Durere la gingii sanatoase? Ajutor!

31-10-2011
alexa42
Nu este medic/terapeut
alexa42
Buna ziua. Am 29 ani. De aproximativ 2 ani trec prin perioade in care ma dor gingiile. Durerea apare in special sub incisivii din partea de jos (o simt undeva la radacina dintilor), dar sunt zile in care se extinde si la dintii alaturati sau o simt si la incisivii de sus. Sunt zile in care durerea ma chinuie foarte tare si imi afecteaza capacitatea de concentrare la munca.

Am fost cu aceasta problema la 2 medici stomatologi, care amandoi mi-au spus ca nu am parodontoza si ca gingiile mele par sanatoase (intr-adevar, nu sunt umflate, nu sangereaza). Unul din ei mi-a sugerat ca e posibil ca durerea sa fie asociata cu o imunitate scazuta in preajma menstruatiei, mi-a recomandat sa incerc Corsodyl (care nu mi s-a parut ca a avut efect), dar nu m-a putut ajuta mai mult de atat. Mie mi se pare ca durerea se asociaza mai tare cu perioadele in care sunt nedormita si stresata, nu neaparat cu menstruatia.

Am tot cautat informatii si pe internet, insa nu am gasit nimic care sa ma lamureasca.

As aprecia orice informatie utila. Va multumesc.
3 comentarii
0
31-10-2011, ora 22:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ti-am trimis un mesaj privat.
cele bune,
0
01-11-2011, ora 18:02
alexa42
Nu este medic/terapeut
alexa42
@sebesuldejos
Multumesc pentru mesaj :). Am sa incerc ceea ce mi-ai recomandat.
0
19-04-2012, ora 15:25
blue_fm
Nu este medic/terapeut
blue_fm
Buna ziua,

Am urmatoarea problema dentara. Gingia se retrage si si-a pierdut culoarea roz, a ajuns albicioasa. Dintii si maselele sunt plombati la zi, insa au tendinta de sfarmare.

Periodic racesc la amigdale.

Va rog sa imi spuneti ce sa fac? Amigdalita repetata duce la distrugerea danturii?

Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: