fractura bimaleolara glezna stanga operata

01-05-2013
mihaela.maria68@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mihaela.maria68@yahoo.com
acum trei saptamani am suferit o fractura bimaleolara glezna stanga operata. as dori sa imi spuneti si mie ce trebuie sa fac in urma acestei interventii pentru a putea pune piciorul din nou in pamant.sunt imobilizata gipsat timp de 4 saptamani dupa care la 6 saptamani este necesar un Rx glezna.este nevoie de extragerea surubului sau chiar si placutei? la cat timp se recomanda recuperare? va multumesc din suflet!
3 comentarii
0
02-05-2013, ora 17:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista cateva de sute de varietati de fracturi maleolare, avand tratamente si prognostice fundamental diferite.
Prin urmare, raspunsul depinde de tipul anatomo-patologic al fracturii, de situatia pre-operatorie, de stabilitatea intra-operatorie a montajului de osteosinteza, de situatia si radiografiile post-operatorii, de datele D-voastra personale: varsta, greutate/inaltime, antecedente diverse etc.
Uneori sprijinul poate fi reluat in prima zi, uneori se reia dupa 2-3 luni; uneori este necesara imobilizarea gipsata, uneori nu este necesara, variantele sunt nenumarate.
Materialul de osteointeza se extrage daca jeneaza in vreun fel sau daca afecteaza miscarea articulara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-05-2013, ora 09:33
mihaela.maria68@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mihaela.maria68@yahoo.com
va multumesc frumos domnule doctor si as dori sa fac acum cateva precizari
am 39 de ani, 86 de kg, 1, 68 inaltime
am inteles de la d-nul doctor care m-a operat ca extragerea surubuloui v-a avea loc la 6 saptamani de la interventie
pe mine ma intereseaza la cat timp dupa pot incepe recuperarile si la cat timp pot pune picioru in pamant
trebuie sa merg la servici ca nu are cine ma inlocui pe o perioada prea lunga
azi s-au implinit 3 saptamani de la interventie si va pot spune ca ma simt mult mai bine decat in primele zile dupa interventie
cu mult respect mihaela baciu
0
03-05-2013, ora 15:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, momentul in care puteti relua mersul este extrem de variabil si depinde de tipul anatomo-patologic al fracturii, de stabilitatea montajului de osteosinteza etc.
Cele 35 kg in plus cu siguranta ca vor intarzia cu minim 30 de zile reluarea sprijinului pe piciorul operat (la 3-4 luni fata de 2-3 luni in mod normal).
Surubul de diastazis intertibio-fibular se extrage, dupa conceptiile moderne, la 12 saptamani si nu la 6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: