durere de picior drept de 3 zile

31-08-2011
NUTU SILVIANA
Nu este medic/terapeut
NUTU SILVIANA
Buna ziua, am nevoie de cateva sfaturi in legatura cu o durere de picor, de 3 zile care nu imi da pace, ma doare ingrozitor piciorul de la sold pana la genunchi, cu aceasta durere m-am mai confruntat in urma cu 4 ani in urma nasteri fiicei mele.VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT.VA MULTUMESC!
4 comentarii
0
31-08-2011, ora 15:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (herine de disc), dar poate fi si o problema articulara coxofemurala, poate fi o problema venoasa, reumatologica (inflamatorie) sau alte zeci de cauze.
In functie de examenul clinic local, puteti continua cu o vizita la neurochirurg, reumatolog, chirurg vascular etc.
Ce greutate/inaltime aveti la ora actuala??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-08-2011, ora 16:17
NUTU SILVIANA
Nu este medic/terapeut
NUTU SILVIANA
AM 153/63 KG SI DUREREA MA- MAI LASAT IN URMA UNEI CAPSULE DE ASPIRINA
VA MULTUMESC FF MULT PENTRU RASPUNS
0
31-08-2011, ora 21:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este perfect ca ati scapat de durere.
Nu trebuie insa sa uitati de cele 20 de kg in plus, care va distrug genunchii, soldurile si coloana vertebrala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-09-2011, ora 11:49
tema
Nu este medic/terapeut
tema
NUTU SILVIANA, faptul ca a durerea a cedat la aspirina indica o infectie, posibil streptococica sau cu e-coli.
Fa-ti o analiza de secretie vaginala cu antibiograma ca sa se vada la ce este sensibila bacteria si cu ce antibiotic sa te tratezi.
Mergi la ginecolog sa iti dea o trimitere eventual, dar vezi sa intrebi la laboratorul de analize daca efectueaza si antibiograma. Daca nu, cauta un alt laborator. Apoi, cu rezultatul mergi la ginecolog sa iti dea tratamemnt.
Daca iti iese e-coli, streptococ sau enterococ (care este de fapt tot un streptococ), tratamentul nu trebuie sa fie sub 10 zile ca nu trece. Vorbeste cu doctorul despre asta.
Daca nu tratezi aceasta infectie vaginala, toxinele eliberate in corp de bacterie iti vor irita in continuare articulatiile - sold, genunchi sau mana, pana se vor distruge cartilagiile si ajungi la operatie.
Avand in vedere ca ai si ceva kg in plus, presiunea este foarte mare pe sold si genunchi si deja iritate si inflamate de aceste toxine, se vor "roade" articulatiile rapid si ajungi la inlocuire de cap femural!!!!
Nu te juca cu asta, asculta-ma si fa-ti aceasta analiza mai intai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •