dureri abdominale, sani durerosi, scurgeri neobisnuite

27-03-2010
lauras81
Nu este medic/terapeut
lauras81
Am 28 de ani si de vreo doua luni ma doare sanul stang (durere suportabila, sifuza). Nu se observa nici un nodul dupa parerea mea dar medicul de familie mi-a spus ca ar fi ceva (probabil chisturi). Cam de o luna am inceput sa am dureri in zona pelvina nu doar la menstruatie sau la ovulatie, cum se intampla de obicei, ci mai des. Mentruatia a durat 8 zile: in prima zi o pata maronie, apoi foarte putin rosu, apoi 2 zile mai abundent, dupa aceia iar vreo doua zile putin rosu, o zi n-am avut nici o scurgere apoi iar pata maronie pana cand am ramas doar cu o scurgere galbuie. Inainte de menstruatie aveam o scurgere alba, suparatoare. Iau de 2 saptamani Extract din mladite de zmeur, cate 4 ml/zi (jumatate dimineata si jumatate seara). Medicul ginecolog a spus ca nu ma poate consulta daca sunt virgina si nici macar nu s-a uitat la sanul dureros. Mi-a dat trei cutii de Prefemin si mi-a spus sa revin dupa trei luni. Ce-as putea sa am si daca nu pot fi consultata cum as putea obtine un diagnostic?
Si v-as mai ruga sa ma lamuriti un lucru: medicul de familie mi-a spus ca pestilutele Prefemin sunt anticonceptionale dar pe prospect nu scrie asta. Nu sunt adepta medicamentelor luate fara motiv si, prin urmare, nici nu am inceput tratamentul. Ce urmari pot avea?
1 comentarii
0
28-03-2010, ora 19:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Consulta si un alt ginecolog si ar fi foarte bine sa te vada si un medic endocrinolog; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă dor sânii?
  • Înțelegerea afecțiunilor legate de sâni - cele mai frecvente situații și semnele de alarmă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •