Durere genunchi sub rotula

12-09-2020
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
Buna ziua! Am 19 ani, 1, 70 inaltime si 53 de km. De la varsta de 17 ani am inceput sa ma pregatesc pentru Admitere la Academia de Politie si practicam sport in acea perioada. Inca de atunci, au aparut mici dureri la genunchiul drept care se manifestau prin urcatul si coboratul scarilor, si daca incercam sa fac genuflexiuni, adica in momentul in care puneam presiune pe el. Durerile resimtite atunci erau mici, si treceau la o saptamana de pauza. Din momentul acela pana in prezent am mai continuat sa fac sport din cand in cand ( 2-3 luni mai mergeam la sala dupa care iar ma opream, nu era constant). Acum o luna, dupa o alergare am
Resimtit din nou acea durere sub rotula dar de data aceasta mai intensa cu mici intepaturi. Am fost la ortoped, in urma controlului si RMN-ul, ortopedul a zis ca este vorba despre o plica sinoviala. In momentul de fata nu mai am dureri asa mari, insa cand flexez genunchiul, intr-un anumit punct se resimte o durere iar la mers uneori o usoara jena, ca si cum nu ar fi suficient de lubrifiata zona! Se poate sa fie vorba despre o gonartroza? Se poate sa fie afectat cartilajul la asa varsta?
2 comentarii
0
15-09-2020, ora 19:25
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, parere, Domnule Doctor!
0
08-10-2020, ora 18:22
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
Nu ma poate ajuta nimeni?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: