Durere genunchi de un an

16-05-2011
Bonus
Nu este medic/terapeut
Bonus
Buna ziua,

Am dureri continue si foarte puternice la genunchiul drept de 1 an si in iarna am fost diagnosticat cu "sindrom patelo-femural cu luxatie patelara si tendinita tendonului patelar" si am amanat operatia pana in vara dar.
Problema este ca muschiul de deasupra genunchiului s-a atrofiat foarte puternic de cand nu mai calca normal cu piciorul drept. Deja nu mai pot intinde piciorul daca stau intins in pat cu piciorul strans(il pot trage dar nu il pot impinge inapoi decat de la jumatatea distantei).
Cum as putea sa atenuez atrofierea si ce analgezic imi puteti recomanda (momentan iau algocalmin vreo 5 pe zi :( pentru ca durerea revine dupa cateva ore. Paracetamol nu are efect aproape deloc asupra durerii iar Tador sau Nurofen au efect de aceeasi durata ca algocalminul)?

Multumesc.
5 comentarii
0
16-05-2011, ora 01:23
Bonus
Nu este medic/terapeut
Bonus
Am uitat sa intreb cat o sa fiu nevoit sa raman in spital dupa operatie si cat o sa dureze recuperarea?
0
16-05-2011, ora 22:58
Bonus
Nu este medic/terapeut
Bonus
Nu mapoate ajuta nimeni?
0
16-05-2011, ora 23:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles din relatarea D-voastra varsta, sexul, greutatea/inaltimea, status ocuopational si sportiv, antecedente traumatice, inflamatorii-reumatologice, metabolice, neurochirurgicale etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-05-2011, ora 10:59
Bonus
Nu este medic/terapeut
Bonus
Multumesc pentru raspuns.

Varsta: 21 de ani
Sex: M
Greutate/Inaltime: 75kg/1.92m
Student, faceam sport (fotbal) rar inainte iar acum de cand cu piciorul deloc pentru ca nu pot sa alerg.
Lovituri la genunchi am luat foarte multe din cazaturi cu bicicleta cand eram mic dar pana acum n-am avut probleme.
Din cate imi amintesc inainte sa apara durerea la genunchi m-am lovit de birou cu genunchiul dar ortopedul mi-a zis ca mai de degraba e din nastere/crestere problema. Initial ma durea seara si trecea de la sine, apoi ma durea noaptea si nu puteam sa dorm daca nu luam un analgezic. Apoi a inceput sa ma doara genunchiul cand intindeam piciorul si sa nu mai pot merge normal si apoi a inceput sa ma doara tot timpul. Iau algocalmin, imi trecere durerea 4-5 ore si revine.
Am facut o saptamana fizioterapie, masaj si gimnastica recuperatorie cand am avut vacanta si in perioada aia in primele zile luam doar o pastila - doua pe zi si la sfarsitul saptamanii nu mai luam deloc dar dupa vreo 3 zile au revenit durerile.
Am mai avut probleme vreo 2 sau 3 ierni la rand mi se umflau degetele de la maini si ma dureau.
Va rog sa imi spuneti daca mai aveti nevoie de vreo informatie.
0
23-05-2011, ora 19:58
Bonus
Nu este medic/terapeut
Bonus
Ma bucur ca v-au ajutat informatiile si nu le-ati cerut degeaba
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.