Dureri abdominale, greata, migrene si ameteala.

07-08-2018
RedDisciple
Nu este medic/terapeut
RedDisciple
Buna ziua!
19 ani, 1.82, 66kg
De 8 luni de zile ma confrunt cu niste simptome/probleme la care nu le gasesc raspuns!
La inceput am fost internat pentru o colecistita acuta alitiazica (fara pietre, nisip etc...) la care doctorul mi-a spus ca imi voi reveni.
Dupa 5 zile de la internare am ajuns iar la urgente cu dureri foarte puternice de cap! In tot timpul acesta de 8 luni am fost internat de 5 ori cu dureri de cap (dupa parerea mea migrena), dar niciunul nu a pus problema pe functia bilei.

Ma confrunt aproape zilnic cu ameteala, durere de cap (nu migrena), balonare si greata dupa ce mananc (cam la 15 minute).
Migrena apare o data la 3-4 saptamani si tine 1 zi chiar pana la 3. Dupa un episod din asta migrenos ma doare stomacul si nu pot sa mananc 2-3 zile. Chiar nu stiu ce sa mai fac sau ce tratament sa mai urmez.
Cateodata am junghiuri in partea hipocondrului drept care radiaza in spate sau alte ori se simte ca o arsura.

Investigatii neurologice:
-EEG (perfect)
-RMN cerebral, cervical cu secventa de angio (perfect - a iesit doar rectitudinea coloanei cervicale)

Investigatii gastroenterologice:
-Endoscopie digestiva (toate bune si frumoase, dar in urma acesteia a iesit faptul ca aveam suc biliar in stomac [daca am inteles eu bine].
-Ecografii peste ecografii la care nu s-a gasit nimic grav. Fara pietre, mal, nisip, etc..

Sange:
Toate sunt in parametrii normali, doar Bilirubina este putin crescuta (2-3). Acest lucru este pus pe pigmentul pielii, o chestie ereditara.

La 1 consult mi-a fost pus diagnosticul de Sindromul Colonului Iritabil (tratament, dar nicun rezultat).
La 1 consult mi-a fost pus diagnosticul de Sindrom Dispeptic Biliar (in urma acelei endoscopii unde s-a gasit lichid biliar).

Daca nu merge tratamentul pentru Sindromul Dispeptic Biliar mi-a fost zis ca ultima varianta este interventia chirurgicala pentru indepartarea colecistului.
Acest lucru mi-a pus "capac" deoarece imi este foarte frica de aceasta interventie deoarece simptomele pot reaparea sau sa nu dispara deloc (cu colecistul scos si cu aceleasi simptome). Nu as vrea sa ajung la acesta interventie daca chiar nu este cazul si stiu ca imi voi revenii.

Ce mai este de facut sau ce imi recomandati? Ce investigatii sa mai fac? Sange, alta Endoscopie, Scintigrafie Hepato-Biliara (posibil ca asta sa arate exact functia colecistului).
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: