durere de genunchi

23-10-2014
squareroot
Nu este medic/terapeut
squareroot
Buna!
Acum o luna si jumatate a inceput sa ma doara genunchiul stang(am 19 ani).a fost o durere superficiala, mai mult un discomfort simtit in fata, sub rotula dar si in spatele genunchiului.Durerea nu e mare dar imi radiaza prin picior ajungand la glezna sau sus in coapsa.Deasemenea in unele pozitii ma doare putin deasupra rotulei(unde se prind muschii de os cred).

Am luat anti-inflamatoare o saptamana(aulin) si niste vitamine pentru ca mg etc.Discomfortul nu a diaparut asa ca am mers la un ortoped care dupa o radiografie mi a zis ca am genunchiul putin spre exterior dar asta e o problema minora si nu stie daca ar trebui sa am dureri asa persistente.De la el am mers la neurolog unde mi am facut radiografie la sold si coloana.Acolo mi a zis ca nu am nimic la coloana si nu e vorba de nervul sciatic.
Am fost la un alt ortoped care mi a palpat genunchiul si s a uitat peste filme.Nu e absolut nimic inflamat si nu simte nimic suspect.Mi a zis sa merg sa mi fac un test pentru platfus pentru ca pot radia durerile de la faptul ca, calc gresit.

Durerea(sau discomfortul) dispar complet atunci cand fac efort(alergat sau kineto) si reapare in mom in care ma opresc din repaus.Simt din cand in cand ca mi se mai zbat muschii pe piciorul respectiv.Durerea dispare cand dorm si nu ma deranjeqza in timpul somnului.Reapare insa de cum ma trezesc.medicii au zis sa nu fac rmn inca pentru ca nu are rost fiind ca nimic nu pare neinregula cu exceptia acelui mic defect la alinierea oaselor.

Inca ceva, am in spatele acelui genunchi de vreo 2 ani o mica bubita sub piele cu care am fost la dermatolog recent si mi a zis ca nu e absolut nici o problema, e doar o adunatura de fibre sub piele.(nu prea are legatura dar m am gandit sa mentionez tot legat de genunchiul cu pricina).

Scriu aici sa mai aud o parere, pentru ca mi se pare ciudat o durere care persista de o luna jumate si dispare cand fac efort.Mentionez ca genunchiul mai 'pocneste' din cand in cand si in ultima saptamana am inceput sa am si dureri in zona gleznei cand umblu.

Multumesc
8 comentarii
0
23-10-2014, ora 21:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre o supra-solicitare articulara de tip mecanic, cauzata de eforturi agresive: jogging, """kineto"""" etc.
Prin urmare, logic, trebuie sa indepartati factorul distructiv, adica eforturile agresive pentru genunchi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-10-2014, ora 11:05
squareroot
Nu este medic/terapeut
squareroot
Multumesc de raspuns.Tin sa precizez ca, kinetoterapia si joggingul mi au fost recomandate de primul medic ortoped.
Acum, daca stau pe scaun sau la birou o ora doua cand ma ridic am dureri puternice, intepatoare, cand umblu si flexez genunchiul.dupa 5 minute de mers durerea puternica dispare.Durerea nu e in interiorul genunchiului ci deasupra si putin spre exterior(locul unde se termina muschii coapsei) si radiaza in coapsa.
0
24-10-2014, ora 11:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, sunt simptome absolut tipice de supra-solicitare mecanica a articulatiilor, muschilor, ligamentelor etc.
Exista o singura solutie logica, si anume repausul sportiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-10-2014, ora 15:51
squareroot
Nu este medic/terapeut
squareroot
Revin cu un mic update.Am fost astazi sa mi ia o amprenta plantara si mi a explicat ca, am doar doua puncte de sustinere ale piciorului in loc de 3 cum ar fi normal pentru ca am o scobitura prea adanca in talpi(cel putin asta am inteles eu).Mi a prescris niste talpici facuti la comanda si acum astept sa soseasca.
0
24-10-2014, ora 16:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este mai mult decat evident ca un pes cavus (picior scobit) este total incompatibil cu sporturi gen jogging, atletism, foot-ball, tenis etc.
Ca unul care ma ocup exclusiv de problemele ante-piciorului, ma indoiesc profund ca talonetele va pot ajuta, insa in medicina nimic nu este exclus si nimeni nu este detinatorul adevarului absolut.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-10-2014, ora 10:36
squareroot
Nu este medic/terapeut
squareroot
Am in coapsa, in spate, un punct in care daca apas cand stau jos(muschiul sa fie relaxat) ma sageata din coapsa pana in genunchi.Exact genul de durere care ma supara pe mine, o pot declansa mecanic apasan in punctul respectiv din coapsa.E normal?
0
03-12-2014, ora 02:40
Aisutza
Nu este medic/terapeut
Aisutza
Buna ziua va scriu si eu cu speranta ca voi primi un raspuns.acum 2 luni am facut rmn la genunchiul drept si mi sa depistat plica sinoviala mediopatelara.am inlaturato mai tarziu prin operatie, prin artroscopie.am facut timp de o luna exercitii piciorul simtinduse mai bine.dar durerea nu a disparut.am o durere insuportabila in somn cand indoi genunchiul si vreau sail readuc inapoi si ma doare foarte rau. As vrea sa stiu daca este normalasta sau ar trebui investigat durerea provenind din alta parte si nu de la acea plica sinoviala care totusi a fost inlaturata.va multumesc o zi buna
0
03-12-2014, ora 10:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este absolut imposibil de elaborat fara o examinare clinica directa, deoerece sunt mii de posibilitati, plecand de la datele D-voastra personale (varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice sau de alta natura), continuind cu starea pre-operatorie, situatia intra-operatorie si evolutia post-operatorie.
Singurul care cunoaste toate aceste elemente este chirurgul care v-a operat si caruia este normal, logic, etic, deontologic sa va adresati, in vederea evaluarii situatiei actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.