Durere Genunchi rotula.

08-07-2017
Blaga Adrian
Nu este medic/terapeut
Blaga Adrian
Buna ziua, Am 18 ani si de 7 luni m-am apucat de sala de forta deoarece vreau sa ma ingras am 170 si 60 kg. In prima luna am inceput sa fac exercitii de forta pentru picioare am inceput cu greutati mici si am continuat cu ele. Dupa prima luna a inceput sa apara o durere la genunchiul drept langa rotula in partea de sus cand il tin flexat si apas cu mana se simte durerea. daca fac genoflexiuni sau ma las in jos si ma ridic ma doare tare acel loc.Si aceasta durere contiuna de 6 luni. Am fost la ortoped, am facut o radiografie si mi-a dat un diagnostic numit. Hyperpresiune rotuliana externa, mi-a dat un tratament cu Movial plus si nite antiiinflamatorii, insa cat timp am luat inflamatoriile nu m-a durut deloc iar movial plus nu m-a ajutat cu nimic. Cand am terminat tratamentul durerea a aparut din nou. Sa merg pentru a ma consulta dinou trebuie sa astept o luna ca programeaza dupa foarte mult timp. Intrebarea mea este daca poate fii ceva grav si daca exista tratament si voi putea sa-mi reiau viata normala. Acum folosesc un Ketonal o singura data pe saptamana cand vreau sa fac exercitii pentru picioare cu greutati mari si nu simt durere dar a doua zi apare aceeas durere cum era inainte. Nu am avut accidente in zona genunchiului insa pot spune ca stateam foarte mult pe scaun si sport nu faceam deloc.
4 comentarii
0
10-07-2017, ora 10:58
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Probabil ai supus prea rapid genunchiul unor solicitari excesive. Trebuie redus sau chiar anulat ex fizic ce solucita gen si o sa isi revina. De multe ori disparitia durerii dureaza 2, 3 luni
0
10-07-2017, ora 19:30
Blaga Adrian
Nu este medic/terapeut
Blaga Adrian
Multumesc de raspuns dar cand au inceput durerile in primele 2 luni am luat pauza 3 luni si n-am fortat genunchiul insa durerea a ramas.
0
10-07-2017, ora 21:21
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Poate dura si mai mult. Cu ajutorul kinetoterapiei se poate accelera procesul de vindecare
0
11-07-2017, ora 21:44
Blaga Adrian
Nu este medic/terapeut
Blaga Adrian
Multumesc frumos de raspunsuri, sper sa fie asa si sa ma vindec.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: