Durere gat

22-04-2016
EliStoica
Nu este medic/terapeut
EliStoica
Buna ziua!
De cateva zile (5-6) ma doare gatul cand inghit sau simt o senzatie de arsura/furnicaturi. Sunt putin ragusita si uneori am dificultati la inghitire dar nu f puternice in special dimineata imediat dupa ce ma trezesc. Uneori parca resimt durerea din gat si cand nu inghit. Parca imi simt gatul umflat. De asemenea simt ca o senzatie de furnicaturi in urechi. Acum 2 zile am eliminat niste mucus incolor din gat pe care inca il simt in gat ca un nod. Uneori si la cascat parca am o durere la nivelul gatului. Timp de o saptamana-doua aveam o senzatie de uscaciune a gatului in timpul noptii si dimineata dar a trecut. Am 20 de ani si fumez de approx. 4 ani nu mai mult de 8-10 tigari pe zi cu perioade cuprinse intre o saptamana si o luna in care nu fumez deloc sau extrem de putin. Uneori resimt si usoare dureri de cap in zona fruntii. Sunt f speriata ca am ceva grav pt ca la palpare parca o zona pe lateralele gatului in care ma doare cand apas si parca am cate o biluta micuta pe fiecare laterala. Imi puteti spune daca am ceva grav sau nu? Sunt atat de speriata incat mi-e si frica sa merg la medic. Mentionez ca acum un an si jumatate am facut un exudat din gat si mi-a iesit ca as avea o colonie de streptococi. Va rog sa imi dati un raspuns! Va multumesc!
1 comentarii
0
22-04-2016, ora 12:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza este la nivelul tractului digestiv.. hiperaciditate.., regim alimentar ghresit care intreetine iritatia in gat si refluxul gastro-esofagian
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •