durere in timpul actului sexual

19-05-2008
adinaioana
Nu este medic/terapeut
adinaioana
In timpul actului sexual am dureri. Acest lucru mi se intampla de vreo 2 luni. Mentionez ca am si scurgeri vaginale, nu stiu daca au vreao legatura cu durerea. As vrea sa-mi spuneti daca mai are cineva astfel de probleme si care ar putea fi cauzele.
35 comentarii 12 Înainte ›
0
19-05-2008, ora 00:00
ratuska
Nu este medic/terapeut
ratuska
si eu am aceeasi problema si nu stiu care ar fi cauza
0
19-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Acest simptom se numeste DISPAREUNIE si poate semnifica o inflamatie a tractului genital! Este recomandabil sa mergeti la un ginecolog si sa faceti un frotiu cervico-vaginal!
sanatate
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Durerile in timpul actului sexual pot aparea si din cauza lipsei relaxarii sau a unei lubrefieri insuficiente a vaginului, ceea ce face ca actul sexual sa nu produca numai placere. Durerile determina absenta orgasmului, stari de incordare si mai accentuate la urmatorul contact sexual.pana la lipsa apetitului sexual. Daca problemele legate de "scurgerile vaginale" se rezolva (atentie, sa nu fie vorba de o simpla leucoree mai abundenta, care este normala: scurgere albicioasa, cu aspect cremos, fara un miros foarte accentuat), apelati la lubrefianti si discutati problema aceasta cu partenerul dumneavoastra. Un preludiu mai prelungit si mai multa atentie din partea lui s-ar putea sa va fie de mare ajutor.
0
20-05-2008, ora 00:00
adinaioana
Nu este medic/terapeut
adinaioana
Va multumesc mult pt raspunsuri. Vreau sa mai mentionez ca se mai intampla cateodata sa-mi curga si o picatura mica de sange dupa actul sexual (nu tot timpul).
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Da, e tot din cauza unor mici leziuni care apar intimpul actului sexual la nivelul epiteliului vaginal. Incercati sa folositi totusi un unguent sau un lubrefiant special ( se gasesc la farmacii, iar mai nou, le-am vazut si prin super-market-uri). Si nu uitati ca partenerul trebuie sa stie despre aceasta problema. Nu mi-ati spus ce varsta aveti. Dupa 40 de ani este specifica o lubrefiere mai deficitara a vaginului, dar problema apare si al tinere. Nu stiu ce e cu secretia de care vorbeati.exista si infectii ce afecteaza acest aspect si, in plus sangerarea poate fi data si de un epiteliu vaginal inflamat care sangereaza foarte usor dupa contactul sexual. Multa sanatate!
0
20-05-2008, ora 00:00
adinaioana
Nu este medic/terapeut
adinaioana
Am 26 de ani. Si am avut un singur partener. Scurgerile vaginale sunt albicioase, uneori cremoase si nu au un miros accentuat. Partenul stie de aceasta problema. Saptamana viitoare vreau sa merg la un control, dar sunt fr speriat. Mi-e frica sa nu am ceva mai grav. Va multumesc
0
20-05-2008, ora 00:00
ratuska
Nu este medic/terapeut
ratuska
eu am 22 de ani.va multumesc pt raspunsurile date.
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Cu multa placere si mai revniti daca mai aveti probleme. Va asteptam pe site-ul romedic!
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Cu multa placere si mai revniti daca mai aveti probleme. Va asteptam pe site-ul romedic!
0
11-06-2008, ora 00:00
adinaioana
Nu este medic/terapeut
adinaioana
Buna ziua. Revi cu un raspuns. Am fost la ginecolog, mi-a facut un test si am fost diagnosticata cu Chlamydia. Mi s-a dat tratament cu antibiotice pt 3 saptamani.
0
11-06-2008, ora 00:00
adinaioana
Nu este medic/terapeut
adinaioana
As vrea sa stiu daca nu e cam lunga perioada de tratament. Va multumesc.
0
30-07-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
si eu am la fel dureri... abia mi-am inceput viata sexuala de curand... sper sa nu ma mai doara
0
05-01-2009, ora 18:40
Aeropostale
Nu este medic/terapeut
Aeropostale
Dupa primul contact sexual e ok sa ai dureri, cred ca deja ai scapat demult de ele pt ca vad ca ai postat mesajul de ceva timp:) sper ca acum profiti de viata sexuala din plin:)

as avea si eu o intrebare..citeam mai sus despre posibilitatea unor leziuni epiteliare la nivel vaginal care creaza dureri in timpul actului sexual cu mici singerari..ma ciocnesc la moment cu asa ceva, insotita in plus de usturimi interioare in special cind urinez, dar nu uretra ma ustura ci in interior...ar putea fi vorba de o rana cauzata de act?? si ce se poate de facut? merci
0
11-03-2009, ora 13:31
Ade031
Nu este medic/terapeut
Ade031
am si eu o intrebare.la primul contact sexual nu mia curs sange...dar acum dupa un an dupa contact secretia este cu sange...da nu f mult...si asta doar dua contactu sexual...in rest nu...2 zile la rand mi sa intamplat asa iar dupa nu.as vrea sa stiu de la ce?mi s-a rupt himenu tocmai acum sau am vreo problema de sanatate?e grav?multumesc
0
17-03-2009, ora 11:09
righinna
Nu este medic/terapeut
righinna
Buna ziua.La primul meu act sexual nu am singerat si nu am simtit oprea mare durere doar ca practic nu am avut nici o placere.De aproximativ 4 ani am o viata sexuala dar niciodata nu am singerat.Ma consider ca sunt anormala doar nu mai sunt virgina...spuneti-mi cum poate sa se intimple asa ceva??multumesc anticipat.
0
17-03-2009, ora 13:58
Aeropostale
Nu este medic/terapeut
Aeropostale
Faptul k nu ai avut singerari nu constituie nimic anormal..aproximativ 2% din femei nu au dureri si nici singerari in timpul primului contact sexual...
considera-te norocoasa!:)
0
26-03-2009, ora 17:26
maria maria
Nu este medic/terapeut
maria maria
URGENT!!!!! Buna ziua!! Imi cer scuze pt deranj dar am o problema urgenta!! E pe viata si pe moarte! Va rog din suflet sa ma ajutati! Deci cum sa incep? Eu stiu ca am trichomonas si maine dimineata urmeaza sa ma duka mama la analize de urina, scaun si sange! In primul rand mama stie ca io sunt virgina (am 18 ani) dar io nu mai sunt! Si vreau sa stiu daca se poate gasi aceasta boala in sange, urina si scaun?? Daca se poate gasi sunt o fata moarta!! Din aia rezulta ca io nu mai sunt virgina daca se afla aceasta boala!
Mia dat prietenul meu o idée! Dar nu stiu ce sa cred si va intreb si pe dumneavoastra! Mio zis ca maine dimieata cand o sa recoltez urina la inceput sa fac in wc da nu de tot si restul apoi sa fac in instrumentul in care colectez urina!! Poate influenta cu ceva aceasta idée?? Ca mi a explicat el akolo cum ca se curata vaginul de lichidul respectiv la inceput si dupaia nu mai este lichid dela!! Si restul sa-i dau drumul in borcan!! Imi cer scuze ca n sunt asa de explicita dar sper sa ma intelegeti deoarece sunt disperata!! Va rog din suflet s imi raspundeti! Este viata mea in jok!! Va multumesk si sper sa fiti intelegatoare sau intelegator cu mine!! Va multumesc din suflet!!!
0
26-03-2009, ora 18:11
Aeropostale
Nu este medic/terapeut
Aeropostale
Maria, in primul rind daca stii ca ai trichomonas nu ar trebui sa stai indiferenta, dar sa mergi sa consulti un medic ginecolog care sa-ti prescrie un tratament...nu glumi cu bolile astea..
in al doilea rind, nu am inteles de ce mergi miine cu mama sa dai analizele la urina, scaun si sange? presupun k din alt motiv decit k ai trichomonas?
desi bolile vaginale se depisteaza in primul rind dupa efectuarea analizelor de secretie vaginala, dupa urina insa cred k tot poti stabili..
ai putea sa incerci metoda care ti-a zis-o prietenul tau dar nu pot garanta ca va merge..
poate ar fi mai bine sa spui mamei adevarul.
multa bafta! si fii sanatoasa!
0
26-03-2009, ora 18:17
maria maria
Nu este medic/terapeut
maria maria
nu problema este ka am avut akum o saptamana oreion si am mers azi dimineatza la doktor iar dupa oreion mi-au ramas 2 ganglioni dar nu este nimik grav.dar doktoritza tot daka am mers a zis sa mi fak maine toate analizele, trombokite, leukokite, kalkiu, de astea!totusi eu o sa merg ku prietenul meu la ginekolog dupa ce imi fac analizele astea dar vreau sa stiu daka pot sa stau linistita ka nu se va afla in sange urina sau in analiza de skaun ka am trichomonas!!!
0
26-03-2009, ora 22:01
Aeropostale
Nu este medic/terapeut
Aeropostale
sincer, nu stiu sigur
probabil ca nu...
oricum multa bafta si insanatosire grabnica
0
02-04-2009, ora 15:03
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
si eu am dureri in timpul actului sexual.inainte ma durea foarte tare si ma ustura.da am fost la control si mia sp k am rana pe uter.mia dat tratament si acu tre sa ma duc iar la control.eu zic k ar fi bine sa te duci la un control cat mai repede sa nu se afecteze mai tare.si sa patesti altceva.si pe mine ma sfatuit un doctor ginecolog.da nu din romania.sa nuti fie rusine sa mergi la control dak nu ai fost niciodata pana acu.multa sanatate si fugi repede la un control
0
28-04-2009, ora 14:13
iirriinnaa
Nu este medic/terapeut
iirriinnaa
Salut.Am 18 ani si sunt ku prietenul meu de mai bine de 1 an impreuna si avem relatii de jumatate de an dar niciodata nu am primit placere si nu am avut orgasm:(kare poate fi problema?La el "instrumentul" nu e mic, e de vre-o 19 cm, in asta kred ka nu e problema:(
Pls, help me.
0
29-04-2009, ora 22:51
Luminita Mihaela
Nu este medic/terapeut
Luminita Mihaela
Draga Irina, prietenul tau cunoaste situatia? I-ai spus? Daca nu, fa-o! Daca da, incercati sa va relaxati si sa comunicati in timpul actului sexual...adica sa iti atinga toate punctele, iar tu sa-i spui unde si ce iti place si sa insiste pe cele placute. Te va ajuta sa ajungi la orgasm... trebuie sa va alocati timp si rabdare pentru asta...dupa care va fi mult mai usor. Jucati-va cu voi!! Bafta!
0
30-04-2009, ora 16:27
iirriinnaa
Nu este medic/terapeut
iirriinnaa
Da, Luminita, shtie bn de problema mea si incearca sa ma ajute, incearca in tot felul dar nimic nu reusheste si uneori trebuie sa ma prefac deoarece doar asa el poate primi placere, iar eu...nu imi ramine dekit sa ramin ku buza umflata.
Cum crezi, poate fi problema ca el o are prea mare dar eu cam mica?
0
30-04-2009, ora 16:46
Aeropostale
Nu este medic/terapeut
Aeropostale
Draga Irina, nu exista asa notiune de prea mare sau prea mica..important e sa stii cum sa "te joci" cu ceea ce ai. In general femeile nu obtin orgasm (numai) din sex vaginal...punctul care trebuia exploatat cu minutiozitate este clitorisul, de regula orgasmul este garantat. Clitorisul poate fi stimulat manual, prin sex oral..daca simti ca nu esti suficient de lubrifiata natural puteti utiliza lubrifiant, ceea ce va va imbunatati viata sexuala. Daca simti discomfort in timpul actului, nu ezita sa-i dai de stire prietenului tau si in acelasi timp cind descoperi un punct placut, comunica-i acest fapt...
Ca sa profiti pe deplin de viata voastra in pat trebuie sa va alocati timp, dupa cum spunea Luminita mai sus...
poti sa incerci sa te joci singura cu tine ca mai apoi sa-i poti arata lui ce-ti face placere!
Ai rabdare si exploateaza, totul va fi bine!!;)
0
04-05-2009, ora 10:00
Luminita Mihaela
Nu este medic/terapeut
Luminita Mihaela
inca ceva...daca nu te simti in largul tau incearca cu putin alcool, ceva ce-ti place. Te va ajuta sa te relaxezi. Conteaza foarte mult sa fii relaxata, iar sfatul postat inainte este extraordinar. Ar trebui sa incerci singura sa te descoperi si vei stii ce-ti provoaca orgasmul. Si inca o data: comunicarea si relaxarea ta conteaza foarte mult. In legatura cu marimea penisului prietenului tau, daca nu-ti provoaca durere nu exista o problema incompatibilitate fizica... 19 cm - se incardeaza in normal. Bafta si fii consecventa!!
0
10-02-2010, ora 17:01
ancupui
Nu este medic/terapeut
ancupui
buna ziua.sunt casatorita de 2 ani si pana acum m-am protejat cu pilule anticonceptionale, iar acum de 1 sapt am inceput sa folosim prezervativ ca sa mai facem o pauza cu pilulele.de cand folosim prezervativ am inceput sa am o mancarime la nivelul vulvei, ma urinez mai des. si in timpul actului sexual am ceva dureri(mai aveam si inainte dureri din cand in cand doar la inceputul actului sexual)...sa fie vorba doar de o raceala sau poate fi altceva?si ce tratament pot sa urmez?va multumesc!
0
10-06-2010, ora 21:12
augustina02
Nu este medic/terapeut
augustina02
Buna ziua, am prieten de 1 an cu care avem o viata sexuala intensa, aproximativ de 6 ori pe saptamana sau si mai mult.Cu cu 2 luni in urma am luat am avut un mic incident si a fost nevoie sa apelez la pastile de a doua zi, pe care le-am le-am luat cam in perioada in care trebia sa imi inceapa ciclul menstrual.Acuma intampin mai multe probleme:
-ciclul menstrual mi-a intarziat cu o luna
-de vreo 2 saptamani simt dureri destul de intense in momentul in care sunt impreuna cu prietenul meu, aceste dureri dispar treptat odata cu avansare in timp al acutului sexual, iar dupa treminare lui tot mai simt un mic discnfort, insa durerea dispare
-iar in rest simt mancarimi si uneori observ secretii mai intense ca de obicei
Va rog ajutati-ma
0
03-08-2011, ora 16:23
mikk88a
Nu este medic/terapeut
mikk88a
Buna ziua. Am si eu o problema. De ceva timp am niste mancarimi in zona genitala, mancarimi destul de accentuate. Mai ales dupa ciclul menstrual.Am tot dat vina pe absorbante si detergent. Am si unele scurgeri, albicioase dar nu abundente, si fara vreun miros specific sau urat. Insa ma ingrijoreaza mancarimea. Aaa si durere la inceputul actului sexual. Ar trebui sa consult un medic ginecolog?
0
15-09-2011, ora 08:25
Alintushka
Nu este medic/terapeut
Alintushka
mikk88a numai dcit trebuie sa mergi la un medic ginecolog. Daca ai minacrimi sa nu fie Candida... dute la medic si vei da analizele necesare si va totul ok.
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •