Durere testicul stang.

25-10-2008
Chriss2008
Nu este medic/terapeut
Chriss2008
Am o durere la testicolul drept (acesta fiind mai mic decat cel stang - dintotdeauna). Ma doare de cateva zile. Am mai avut dureri tot asa care treceau si apareau de obicei toamna iarna - cand e mai rece, desi nu stiu daca are legatura. Vara nu ma doare. Durerea merge in sus (spre apendice). I-am zis medicului de familie acum vreo 2 ani (ca intre timp nu m-a mai durut) si a zis sa uit. Si cand ma dureau atunci mai demult (si erau si atrofiate) aveam si ASLO marit ( 700 ) si facem Moldamin o data pe saptamana ( si am observat atunci ca dupa ce faceam injectia ma lasa durerea si apoi reaparea dupa vreo 3-4 zile). Dupa ce mi-a trecut ASLO nu stiu daca m-a mai durut. Am facut niste analize recent si ASLO e ok. Durerea acum e suportabila. Dar sperma e ca si gelatina sau ca racile cam asa si imprastiata.

Va multumesc !
7 comentarii
0
25-10-2008, ora 16:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Faci in anotimpul rece o orhiepididimita, care, netratata, aproape ca s-a cronicizat.Solicita de la medicul de familie un bilet de trimitere la urologie Te va consulta si va trebui sa faci un examen de laborator al secretiei uretrale.Conform antibiogramei ti se va recomanda tratament.Imbraca-te adecvat in anotimpurile reci caci sanatatea ta e importanta.
0
26-10-2008, ora 22:53
Chriss2008
Nu este medic/terapeut
Chriss2008
Am citit ca apare febra si durere mare in cazul acestei boli. Eu nu am avut nici febra nici durere mare. Dar o sa merg la medic. Cum se face examenul de laborator al secretiei uretrale ? Aceasta boala trece ?
0
27-10-2008, ora 20:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi fara nici o grija la recoltarea secretiei uretrale, nu-i mare lucru si e important sa stii ce microbi iti fac probleme, ca sa nu faci tratament orbeste.Daca e ceea ce am spus eu, cu tratament va trece.Numai bine!
0
27-10-2008, ora 22:03
Chriss2008
Nu este medic/terapeut
Chriss2008
As dori sa fac o mica rectificare- cu scuze de rigoare. E vorba de testicolul drept (mana dreapta).
0
28-10-2008, ora 05:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e cazul sa fii ironic daca vrei sa-ti mai raspunda cineva.Ai spus ca ai durere in testicol si ca sperma, ca aspect, e putin modificata. Canalul pe unde se elimina urina e acelasi cu canalul pe unde ejaculezi sperma.De buna calitate a spermei se ocupa testicolul.Toate au legatura.
0
28-10-2008, ora 20:07
Chriss2008
Nu este medic/terapeut
Chriss2008
Nu am intentionat sa fiu ironic.
0
07-05-2013, ora 00:56
mariuscristian
Nu este medic/terapeut
mariuscristian
buna seara, am 24 ani m-am nascut cu o "problema" in zona genitala acest subiect nu prea lam dezvoltat cu parintii mei dar etalez din cea ce stiu.la nastere mi sa facut circumcizie tot odata marimea penisului meu este de 4 cm in stare flasca iar in stare de erectie ajunge la 15-17 cm uneori chiar mai mult...din cercetarea mea facuta online si mersul la doctori am inteles ca penisul meu sa dezvoltat mai mult in interiorul meu decat inafara...in fine asta nu e o problema.. in urma cu 6 ani m-am trezit cu o durere in partea stanga a abdomenului cu tot cu testiculul stang nu puteam sa ma misc si nici sa ma dau jos din pat.intr-un final ajung la spitalul de urgenta mi se face un control mi-se dau niste pastile..la 3 zile testicolul stang se umflase cat un ou de rata si tot scrotul era un rosu vinetiu...mi-sa spus de la doctor ca sa pun comprese cu gheata.numai eu stiu ce am simti in acel timp cu pungi de gheata non stop.sa desumflat dupa 8-9 zile...in urma cu vreo 8 luni am observat o diferenta intre testicule cel drept este ok ca forma si marime iar cel stang.cum sa va explic senzatia la atingere este ca o felie de mandarina si forma si marime mie imi da senzatia de uscare atrofiere.in urma cu 1 luna jumate am inceput sa am niste dureri in partea dreapta a abdomenului cu tot cu testiculul drept si coboara un pic pe piciorul drept.durerea a inceput atunci cand eram la servici eu stau foarte mult jos la servici din 8 ore doar 45min le stau in picioare...intre timp am schimbat pantaloni ma gandeam ca sunt prea stramti degeaba.aceasta durere apare doar cand stau jos indiferent cu ce sunt imbracat..daca sau culcat intins nu am absolut nimik...durerea nu este puternica doar foarte sacaitoare iritabila..nu imi afecteaza urinatul...usturimi dureri nu am...nu imi afecteaza viata sexuala nuam dureri usturimi...o singura observatie lichidul seminal uneori are o textura gelatinoasa chiar uneori textura unei icre mai mic ca bob de piper...in mom de fata sunt f speriat.urmeaza sa imi fac analizele generale totale dar pana atunci as vrea sa stiu si eu de la ce ar putea fi aceasta durere??de ce lichidul seminal are textura gelatinoasa chiar textura unui bob de icre??ce se intampla cu testiculul stang de ce este aceasta diferenta si daca se poate atrofia???si as dorii si eu o recomandare pt un doctor de specialitate in bucuresti. va multumesc anticipat si va doresc o seara placuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •