Dureri/arsuri piele penis jumatatea superioara

22-02-2021
woe
Nu este medic/terapeut
woe
Buna, barbat, 46 ani, sistem imunitar bun, de aprox. 3 ani am niste dureri/arsuri la atingere piele penis de lenjerie sau dupa contact sexual. Doar pielea exterioara care acopera partea superioara a penisului, senzatia deranjanta este doar la atingere. Nu sunt alte modificari de orice natura, vizuala, olfactiva, decat tactil, nu papule, nu inrosiri, cicatrici sau orice altceva, parca pielea este mai subtirica. Folosit fara succese notabile igiena 2-3 ori pe zi si impachetari cu bepanthene, creme cu aloe vera.
Caut o dermato-venerologie, recomandabil in avans ceva analize?
Multumesc de ajutor.
4 comentarii
0
22-02-2021, ora 19:44
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Cind exagerezi cu igiena asa se intimpla, nu te mai spala cu sapun ori alte lotiuni care irita glandul, igiena se face de 2-3 ori pe zi dar numai cu apa calda si poti folosi si o alifie de galbenele.
0
12-03-2021, ora 10:42
woe
Nu este medic/terapeut
woe
Mersi, nu cred ca e numai igiena excesiva. Mai degraba buru buru excesiv, combinat cu faptul ca, in general, am o piele mai sensibila.
Incerc cu niste bai de 10-15 minute cu bicarbonat si sare urmate de ceva crema moale, grasa, pare sa dea rezultate. Azi ajung sa iau si ceva cu galbenele, daca nu uit...
Nu stiu cum se fac analize in zona asta anatomica (ca n am avut nevoie), merg la un dermato/venerolog, ii expun problema si poate sa mi investigheze cu aparate pielea in cauza ca sa descopere natura eventualei bacterii/fung sau ce draq o fi?
0
18-12-2023, ora 11:07
woe
Nu este medic/terapeut
woe
Salut.
Au trecut doi ani de la expunerea problemei mele. Piele la jumatate preput de culoare mai deschisa la nuanta, care provoaca durere/arsura la solicitare fizica.

De atunci am vizitat 3 doctori dermatologi diferiti (toti in Bucuresti).

Primul a recomandat test virus herpetic. Facut, iesit pozitiv, medicul ridicat din umeri, m a consolat cum ca-s in trend cu procentul mare de purtatori umani si recomandat Baraka si inca ceva antiviral. Folosit si Canesten, suplimentar. Nicio rezolvare a problemei, oarecum ameliorare.

Al doilea medic dermatovenerolog recomandat ceva crema cu corticosteroizi, dat vreo trei saptamani, efecte secundare destul de puternice, am renuntat. La control mi a recomandat sa fac niste analize de laborator pentru identificarea bacteriei, destul de complicat de recoltat, avand in vedere ca pielea nu prezinta lichide din care s ar putea recolta. N am continuat laborator din lipsa de incredere.

Al treilea medic a recomandat ceva spuma de la Mediket, probabil antifungica, care se da dupa dus. N am continuat.

Ce as putea face si la ce doctor? Mie imi par ca au la indemana foarte putine metode de diagnosticare sau ca nu sunt pregatiti.
0
19-12-2023, ora 15:19
Sonimeli
Nu este medic/terapeut
Sonimeli
Buna ziua,

Dupa descriere e posibil sa fie lichen scleroatrofic este o boala autoimuna mai putin cunoscuta la noi in tara.Va recomand sa incercati la dl.DR.Ion Nedelcu, dermatolog Bucuresti, are experienta pentru aceasta afectiune.
In caz se suspiciune se face si biopsie pentru confirmare diagnostic.
La barbati prin circumcizie e posibila remisia completa, este mai dificila la femei.
Multa sanatate si sper sa gasiti calea de vindecare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: