Durere cronica in gat

22-10-2014
DanyPo82
Nu este medic/terapeut
DanyPo82
Buna Ziua,

Va multumesc anticipat pentru răspunsul dvs.

Pacient de sex masculin in varsta de 33 de ani, fumator de mai bine de 15 ani prezint o durere cronica intermitenta in gat, nas infundat si tuse cronica iritativa fara expectoraţie toate acestea de peste 3 luni de zile.

Patru consultaţii Orl incluzand endoscopie.

Prima consultaţie, diagnostic deviaţie de sept şi amigdalite marite, tratament pentru tuse o săptămână fără nici un efect. La control sa recomandat doar un consul pneumologic din care a reiesit o bronsita acuta.

A doua consultatie, diagnostic faringita. Nu sa prescris nici un fel de tratament doar o recomandare de operatie ptr. Deviatie de sept.

A treia consultatie, diagnostic faringita, tratament cu tavanic pentru o infectie si vibrocil pentru o saptamana fara nici un efect. Analizele, exudat negativ si leucocite marite ( 10.4 ). La control sa prescris un tratament cu sinupret si sau recomandat analize suplimentare ( aslo, inr si ekg) din cate am inteles ar fi necesare in vederea unei posibile operatii prin coblatie.

A patra consultatie, diagnostic rinofaringita, tratament cu xyzal 5 zile si rinoclenil ptr. 10 zile fara nici un efect. Urmeaza controlul maine.

Intre timp durerea sa acentuat existand si o senzatie permanenta de nod in gat plus durere la inghitire.

Mentionez ca am renuntat si la fumat de aproximativ doua saptamani si nu am observat nici un fel de imbunatatire.

Multumesc.
8 comentarii
0
22-10-2014, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tusea si durerea din gat, nodul din gat pot fi de la o farngita iritativa din cauza unor probleme gastro=esofagiene
2 asta nu exclude nici faptul ca exista deviatia de sept care trebuie operata
ca exista hipertrofia amigdalelor..si pot fi micsorate in volum sau scoase
3 pe forum gasiti mii de postari despre regimul alimentar corect si trtamente pentru faringiteiritative
0
23-10-2014, ora 12:33
DanyPo82
Nu este medic/terapeut
DanyPo82
Buna ziua

Va multumesc ptr raspunsul dvs. prompt.

Urmez regim alimentar de aprox. 2 saptamani, mentionez ca nu simt nici un fel de reflux gastro din raspunsul dvs. Inteleg ca ar trebuii efectuata si operatia.

Multumesc
0
01-03-2015, ora 21:11
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Danypo82 ce ai facut cu durerea in gat cum te mai simti ca si eu sunt in aceias situatie de ceva vreme da_mi un raspuns cv te rog frumos
0
07-03-2015, ora 07:02
DanyPo82
Nu este medic/terapeut
DanyPo82
Salut,

Dupa investigatii la internist, orl, gastro si endocrinolog am ramas fara un diagnostic. Sper sa mai mult noroc, sanatate.
0
07-03-2015, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da trebue operate si deviatia de sept si amigdalele hipertofice
medicul ORL.. dup aconsult Decide ce este mai important
sau TU decizi daca te derenjeaza mai mult gatul sau proasta respiratie nazala
0
29-06-2015, ora 19:05
Laur07071987
Nu este medic/terapeut
Laur07071987
Buna ziua,

Am fost acum 2 saptamani la un medic ORL deoarece nu mai puteam dormi noaptea de tuse.Diagnosticul a fost faringita acuta granuloasa.Mi-a dat urmatorul tratament:picaturi Pinosol, Eficef 1 la 12 h, 2 siropuri de tuse printre care Koflet si unul preparat, pastile de supt Trachisept si Borenar.
Problema este urmatoarea: inca am acea faringita in spatele amigdalelor deoarece simt cand pun degetul acolo.Tusea mi-a trecut insa simt ceva in gat care ma deranjeaza cateodata.Sa fie din cauza faptului ca domnul doctor nu mi-a facut antibiograma? Mentionez ca am amigdalita cronica si de 3 saptamani fac un Moldamin pe saptamana ( am aslo 1200).Mai am si o flegma dimineata ( cred ca sunt secretii din nas) deoarece am si sinuzita cronica.
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare cu gatul? Sa fiu normal.de 2 ani am probleme incontinuu cu gatul.
Multumesc.
0
01-07-2015, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai citit ce am scris pe forum despre refluxul gastro-esofagian si cum afecteaza acidul gastric faringele???
0
03-07-2015, ora 09:24
Laur07071987
Nu este medic/terapeut
Laur07071987
Buna dimineata,

Nu am citit, dar o sa citesc.

Multumesc.

O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •