Durere foarte mare la încheietura piciorului drept in fiecare zi, abia mai merg

05-06-2018
Mrk
Nu este medic/terapeut
Mrk
Câteodată ( mai mereu ) imi vine sa il tai singur acasa sa scap odată... 

Buna ziua, ma numesc ionut, am 29 ani, 105kg si 173cm (dar am facut Sport pana pe la 18 ani si nu sunt foarte gras, doar putin mare ) 
Am lucrat ca brancardier la un spital din București aprox 7 ani. 
Problema sta in felul urmator: Acum 2 ani am acuzat niste dureri la spate, în zona lombara foarte exagerate, numai puteam dormii noptile, dacă adormeam ok, ma trezeam cu dureri foarte mari ale mușchilor spatelui de sub omoplati pana la fund in 2-3 ore, dar ca sa pot dormii macar asa trebuia sa dorm cu cel putin 2, 3 perne, sa fiu poziționat ca pe un sezlong, ci nu pe drept. 
Am făcut RMN anul trecut la Spitalul Militar dar doctorul de acolo a spus că a ieșit ok.numai ma doare coloana lombara, însă acum m au apucat iar durerile de mușchi, dacă fac mișcare aprox 10 minute numai ma dor, se dezmortesc. 
Dar durerea principală este sus la încheietura piciorului drept, aproape de zona inghinala si se duce spre spate aproximativ 15 20 cm, dar nu ajunge sub coloana niciodata, dacă fac o mișcare mai brusca, vreau sa alergau stau in fund puțin aplecat pe spate, etc ma doare foarte foarte rau...ori dacă mă pun în pat câteva minute, mai ma ridic doar cu ajutor. 
Dar ca sa pot dormii cat de cat trebuie sa dorm ridicat aproape in fund, ori ghemuit, dar niciodată mai mult de 2-3 ore, oricât de obosit as fii...Va rog sa imi spuneti dacă ați mai întâlnit cazuri ca acesta si ce ar fii de facut ? 
Multumesc
3 comentarii
0
05-06-2018, ora 18:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate fi un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), agravat de cele 40 kg in exces.
Poate fi o problema a articulatiei coxo-femurale (necroza a capului femural), enorm agravata de cele 40 kg in exces.
Poate fi pur si simplu o tendinita a ilio-psoasului, datorata celor 40 kg in exces.
Etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-06-2018, ora 09:34
Mrk
Nu este medic/terapeut
Mrk
Multumesc frm, am sa ma duc oricum la spital sa vad ce imi spun cei de acolo si am sa si slăbesc, la asta m am gandit din prima...
0
07-08-2018, ora 03:04
crysty97
Nu este medic/terapeut
crysty97
Mrk cum te mai simti, ai aflat ce problema ai?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul