durere gat

29-01-2007
lorelai
Nu este medic/terapeut
lorelai
Buna ziua,
De 2 luni de zile simt o jena in zona gatului, ca un fel de nod permanent, din cand in cand fiind extrem de dureros si senzatie de gat uscat. Nu este o durere obisnuita (usturime, ca in cazul unei raceli). In tot acest timp am consultat 4 medici, toti mi-au zis ca este o inflamatie (la baza limbei, a laringelui) cauzele fiind ori un reflux gastric ori o alergie - exista o modificare a mucoasei. Totusi nu exista acea senzatie de arsura (ca in cazul unui reflux) Analizele sunt bune - ASLO, exudat. Fac tratament pentru gastrita de o luna (Omez), Aulin pt infalamatii, si Hexoral. Problema insa nu dispare ci din contra, se agraveaza.
As dori sa aflu daca sa continui tratamentele sau sa caut alta cauza sau ce alte analize as putea face.
Multumesc.
12 comentarii
0
29-01-2007, ora 00:00
pronatura
Nu este medic/terapeut
pronatura
Daca medicamentele s-au dovedit ineficiente, incercati sa stimulati capacitatea naturala a corpului de a lupta cu boala. Pentru aceasta, faceti citeva corectii in privinta alimentatiei (excludeti, cel putin 3-4 luni, carnea, zaharul, otetul, margarina, supele concentrate, sucurile cu zahar) si apelati la remedii naturale: cura cu argila, tinctura de propolis, echinacea, ceaiuri - cimbrisor, galbenele, salvie, urzica, coada calului, coada soricelului. Extern: gargara cu ceai concentrat din salvie sau sunatoare, inhalatii cu uleiuri volatile.
Va doresc succes!
0
10-03-2007, ora 00:00
NEGREANU
Nu este medic/terapeut
NEGREANU
BUNA LORELAI. EUma numesc Andreea si am cred aceeasi problema ca si tine de aproape 5 luni de zile de cand am nascut. Am facut si eu tratamentul ca si tine. Am fost la 6 medici.SI NIMIC!!!! Asi dori sa discutam despre asta daca doresti si tu. Poate ca tu ai reusit sa scapi, ca eu nu mai stiu ce sa fac. Am ajuns la capatul puterii. Sper sa vezi mesajul meu, caci vine cam tarziu. SANATATE MULTA.
0
13-04-2007, ora 00:00
AnaLaura
Nu este medic/terapeut
AnaLaura
Buna Lorela si Andreea, daca problema voastra inca nu e rezolvata incercati totusi sa refaceti analizele (ASLO si exudatul) Eu m-am chinuit 4 ani cu un streptococ in gat si nu a stiut nici un doctor ce am pana nu am anchilozat. Atunci au inteles ca era streptococ beta-hemolitic da tip A parca
0
04-07-2007, ora 00:00
Laus
Nu este medic/terapeut
Laus
Buna ziua!
De vreo 2-3 zile am aceleasi simptome intalnite la lorelai. E o senzatie de os ramas in gat si in urma inghitirilor fortate vine si senzatia de gat uscat. Nu stiu exact unde as putea spune ca este localizata (e mai mult o jena decat o durere), baza limbii sau mai jos in gat. Cateodata nu mai simt practic nimic, insa apare din senin. Intentia este de a inghiti chestii uscate, dure (pentru a scapa de acel os...care credeam ca exista la inceput). Toate problemele au aparut a doua zi dupa ce m-am tuns. Credeam ca este vreun par ramas in gat insa ar fi tb sa se duca.
As vrea sa stiu de la cineva care s-a mai intalnit cu astfel de probleme cu le-a rezolvat.

Multumesc
1
04-07-2007, ora 00:00
lorelai
Nu este medic/terapeut
lorelai
Buna din nou,
Am deja 6 luni de la primele simptome, timp in care am cheltuit vreo 3 salarii ca sa aflu ceva. Am ajuns si pe la neurologie unde mi s-a "sugerat" ca as avea probleme psihice, ca e inchipuit etc. Intre timp nu am stat degeaba si am cautat pe net: exista o boala denumita: Barre Lieu care seamana f mult cu ceea ce simt eu sau este posibila ca sa fie o spasmofilie manifestata la nivel de muschi esofagieni. Bineinteles nu am gasit medicul care sa determine exact ce am. Asa ca, daca imi puteti recomanda pe cineva...oricine, va rog. Am incercat sa ignor problema in ultimele luni, dar devine imposibil..
0
06-07-2007, ora 00:00
NEGREANU
Nu este medic/terapeut
NEGREANU
Buna. Pot spune ca am scapat. De doua saptamani pace ! Nici un simptom, din cele care m-au chinuit 8 luni. Dar sa va spun ce am facut. Acum 2 luni de zile mi-am facut programare la profesorul Dorin Sarafoleanu, mare somitate in O.R.L. In urma consultului, mi-a spus ca este o afectiune psihica, datorata stresului la care am fost si sunt supusa in mod constant. Starea de frica, ptr. ca nu cumva sa am cancer, accentueaza simptomatologia. In sfarsit se pare ca foarte multe presoane sufera de asa ceva. MI-a prescris ca tratament:
-2 pastile pe zi de distonocalm dimineata si seara
-profenid si ranitidina cate o pastila dimineata si seara
Dupa 2 zile nici o simptoma. Sper sa nu apara din nou.
Inca ceva trebuie rezolvate urgent toate problemele stomatologice.
0
06-07-2007, ora 00:00
NEGREANU
Nu este medic/terapeut
NEGREANU
Am uitat de Hexoraletten drajeuri de supt cate 4 pe zi. Multa sanatate la toti.
0
23-07-2007, ora 00:00
ro_ire
Nu este medic/terapeut
ro_ire
Si eu cred ca am la fel..Cred ca e vreo bacterie ceva, habar nu am de ce ar putea fi cauzata, e prima oara cand ma confrunt cu jena asta..Dar cred ca si Negreanu s-ar putea sa aiba dreptate cand zice ca e o afectiune psihica intrucat m-am pricopsit cu ea in momentul in care m-am angajat la o companie in care zilnic imi faceam nervi din cauza managementului si eram stresata de ei toata ziua, desi am demisionat si acel stres a disparut, tot o am. La mine in schimb e ocazionala..nu am aceasta jena tot timpul..insa senzatia ca ceva e in gat ba in centru, ba in dreapta, ba in stanga exista. Sa ma duc la medicina generala sau ORL?? ma gandesc sa fac un exudat sa stiu exact ce este. -...rog pe cei care se confrunta cu aceasta afectiune, sau ce o fi ea, sa ma contacteze. Sanatate tuturor!
0
30-12-2008, ora 12:48
salvameg
Nu este medic/terapeut
salvameg
Aceeasi prob. o am si eu dar mizez mai mult pe tratamentul homeopat gen miere, tinctura de propolis, ulei de galbenele seara si vitamina A uleioasa multa sanatate!
0
10-04-2009, ora 19:17
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
buna! si eu am aceeasi problema de aproximativ 3 saptamani. acelasi nod in gat, aceeasi uscaciune epuizanta. totul este bine cand consum lichide, in restul timpului insa este un calvar. initial am luat faringosept, crezand ca este ceva trecator, numai ca nu este! am fost la consult ORL si am primit tratament cu Strepsils Intensiv, CA+MG+D3 si vitamina A uleioasa. au trecut 3 zile si niciun rezultat!!! doar cand iau vitamina A ma mai lasa senzatia de uscaciune. in rest... calvar!

as dori o recomandare din partea cuiva care stie despre ce este vorba sau a trecut peste aceasta problema si a si rezolvat-o cu bine. va multumesc!
0
20-04-2009, ora 16:25
vio_joy
Nu este medic/terapeut
vio_joy
ma numesc, Violeta, sunt din Bucuresti am aceeasi jena in gat.cateodata ma ustura, cateodata doar ma jeneaza mi-am pus tantum verde sprey, nici o schimbare mi-e frica sa merg la doctor sa nu-mi dea un raspuns negativ.fumez de 16 ani mi-e teama de cancer.nu stiu ce sa fac?
0
19-06-2009, ora 15:13
nastiestern
Nu este medic/terapeut
nastiestern
Si eu am avut aceleasi simptome insa am descoperit ca imi este inflamat omusorul sau lueta, in partea stanga. E doar jena la inghitit nu durere. Cine imi poate da un sfat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum acționează bicarbonatul de sodiu asupra arsurilor gastrice?
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •