durere de gat

133 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
23-04-2010, ora 10:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa adaugi la TRatament Redigest 3 pe zi
si sa tii regim fara acru, rece, acidulat si fructe citrice..
0
27-04-2010, ora 15:23
brindusa1980
Nu este medic/terapeut
brindusa1980
baiatului meu in varsta de 6 anii sau facut analize si are ASLO 580, , ARE TRATAMENT CU ERITROMICINA SI MOLDAMIN.CREDETI CA ESTE DE AJUNS?
0
27-04-2010, ora 17:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate face si exudat faringian.
dupa 3 luni de moldamina repetati analizele si medicul ORL.. decide daca merita pastrate amigdalele sau trebue scoase.
0
17-05-2010, ora 10:24
rodimiri
Nu este medic/terapeut
rodimiri
Buna ziua, revin cu problema mea=durerea in gat.Am urmat tratamentul cu vit a, cetebe, fara acru, sarat si am avut o surpriza cand m-am uitat in gat am descoperit ca mi-au aparut iar puctele albe.Precizez ca am un copil de 4 ani care a facut febra si are aceleasi puncte albe in gat.am fost cu el la doctor si i s-a prescris zinat pt diagnostic-angina pultacee.Cred ca ar trebui sa iau si eu antibiotic pt ca am acelasi lucru ca si copilul meu.Maine merg din nou la medic.Nu ma mai doare gatul, dar nu e in ordine cu punctele albe din gat.Ce ma sfatuiti sa fac?multumesc
0
17-05-2010, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa vada medicul acele puncte.. sa stiti daca sunt pultacee sau Micotice
0
17-05-2010, ora 13:35
rodimiri
Nu este medic/terapeut
rodimiri
nu stiu ce sa fac.ieri aveam punctele albe in gat si azi au disparut.maine daca ma duc la doctor nu are ce mai vada.nu-mi pot explica.ce sa fie oare?Am o intrebare:ce sunt punctele micotice?
0
17-05-2010, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depuneri de micelii( ciuperca) pe limba sau faringe.. de la exces de antibiotice.
0
18-05-2010, ora 08:44
rodimiri
Nu este medic/terapeut
rodimiri
De 10 ani nu am luat antibiotic.Acum o luna am luat klacid si atat.nu poate fi vorba in cazul meu de exces de antibiotice.Singura nelamurire a mea este cum au disparut acele puncte?
0
18-05-2010, ora 11:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca erau pe amigdale.. e posibil ca in cripte sa se format cazeum.. care sa eliminat singur
tot tre sa mergeti sa vada un medic ORL.. gatul
0
18-05-2010, ora 11:09
daniela-maria
Nu este medic/terapeut
daniela-maria
buna ziua! am si eu cateva intrebari: ma balonez foarte des, nu am reusit sa descopar de la ce anume-decat cateva alimente pe care le-am exclus.si acum de vreo cateva zile am o durere in partea stanga imediat sub coasta-care cand ma lasa cand ma ia. durerea dispare in momentul in care stau intinsa in pat. la inceput am zis ca este de la efort, de la oboseala, dar am constatat ca durerea apare si in alte momente. mai am probleme si cu constipatia- sunt perioade in care merg normal la toaleta si perioade in care merg la cate 4-5 zile.cel mai tare ma supara durerea asta in partea stanga. ce sfat imi dati? multumesc...
0
18-05-2010, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi sa faci o ecografie abdominala.. si sa te vada la Gastrologie.
0
26-05-2010, ora 09:15
maro
Nu este medic/terapeut
maro
Buna ziua.sunt o fiica disperata, tatal meu in varsta de 60 de ani a tusit toata iarna A luat mai multe tratamente si in sfarsit ia trecut.A ramas cu o raguseala, a fost la un medic si ia zis ca are carne crescuta pe caile respiratorii. nu-l doare in gat.abia saptamana viitoare merge sa faca mai multe investigatii.Va rog mult sa-mi spuneti daca e cancer, ce trebuie sa faca daca e cancer si daca are sanse sa se vindece?
0
26-05-2010, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la gastrologie.
am scris ca problemele gastrice prin reflux.. dau usturimi si dureri de gat
0
26-05-2010, ora 11:42
maro
Nu este medic/terapeut
maro
multumesc pentru raspuns.dar totusi ia crescut ceva in gat si e foarte ragusit
0
26-05-2010, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde ce medic va spus ca e crescut ceva in gat
Numai un medic ORL.. poate sa vada ce este in gat si sa vada ce este pe corzile vocale.. dupa care trebuie sa se ea o analiza din gat( biopsie) si sase dea la anatomia patologica.. tocmai peste 10 ziel o sa aflati daca este cancer sau NU...!!!
0
26-05-2010, ora 15:24
nikki
Nu este medic/terapeut
nikki
Buna ziua.Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine.Am fost racita, am avut dureri in gat si am facut un pic de febra.Am luat paracetamol cu nurofen din 4 in 4 ore, propolets tablete de supt timp de 3 zile dupa care m-am dus la medic si mi-a spus ca am gatul rosu si mi-a dat antibiotic Artrox 1 pe zi, timp de 3 zile.
Dupa ce am terminat tratamentul mi s-a inflamat un ganglion in partea stanga in gat si ma doare si am obsv.ca mai fac febra si am mai luat cate un paracetamol.Iau in continuare si propolets.Ce ma sfatuiti sa fac?
0
26-05-2010, ora 15:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca trebuie sa schimbi pastilele de supt.. cu Voseptol,
sa faci inhalatii si gargara
0
26-05-2010, ora 15:33
nikki
Nu este medic/terapeut
nikki
Va multumesc frumos.As vrea sa stiu gargara si inhalatii cu ce? Si dc.mai e cazul sa iau un alt antibiotic.
0
26-05-2010, ora 17:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. antibiotic NU
inhalatii cu ceai de musetel + 3-4 pic de ulei de eucalipt
cu acelas ceai faci si gargara
0
26-05-2010, ora 22:20
nikki
Nu este medic/terapeut
nikki
Buna seara.
Va multumesc frumos din nou. O sa fac asa cum mi-ati spus.
0
30-05-2010, ora 10:40
catalin.350
Nu este medic/terapeut
catalin.350
buna ziua am si eu o problema, am avut o raceala simpla dupa care mam ales cu dureri in gat la inghitire si o ureche infundata care imi tiuie mai tot timpul dar nu ma doare ce poate fi sau ce trebuie sa fac.
0
30-05-2010, ora 20:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la ORL..
0
31-05-2010, ora 11:29
catalin.350
Nu este medic/terapeut
catalin.350
am amigdalitele unflate si ma cam dor cand inghit trebuie un tratament anume sau trebuie sa ma duc la doctor la orl sau la ce doctor.Sau ce tratament trebuie sa iau.A si inca ceva este probabil sa ma doara amigdalitele si sa fie unflate deoarece in camera unde dorm am umiditatea cam mare in jur de 70% afecteaza intrun fel aceasta umiditate prea mare modul de sanatate.Va rog daca imi puteti spune ce sa fac. Va multumesc.
.
0
31-05-2010, ora 11:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
catalin.
Mergi la ORL
0
01-06-2010, ora 13:39
catalin.350
Nu este medic/terapeut
catalin.350
am fost la orl si mia dat tratament cu antibiotice ospen 1500, nurofen raceala si gripa , neo-angin si solutie nazala olynth mia spus ca am o infectie de la amigdalita sa tras la ureche , ce vreau sa va intreb pentru acest tratament trebuie sa tin si un regim alimentar fara bauturi acidulate de tip cola sau iute sau acru ca ni misa spus.Va multumesc.
0
01-06-2010, ora 14:37
nikki
Nu este medic/terapeut
nikki
Buna ziua.Vreau sa va multumesc ca existati si ne ajutati.Am facut gargara cu ceai de musetel si inhalatiile cum mi-ati spus si mi-a trecut.
As dori sa va mai intreb ceva...nu stiu dc.este domeniul dvs., dar poate imi dati un sfat, ca nu stiu exact ce am si sunt disperata.
De 1 an si jumatate ma confrunt cu niste pb.de sanatate.
Totul a inceput de la o viroza respiratorie.(asa mi-au spus atunci ca am avut). A debutat cu stari de voma si slabiciune in corp, dupa care am facut febra si tuseam. Dupa aceea am ramas cu stari de ameteala, slabiciune in corp, palpitatii uneori si insomnii, dureri de spate in jurul plamanilor si transpiram si parca aveam ceva o secretie mucolitica pe gat si usturimi la urinat si o per.destul de lunga aveam temperatura 37 cu 1 cu 2. Am fost si internata la Fundeni...ca am avut o infectie urinara asa mi-au spus. Am ajuns si la urgente de vreo 5 ori si mi-au facut perfuzie cu calciu. Am tot luat calciu, vitamine.Tin sa mentionez faptul ca eu inainte nu aveam deloc dureri de mijloc chiar si dupa ce am nascut prin cezariana.Am racit foarte des in ultima vreme.
Zilele trecute am obsv.ca mi-a curs intr-o zi putin sange si cu chiaguri mici in ziua de 13 ale lunii.(eu am ciclu regulat).
In speranta ca nu v-am plictisit astept un raspuns din partea dvs.caci sunt disperata.
Va multumesc frumos.
0
01-06-2010, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
catalin..
DA obligatoriu tre sa tii regim.. si sa faci multa gargara

nikki
ziua a 13.. coincide cu ovulatia.. uneori la un ovar polichistic.. se intampla sa rupa un asemenea chist.
ati spus si ceva de rinichi...
Cred ca trebuie sa incepeti cu O Ecografie abdominala comleta ( gastric, renal, ginecologic)
sa faceti urocultura si sumarul de urina.
pana aveti rezultatele.. trebuie sa va hidratati bine, sa luati Ginseng 1 fiola dimineata
aspacardin 3 pe zi, Voseptol tab de supt.
sa faceti inhalatii si gargara cu ceaiuri+ ulei volatil de eucalipt...
0
02-06-2010, ora 10:12
nikki
Nu este medic/terapeut
nikki
Buna dimineata d-nul doctor.
Revin cu unele precizari. Offff.Am facut anul trecut analizele de sange de cateva ori, ecografie totala, urocultura, sumar du urina si coproparazitologic, exudat faringian si am facut de vreo 4 ori radiografie la plamani.In afara de colesterolul care imi iese mare de fiecare data(300) si calciu ionic mai mic( 3.5), in rest toate analizele mi-au iesit bune. Datorita faptului ca aveam si unele stari de voma anul acesta am facut si o endoscopie.
Toti medicii imi recomandau vitamine si multa odihna.Am luat Vitamax de cateva ori, Tonotil-N, am baut ceaiuri pt.infectie urinara, am luat si un tratament homeopatic, am ajuns si la psihiatru si am luat vreo 3 luni cipralex si la un mom.dat iarasi m-am simtit rau.
Nu inteleg nici durerile de mijloc de unde le am.

Acum iau spirulina.

Astept cu nerabdare raspunsul dvs.
0
02-06-2010, ora 10:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scrieti.mi pe mail
de unde sunteti
varsta, inaltime, kg, tensiune arteriala..
tot despre regimul alimentar si daca sunt probleme de constipatie sau colon iritabil... ???
Incepeti tratamentul care l.am recomandat si mai vorbim
0
05-06-2010, ora 17:22
catalin.350
Nu este medic/terapeut
catalin.350
am terminat tratamentul cu antibiotice care leam luat 5 zile si urechea mea este tot infundata trebuie sa continui tratamentul sau ce sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns
133 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •