiecare dimineata ma uit in oglinda si imi spun azi sunt mai bine ca ieri arat mai bine ca ieri chiardaca seara imi dau seama ca nu a fost asa. va pup pe toate
0
24-06-2009, ora 09:09
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna camelia ma bucur ca ne ai gasit si ca esti bine fiecare noua zi este mai buna ca cea de ieri Te vei simti mai bine cu trecerea timpului cu toate ca nu vei uita ce ai sau ce ai patit Intra la profilul tau si am sa ti las un mesaj privat mai vorbim multa sanatate Maria
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Viața după histerectomie
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  •