Simptome hernie inghinala directa la nivelul scrotului
Buna ziua.
Prezint o usoara forma de hernie inghinala directa la nivelul scrotului, sau cel putin asta cred ca este.
Am fost la medic de 2 ori cu aceasta problema fiind consultat de 2 medici diferiti, amandoi mi-au spus ca am inelul usor slabit, dar nu suficient cat sa se justifice o interventie chirurgicala.
Sfatului doctorilor a fost sa evit efortul fizic si totul va fi bine. Am urmat sfatul timp de circa 2 ani, problema este ca recent am vrut sa incerc iarasi sa fac macar exercitii usoare. Durerea a revenit usor usor, aici a intervenit a-2-a vizita medicala care s-a finalizat cu acelasi rezultat plus o recomandare pentru cateva zile de orice medicament antiimflamator.
In urma tratamentului durerea din peretele abdominal a disparut, doar ca persista un discomfort permanent in zona scrotului, nu este urmat de durere, doar o usoara dereglare a scaunului.(din cate m-am documentat este de asemenea un simptom). Intre timp nu am mai depus efort sub nici o forma.
Intrebarea/Intrebarile ar fi:
1. Care ar fi cauza?
2. Cum pot trata acest discomfort?
Multumesc anticipat pentru atentie si raspuns/raspunsuri.
O zi buna.
Prezint o usoara forma de hernie inghinala directa la nivelul scrotului, sau cel putin asta cred ca este.
Am fost la medic de 2 ori cu aceasta problema fiind consultat de 2 medici diferiti, amandoi mi-au spus ca am inelul usor slabit, dar nu suficient cat sa se justifice o interventie chirurgicala.
Sfatului doctorilor a fost sa evit efortul fizic si totul va fi bine. Am urmat sfatul timp de circa 2 ani, problema este ca recent am vrut sa incerc iarasi sa fac macar exercitii usoare. Durerea a revenit usor usor, aici a intervenit a-2-a vizita medicala care s-a finalizat cu acelasi rezultat plus o recomandare pentru cateva zile de orice medicament antiimflamator.
In urma tratamentului durerea din peretele abdominal a disparut, doar ca persista un discomfort permanent in zona scrotului, nu este urmat de durere, doar o usoara dereglare a scaunului.(din cate m-am documentat este de asemenea un simptom). Intre timp nu am mai depus efort sub nici o forma.
Intrebarea/Intrebarile ar fi:
1. Care ar fi cauza?
2. Cum pot trata acest discomfort?
Multumesc anticipat pentru atentie si raspuns/raspunsuri.
O zi buna.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 10cervugid, Candida albicans
- 5de vreo 2 luni mi-au aparut 2 furuncule in zona inghinala
- 0Lipomul
- 4dureri inghinala dupa masturbare
- 3Zona inghinala - iritatie dupa epilat
- 0URGENT !!! Hernie inghinala la paralitic
- 1limfom hodgkin limfedem secundar
- 0durere zona inghinala dupa proteza de sold
- 2Umflatura inghinala de aceeasi marime ca inainte de operatie
- 5Operatie hernie inghinala dreapta
- 0Hernie inghinala stanga si varicocel testicul stanga
- 1Operatie hernie inghinala plasa - ingrijorat
- 2Hernie inghinala operată clasic
- 2Hernie inghinala recidivanta
- 19Dureri dupa operatia de hernie inghinala
- 1Durere inghinala
- 7Hernie inghinala stânga.
- 10Echimoza umflata dupa operatie laparoscopica
- 1Raspunsuri - Mancarime roșeata între testicule și picioare
Mai multe informații despre: Hernia inghinala Zona inghinala
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: