Durere de ureche

17-06-2020
Nicoleta0609
Nu este medic/terapeut
Nicoleta0609
Buna seara,

In urma consultului orl am primit diagnosticul de otita externa acuta supurata UD si ca tratament iau brufen 400 mg, ciprinol 500 mg, borenar si picaturi tobradex, unguent triderm.

Problema este ca doare in continuare chiar daca am inceput tratamentul, iar din cauza durerii nu pot adormi noaptea.

Este normal sa fie asa?

Va multumesc anticipat!
4 comentarii
1
18-06-2020, ora 08:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acest diagnostic.. necesita..aspiratie zilnica a secretiilor din ureche.. la cabinetul ORL
nu se poate curata canalul auditiv eficient pana la timpan in conditii de casa
daca pui picaturile si crema peste acele secretii normal ca nu ajung la piele sii nu isi fac efectul
incearca sa aspiri secretiile din ureche cu un servetel de hartie de bucatarie ( ca o sugativa) daca nu reusesti te întorci la ORL sa curate el urechea
exista Otis T picaturi care scot mai eficient durerea decat ce folosesti
1
18-06-2020, ora 09:10
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!Trebuie examinata cu atentie, date secretiile la un examen la laborator pentru bacterii si fungi cu antibiograma si din experienta mea la copii si adulti, se poate face si o mica interventie chirurgicala in zona foarte dureroasa a peretilor conductului auditiv extern, cu incizie, drenaj, aspiratie si mesa cu betadina si fluocinolon N, cu protejarea timpanului cu un mic tampon de vata.Durerea poate dispare astfel de a-2-a zi.
Sanatate,
Dr.Elena Latcan
0
19-06-2020, ora 01:29
Nicoleta0609
Nu este medic/terapeut
Nicoleta0609
Dl doctor am facut cum mi ati spus, am luat si un tador pt ca ajunsesem sa tremur de durere. (se intensificase de parca mi ar strafulgera urechea + durere de cap intensa pe partea cu urechea bolnava).

E cazul sa merg la alt medic? Nu pare ca ar fi gasit cauza durerilor medicul care m a vazut pt ca tratamentul pe care mi l-a dat are efect ziua, iar noaptea simptomatologia este exacerbata (e a 2-a noapte consecutiv cand patesc asa si a 2-a zi de tratament).

Cu multumiri,
Nicoleta
0
19-06-2020, ora 01:40
Nicoleta0609
Nu este medic/terapeut
Nicoleta0609
De asemenea, in ziua consultului mi a aspirat urechea, dar noaptea tot rau a fost.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: