Dureri coloana toracica sau nevralgie intercostala?

14-02-2019
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
Buna seara!de vreo 5 saptamani ma chinuie o durere toracica care migreaza dreapta, stg, mai sus, mai jos si care deseori raspunde cu un junghi pe stern sau ca un nod in piept.Durerile de spate sunt chinuitoare, surde, ma strang ca un corset.Am facut radiografie de col toracica si am gasit osteofite la T5_T6 si T9_T11.Mentionez ca am spondiloza cervicala cu o protruzie la c5_c6 si importante osteofite care amprenteaza radacina c5 dreapta.Am i ghitit numeroase antiinflamatoare, creme, naturiste si nici un raspuns.Neurologul mi a pus diagnostic de nevralgie intercostala si mi a dat Gabaran pecare nu l am luat inca.Daca cineva ma poate ajuta cu vreun sfat.multumesc@
3 comentarii
0
05-10-2021, ora 01:28
alessandrau
Nu este medic/terapeut
alessandrau
Buna seara, de cateva luni ma confrunt cu dureri in piept, dureri stern stanga care se mai lasa si pe axila si coaste si se resimte si in spate( Intr o dimineata m am trezit cu o durere suspecta mai ales cand ma misc stanga dreapta si nu doare cand respir, se simte ca si cum as avea ceva acolo, ca o contractie)Am facut investigatii ce tin de gastro(endoscopie superiora ok), ekg ok, eco cord ok, 2 radiografii plamani si torace ok, eco san, eco si radiografie abdominala ok si analize de sange bune. Nu pot sa mi dau seama de ce nu scap de aceasta durere care imi da viata peste cap. Am 30 de ani si fara alte probleme de sanatate. Dupa nastere acum un an am ramas cu cateva dureri de coloana insa sunt rare.Initial m am gandit ca ma doare sternul de la ridicat greutate, dar tot nu cedeaza.Am luat mydocalm, analgezice, flamexin, ceaiuri, unguente, Ce investigatii sa mai fac? Ce poate sa fie? A mai patit cineva asa ceva?
Multumesc mult,
0
23-10-2021, ora 23:43
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Buna, cum mai esti? Ai aflat ce ai? Si eu am aceasi problema
0
24-10-2021, ora 00:09
alessandrau
Nu este medic/terapeut
alessandrau
Buna, Am fost la reumatolog si mi a zis sa mi fac rmn ca se vede ca am scolioza.Joi merg la rmn.Mai nou am durere de omoplat. O sa mi fac un rmn si toracic.Nu stiu la ce medic sa mai merg cu durerile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: