Durere punctuala genunchi

22-08-2016
Gavrila Lucian
Nu este medic/terapeut
Gavrila Lucian
Salutare,

Acum 10 ani am suferit o operatie in urma ruperii ligamentului anterior incrucisat si a fisurarii meniscului. Dupa operatie am ramas cu flexie-extensie incompleta (nu foarte mult, pot face majoritatea activitatilor, mai putin statul "pe vine"). De cativa ani am inceput sa alerg ceva mai serios si am constatat ca pe distante mari (peste 10km) incepe sa apara o durere punctuala in partea de jos si exterioara a genunchiului (in afara rotulei la un unghi de sa zicem 45 grade cu orizontala sau verticala). Dupa ultimul semimaraton, au trecut vreo 2 luni pana durerea a disparut complet iar de atunci nu am mai alergat peste 10km si durerea nu a mai aparut. Stie cineva daca este ceva in neregula acolo sau este doar oboseala ? Exista vreo varianta de atenuare a durerii pentru a putea alerga din nou la un semimaraton (gen crema miraculoasa care se poate aplica inainte pe zona respectiva) ?
1 comentarii
0
31-08-2016, ora 00:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba, evident, despre articulatii distruse ca urmare a efortului fizic fabulos.
Trebuie sa va reconsiderati fundamental atitudinea despre efort, in cazul in care nu doriti distrugerea si mai avansata a acestor articulatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: