Durere umar. Diprophos-panaceu?

09-07-2019
danielabm
Nu este medic/terapeut
danielabm
Buna ziua,
Am 49 ani, 165 cm, 72 kg, munca de birou, sport deloc. Ca antecedente, acum cativa ani am avut o fisura la cotul drept.
In urma cu cateva luni, la o miscare brusca a bratului drept, am simtit o durere intensa in umar. Am crezut ca o sa treaca si am evitat sa fac miscarile care-mi provocau durere. Dar, pe zi ce trece, e tot mai rau; ma trezesc de cateva ori pe noapte sa-mi pozitionez bratul, dimineata am degetele umflate si dureroase, iar pieptanatul si inchiderea sutienului sunt un chin.
Durerile cele mai mari le am cand duc bratul in spate si la ridicarea laterala.
Am luat 10 zile antiinflamatoare necortizonice, fara sa simt vreo imbunatatire.
Primul medic mi-a spus ca e leziune de capat de muschi rotund mic si ca Diprophosul e singura optiune.
Al doilea medic a zis ca e leziune a coafei rotatorilor si mi-a recomandat Diprophos.
Am facut RMN care arata:
-posibila leziune SLAP,
-Colectie lichidiana in cantitate mica la nivel intraarticular, subdeltoidian si subacromial.
-Calcifiere abarticulara cu dimensiuni de apx. 13/12 mm, ce amprenteaza tendoanele supraspinosului si infraspinosului la insertia pe tuberculul humeral.
-incipiente modificari artrozice.
Peste cateva zile voi merge din nou la ortoped cu rezultatul de la RMN. Din cate am citit aici, infiltratiile cortizonice sunt de evitat. Daca din nou voi primi "oferta" de Diprophos, ce ar trebui sa fac?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •