Simptome hernie inghinala directa la nivelul scrotului

14-11-2012
RageWD
Nu este medic/terapeut
RageWD
Buna ziua.

Prezint o usoara forma de hernie inghinala directa la nivelul scrotului, sau cel putin asta cred ca este.
Am fost la medic de 2 ori cu aceasta problema fiind consultat de 2 medici diferiti, amandoi mi-au spus ca am inelul usor slabit, dar nu suficient cat sa se justifice o interventie chirurgicala.

Sfatului doctorilor a fost sa evit efortul fizic si totul va fi bine. Am urmat sfatul timp de circa 2 ani, problema este ca recent am vrut sa incerc iarasi sa fac macar exercitii usoare. Durerea a revenit usor usor, aici a intervenit a-2-a vizita medicala care s-a finalizat cu acelasi rezultat plus o recomandare pentru cateva zile de orice medicament antiimflamator.

In urma tratamentului durerea din peretele abdominal a disparut, doar ca persista un discomfort permanent in zona scrotului, nu este urmat de durere, doar o usoara dereglare a scaunului.(din cate m-am documentat este de asemenea un simptom). Intre timp nu am mai depus efort sub nici o forma.

Intrebarea/Intrebarile ar fi:
1. Care ar fi cauza?
2. Cum pot trata acest discomfort?

Multumesc anticipat pentru atentie si raspuns/raspunsuri.

O zi buna.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Procedee chirurgicale în tratarea herniei inghinale
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.