Durere în gât

26-07-2022
Ionut0708
Nu este medic/terapeut
Ionut0708
Bună seara. Vin cu o problemă personală și vreau să știu dacă și voi v-ați întâlnit cu așa ceva. Ca să înțelegeți, când eram la facultate m-am trezit înțepat de țânțari și mi se făcuse un coș sub maxilar. Eu băiat deștept am zis să îl irit și să îl sparg. No, la cat am pus mâna și am iritat zona aia, ce sa vedeți? M-am trezit că am iritat așa bine partea aia de gat încât mi s-a umflat și un ganglion. Ganglionul ăla nu a venit singur că fix a doua zi am inceput să am niste dureri in gura ( in fundul gurii pe nu mucoasa aia de lângă amigdale). Dureri de să mă sui pe pereți, dureri care nu erau pe ambele părți ale gatului cu doar pe partea avariata. Mă uit în oglindă și văd că zona aia in din gura este roșie, limba mi se făcuse albă și durerea se manifesta numai când înghițeam sau mai mutam eu limba in zona cu pricina. Ganglionul mă durea de asemenea, nu era foarte mare și nici nu este vizibil cu ochiul liber dar se simte la palpare. Totul bine și frumos, am fost la doctor și mi-a dat antibiotic și un antiinflamator. A trecut săptămâna, am terminat tratamentul și durerea din gura a trecut parțial ( parcă mai simt o mica zgârietură când înghit). Problema mea este acum cu ganglionul că a scăzut doar foarte puțin. Acum, nu știu ce să fac ? Sa merg încă odată la doctor pentru un control mai amănunțit? Oare este infecție sau altceva mai grav? Că dacă stau să citesc acum totul de pe net, parcă mă mai iau și alte simptome și merg singur la pompele funebre. Mulțumesc mult anticipat pentru că citiți asta și aștept răspunsul vostru.
1 comentarii
0
27-07-2022, ora 19:01
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Daca ti-a trecut, stai acasa.

Daca inca mai ai probleme, mergi la doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •