Durere glezna

25-01-2023
unmaniac
Nu este medic/terapeut
unmaniac
Buna ziua. Am o problemă. De vineri a început să mă ia o durere persistentă la nivelul gleznei piciorului drept. Înainte de toate țin să precizez faptul că la finele lunii August am suferit o accidentare la fotbal in acea zonă și am fost la Unitatea de primiri urgențe unde am fost diagnosticat cu o contuzie puternică și mi s-a prescris Aflamil. Intre timp m-a lăsat durerea dar după cum vă spuneam mai sus, vineri a început să reapară durerea in acea zonă. Ciudat este că nu mi s-a umflat absolut deloc, dar durerea este destul de apăsătoare. Mai trebuie sa precizez că umblu la sală de forță și nu știu, este posibil să-mi fi forțat piciorul în acea zonă? sunt băiat, am 29 de ani, 183 cm înălțime, 85, 5 Kg și un stil de viață să zicem activ.
3 comentarii
0
25-01-2023, ora 18:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Veti afla raspunsul doar dupa o examinare clinica (eventual si radiologica) atenta si detaliata.
Exista mii de leziuni posibile.
In toate cazurile se impune reducerea drastica a solicitarii mecanice a gleznei, evident.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
25-01-2023, ora 18:59
unmaniac
Nu este medic/terapeut
unmaniac
Buna ziua. Mi s-a făcut examen radiologic la acea vreme și va repet, mi s-a spus că e o contuzie puternică
0
25-01-2023, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Va repet, 99% este examinarea clinica.
1% este examinarea radiologica RECENTA (este posibil ca acum sa se vada leziuni ne-observate initial).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: