durere post operatie deviatie sept | Forumul Medical ROmedic

durere post operatie deviatie sept

28-07-2017
RINITA2017
Nu este medic/terapeut
RINITA2017
Am avut in cursul anului 2016 un episod de uscare brusca a gatului si cerului gurii. Tot in acea perioada m-am confruntat cu dureri pe partea dreapta a capului cu pusee in zona sinusului drept si a dintilor si urechii de pe acea parte. In urma unui RMN efectuat a rezultat probleme la coloana cu o protuzie cervicala C5-C6. Totodata in urma analizelor si a faptului ca ma plangeam de episoade repetate de apnee in somn mi sa indicat o operatie de corectie a septului.
Operatia s-a efectuat clasic fiind insotita si de mucotomie partiala. Post operator, la 4 luni de la operatie ma confrunt cu durere (alternativ mancarimi) continue de nas, arsura in nas si gat si dureri la radacina nasului care uneori urca in frunte. Am scurgeri in gat si senzatie de uscare dureroasa a nasului cu dureri faciale si de cap. Fac tratament cu vit.A uleioasa si Hyatisol la recomandarea medicului, care mi-a spus ca vindecarea mucoasei post operator este de durata.
Pe radiografie SAF s-a evidentiat spun medicii o rinita si niciun fel de probleme de sinusuri.
Tot medicii au indicat si o gastrita de reflux ca fiind sursa arsurii in gat.
Rog o parere.
1 comentarii
0
28-07-2017, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA... acea operatie de sept nu arezolvat decat o mica si singura problema cu REspiratia nazala
in rest Apneea este d ela refluxul gastro-esofagian, cand acidul gastric ajunge noaptea in gat, arde tot acolo, inflameaza gatul, i.l micosreaza in volum fiindca se ingroasa mucoasa..si ed acolo si sforaitul...
vad ca restul problemelor de coloana si de dantura.. nu prea s-au rezolvat deloc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: