Dupa operatie sinuzita max.

16-02-2009
Sandor Zsolt
Nu este medic/terapeut
Sandor Zsolt
Buna!
Am 38 ani si am fost operat cu sinuzita max. bilaterala de patru saptamini. Am avut multe secretii colorate, care acum sunt aproape transparente si putine, dar durerile de tip reumatic nu dispar. dimineata m-a trezesc cu dureri maxilare, simt si pielea de pe cap. Intensitatea durerilor variaza in cursul zile. Deviatia de sept a fost operata acum cinci ani, dintii sup. tratati fara granuloame. Sindroame asemanatoare am avut si inainte de operatie.
Este normal sa doara mai multa vreme in functie si de conditiile meteo?
7 comentarii
0
16-02-2009, ora 13:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buan ziua!
Cred ca nu ai fost corect informat... sinusul maxilar.. nu are nimic iin comun cu pielea de pe cap.
Interventia chirurgicala facuta.. are menirea sa vindece sinuzita, sa nu mai ai secretii purulente pe nas !
DA.. la schimbarea vremii, ploi sau timp rece.. poatesa mai doara.. dar local, osul maxilar)
Este foarte posibil sa ai probleme cu coloana cervicala ( cervicoartroza).. care poate da dureri la pielea capului. ( maseaza in fiecare seara regiunea cervicala cu un ung. antiinflamator!)
Ca sa stii daca durerile sunt reumatice sau nu..
trebue sa faci o hemoleucograma, VSH, ASLO, Fibrinogen.
In functie de rezultat.. o sa faci sau nu Moldamina!
0
09-03-2009, ora 18:10
Le0nard
Nu este medic/terapeut
Le0nard
Buna ziua

Sufar de o sinuzita maxilara dreapta diagnosticata in anul 1988.Din cand in cand recidiveaza.Dupa inhalatiile pe care le fac suflu cu putere pe nara dreapta ptr a curata secretiile.Personal aud ceva ca niste scartieturi undeva in zona nasului..Ce ma sfatuiti?
0
09-03-2009, ora 18:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cand ati facut o Radiografie SAF?
trebue sa stiti ce mai este in sinus.
Faceti o radiografie.. si o secretie nazala+ antibiograma!
0
09-03-2009, ora 21:12
Le0nard
Nu este medic/terapeut
Le0nard
nu am mai facut o radiografie de f mult timp..o sa merg sa fac una...multumesc ptr sfaturi.o sa revin cu detaliile radiografiei si a celorlalte analize
0
17-03-2009, ora 10:18
Le0nard
Nu este medic/terapeut
Le0nard
revin cu rezultatul radiografiei saf..interpretarea medicului radiolog este : OPACIFIER NEOMOGEN A SINUSULUI MAXILAR DREPT...inca nu am ajuns sa recoltez secretii nazale ptr antibiograma..acum nu mai am curegeri de secretie si nici nasul infundat..ce ma sfatuiti in continuare?
0
17-03-2009, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sinupret.. 2 la 8 ore. este un tratament bun pentru a vindeca in totalitate inflamatia sinusala!
0
17-03-2009, ora 21:24
Le0nard
Nu este medic/terapeut
Le0nard
va multumesc pentru recomandare..sper sa am timp sa consult si un medic ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.