dupa mastectomie totala dreapata... o strange operatia si o inteapa

26-01-2009
HopSI
Nu este medic/terapeut
HopSI
Este vorba despre o persoana care in luna septembrie a fost operata... mastectomie totala dreapata, modificata tip Patey, cu evidare limfoganglionara axilara dr, drenaj axilar dr.
Persoana spune ca din (cand in cand) o strange operatia si o inteapa. As dori sa imi spuneti care este motivul pentru care apar aceste simptome. A terminat citostaticele (4 sedinte de chinoterapie cu Farmorubicin si Ciclofosfamida, Dexametazona si Granisetronum).
Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
26-01-2009, ora 19:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Probabil ca are aceste simptome dupa ce mana de partea operatiei se umfla putin ca urmare a efortului.Nu trebuie sub nici o forma sa faca efort, sa suprasolicite mana respectiva.Numai bine!
0
26-01-2009, ora 22:49
HopSI
Nu este medic/terapeut
HopSI
Ea s-a mai plans odata de aceste simptome si am fost la spital. I s-au facut raze la plamani si pe operatie si au zis ca nu se vede nimic. Cu raze se vede daca ar fi ceva in neregula? Daca nu s-ar vindeca OK operatia..?
0
27-01-2009, ora 07:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, cu raze s-ar fi vazut daca ar mai fi fost ceva la san sau la organele din torace.A trecut, totusi ceva timp de la operatie, cred ca plaga operatorie s-a prins deja bine, are firele scoase si nu supureaza de niciunde.Vorbeste cu ea si intreab-0 daca dupa ce misca mai mult mana de partea operatiei observa ca seara se umfla putin si simte ceea ce spui tu.Deci eu cred ca de vina este limfedemul produs prin efort si singurul remediu este sa stea linistita.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: din ce în ce mai multe femei refuză reconstrucția mamară după mastectomie
  •