Durere glezna si umflatura la genunchi

25-06-2016
Daniela N.
Nu este medic/terapeut
Daniela N.
Buna ziua!
Iarna trecuta a inceput sa ma doara glezna stanga, mai ales la miscare, si sa pocneasca mai mereu. Durerea nu era extrem de suparatoare dar nu se oprea. Era ca si cum as fi calcat foarte rau stramb dar sunt sigura ca nu o facusem si nici nu ma lovisem. Ma durea uneori si genunchiul, tot doar cel stang, dar credeam ca doar radia durerea, asta pana ce genunchiul s-a umflat. Am facut analize pentru infectie si pentru reumatism si ambele au iesit negative, iar desi aveam de mica lipsa de calciu (acum am 19 ani), in ultimii 3 ani analizele cu privire la calcemie au fost bune. Mi-a trecut dupa un timp, iar acum 1 saptamana a inceput din nou, exact la fel, exact la acelasi picior. Durerea este insa mult mai mare, uneori nu ma pot sprijini deloc pe glezna, simt ca nu ma mai sustine si genunchiul se umfla din nou. Ambele pocnesc foarte tare. Nu am facut efort fizic exagerat, nu m-am lovit, ce ar putea fi si cum as putea sa o tratez eficient?
Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
25-06-2016, ora 14:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Radiografie la glezna si genunchi v-a trimis doctorul sa faceti ?
0
25-06-2016, ora 18:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Calcemia nu are nici o legatura cu problema D-voastra. De fapt, calcemia este rarissim modificata (eu inca nu am intalnit, in toata cariera mea medicala, o problema a calciului).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- greutate/inaltime;
- status ocupational si sportiv;
- ce eforturi faceti? Ce inseamna pentru D-voastra """nu am facut efort fizic exagerat"""???
Cu mare probabilitate va confruntati cu un sindrom de supra-solicitare articulara, determinat de un efort exagerat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-06-2016, ora 23:16
Daniela N.
Nu este medic/terapeut
Daniela N.
Buna ziua!
In general orice problema aveam mi se punea pe seama lipsei de calciu, de aceea am mentionat-o, multumesc mult pentru lamurire!
50 kg, 1, 70, sunt eleva si nu fac sport (nici macar la scoala din cauza unor probleme la inima). In afara de mers, putin alergat si uneori saritul corzii nu depun efort fizic.
0
26-06-2016, ora 15:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ca de vina este acest """putin alergat"".
NU ne-ati detaliat: ce problme aveti "la inima"?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-06-2016, ora 09:20
Daniela N.
Nu este medic/terapeut
Daniela N.
Buna ziua!
O sa intrerup alergatul o vreme si o sa am mai mare grija pe viitor. Multumesc!
La inima am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala, insuficienta mitrala gr 2, insuficienta pulmonara gr 1 si dubla comunicatie intraatriala. Am luat tratament cu Betalok Zok in jur de 2 ani + calciu, magneziu, respectiv Aspacardin. La ultimul control (acum 1 an jumatate) mi s-a spus ca afectiunile nu imi mai pot pune o problema si mi s-a recomandat sa iau Aspacardin in caz de palpitatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •