Dureri de articulatii

16-08-2009
gorganpetronela
Nu este medic/terapeut
gorganpetronela
Buna ziua domnule doctor ! am 52 de ani si am intrat in menopauza de trei ani, de cateva luni incoace, noaptea am insomnii, si am dureri de genunchi care nu imi dau pace. Durerea a inceput sa ma afecteze mai nou, la oasele bazinului si la glezna. Interesant este ca numai noaptea ma deranja pana acuma, dar de acuma vad ca si ziua incepe sa ma doara. Sunt niste dureri surde si sacaietoare, care au devenit tot mai intense. Este posibil sa fie ceva mai grav legat de ceva organe interne sau pur si simplu este osteoporoza sau reumatism articular. Ce ma sfatuiti sa fac? mentionez ca socrul meu a avut metastaze osoase din cauza canerului pulmonar.

Va multumesc anticipat.
Cu stima si respect, Petronela
33 comentarii 12 Înainte ›
0
16-08-2009, ora 15:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Aveti nevoie de calciu, silicu, glucozamina, condroitina si un supliment alimentar care sa reduca durerea, cum ar fi extractul din coaja de salcie alba. Asfel de simptome la menopauza sunt aproape inerente, dar consultati medicul si gaditi pozitiv!

Multa sanatate;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
16-08-2009, ora 16:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Simptomele descrise de D-voastra sunt caracteristice unei boli de tip inflamator-reumatologic.
Nu luati absolut nici un medicament sau supliment nutritiv pana la stabilirea unui diagnostic.
Cautati un reumatolog bun.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 17:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domnule doctor Uscatu,

Dumnezeavoastra ce parere aveti dsp minerale, vitamine, fitonutrienti si alti compusi organici? Nu-i considerati necesari/esentiali pt buna functionare a organismului uman? Credeti sunt ineficienti sau fac rau daca sunt luati in doze optime (nu supradozaje)???

Multumesc anticipat pt rsp!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
16-08-2009, ora 17:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu consider ca o alimentatie echilibrata asigura toate aceste componente.
Nici eu si nimeni din familia mea nu a apelat vreodata la acest tip de produse, iar eu nu le-am prescris absolut niciodata.
Pe perioada experientei mele franceze (3 ani de munca ca doctor) nu am vazut vreun medic acolo (si este cel mai perfectionat sistem medical din lume!!) care sa recomande asa ceva.
Acesta este principiul dupa care sunt incadrate in categoria "suplimenti nutritivi" : pacientul isi asuma integral responsabilitatea asupra administrarii lor. Dupa mine se pot bine asimila tutunului sau alcoolului: sunt permise si tolerate, fiind sursa unor profituri fabuloase.
Cu aceeasi stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 17:38
gorganpetronela
Nu este medic/terapeut
gorganpetronela
Va multumesc foarte mult pentru sfaturile date, si as mai avea o intrebare daca ati putea sa ma ajutati, oare dvs, fiind in domeniu, cunoasteti in oradea un medic reumatolog bun ? ca eu din pacate am fost aici la mai multi dar nu mi-au rezolvat problemele.
Va multumesc anticipat, cu stima si consideratie, Petronela
0
16-08-2009, ora 17:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va ajut cu cea mai mare placere, recomandandu-va un reumatolog bun la Bucuresti, respectiv cel cu care colaborez foarte bine interdisciplinar, spre binele pacientului.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 17:43
gorganpetronela
Nu este medic/terapeut
gorganpetronela
Stimate domule doctor, va rog insistent sa ma ajutati daca ati putea cu colegi din oradea pentru ca momentan nu am posibilitatea sa plec de aici, iar daca ar fi sa vin la bucuresti eu mi-as dori din toata inima sa vin la dvs, nu la un alt coleg.
0
16-08-2009, ora 17:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va multumesc pentru incredere, insa eu nu sunt reumatolog, ci chirurg specializat in Glezne si Picior.
Din pacate nu cunosc nici un reumatolog in Oradea.
Sansa de a gasi in tara un reumatolog bun este de sub 1%; credeti-ma, eu il caut de multi ani de zile.
Cu aceeasi stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 17:55
gorganpetronela
Nu este medic/terapeut
gorganpetronela
Stimate domnule doctor,
Va multumesc pentru atentia acordata trebuie sa recunosc din pacate, m-ati deprimat cu raspunsul dvs in ceea ce priveste "renumele" doctorilor reumatologi din Romania, si atunci revin la sugestia dvs de a-mi recomanda un reumatolog bun din Bucuresti, in cazul in care voi putea ajunge acolo.
Cu stima deosebita, Petronela
0
16-08-2009, ora 19:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimta Doamna,
Va rog sa-mi scrieti pe mail, in privat, si va voi da coordonatele medicului reumatolog.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 20:17
gorganpetronela
Nu este medic/terapeut
gorganpetronela
Stimate domnule dr.
V-am trimis pe mail cerinta mea.
Va mutumesc.
0
16-08-2009, ora 21:06
...elena
Nu este medic/terapeut
...elena
Buna seara.I n urma cu 15 ani am avut fractura de gamba stg.ce s-a finalizat cu operatie fiindu-mi introdusa o tija
0
16-08-2009, ora 21:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Care este de fapt problema??
Trebuie sa detaliati mult, de la tipul fracturii pana la situatia actuala.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 21:10
...elena
Nu este medic/terapeut
...elena
buna seara. In urma cu 15 ani am am avut fractura de gamba stanga, ce s-a finalizat cu operatie fiindu-mi introdusa o tija. V a rog sa-mi spuneti daca este prea tarziu sa o elimin, deoarece am incaput sa am dureri, V a multumesc.
0
16-08-2009, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Situatia trebuie judecata in functie de examenul clinic si mai ales de cel radiografic.
Radiografia va preciza tipul tijei, situatia ei actuala si mai ales gradul de dificultate la extragere.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 21:25
...elena
Nu este medic/terapeut
...elena
V a multumesc. Sotul meu are 51 ani si sufera de diabet insulino-dependent de 5 ani diagnosticat. De 2-3 luni, pe langa alte complicatii, are dureri de calcai de -i face uneori imposibila miscarea.Este supraponderal din cauza diabetului, si datorita si durerii piciorului, refuza sa faca miscare.
Ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc pentru timpul acordat.
0
16-08-2009, ora 21:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Primul lucru si cel mai important este scaderea ponderala. Aceasta va rezolva 99, 99% din problema.
Pe de alta parte, exista Piciorul Diabetic, entitate patologica deosebit de complexa, cu mari dificultati de tratament, si care ajunge in cele mai multe cazuri la amputatii ale segmentului de membru (in special la cei supraponderali, care au si dificultati de reglare a glicemiei). Durerea calcaneana poate avea diferite origini, de la arteriopatie pana la fracturi de stress, de la entesopatii pana la afectiuni ale grasimii calcaneene etc etc.
Nu exista solutii miracol. De obicei acest tip de pacient diabetic este deosebit de refractar la dieta, care reprezinta cheia tratamentului sau. Acesti pacienti continua sa manance enorm, cu dulciuri sau fara, chiar pusi in fata unei amputatii inevitabile de membru.este exact aceeasi situatie a arteriticului care, iesit din operatia de amputatie, nu se abtine sa-si aprinda o tigara...
Solutia trece prin tratament psihologic, care sa trateze dependenta sa de drog (in cazul dansului, drogul este mancarea). Cand va intelege amploarea acestei dependente de drog va incepe de fapt tratamentul lui.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 22:07
...elena
Nu este medic/terapeut
...elena
Aveti dreptate.dar pana la diagnosticarea diabetului, a fost un om activ, manca obisnuit, dar nu-i lipseau dulciurile. Dupa insulina daca nu mananca bine, are o stare de neliniste si rau, care se asociaza cu depresia cauzata si de lipsa veniturilor si a celorlalte probleme cotidiene.Este adevarat ca nu constientizeaza amploarea situatiei, nu fumeaza, mai consuma in perioada de vara bere, si mananca dulciuri.Eu am incercat sa-l ajut dar nu reusesc . Va multumesc, si va apreciez.
0
16-08-2009, ora 23:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cauza diabetului este ca si la orice alta boala una sufleteasca si nu am intalnit un singur diabetic sa nu fie asa:

zaharul este un inloctiior material al iubirii si cine are probleme cu pancreasul are probleme
cu primirea de iubire din familie (sotie, copii, parinti) sau are conflicte cu acestia dar care nu sunt
exteriorizate dar nici rezolvate ci mai degraba interiorizate inconstient.

Aceasta carenta de dragoste de la cei importanti pameni din viata pacientului sau conflictele nerezolvate cu cei iubiti sunt de fapt cele care duc la dereglarea pancreasului care este bineinteles sustinuta de o alimentatie gresita dar care NU constituie cauza principala. Desi multi se hranesc la fel nu fac diabet.

Vindecarea diabetului de orice tip si in orice stadiu este posibila prin indepartarea cauzei sufletesti care l-a creeat si pt. acest lucru este nevoie de un homeopat bun si de un psiholog bun cat si de suportul constient al celor de care este legata aceasta problema insotit bineinteles de o alimentatie corespunzatoare, dar care nu este atat de importanta ca si cauza lui.

Insulina nu face nimic bun ci impiedica pancreasul sa mai produca singur insulina si sa se vindece, mai ales ca problema sufleteasca poate dispare candva de la sine si atunci dispare si diabetul daca daunele pancreasului nu devin cronice atata vreme cat nu se ia insulina.

In felul acesta un diabetic care foloseste insulina nu mai are niciodata sansa de a se vindeca si acest lucru este valabil pt. cele mai multe medicamente de durata lunga, , medicamente care au fost concepute special de a creea dependenta si de impiedica vindecarea sau autovindecarea.
0
17-08-2009, ora 00:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema nu este insulina pentru ca, in cazul dansului, este 100% vorba despre un diabet de tip 2, care este doar temporar tratat cu insulina din cauza pacientului ce se impotriveste regimului si mananca exagerat.
Acest tip de diabet se trateaza prin regim, din simplul motiv ca insulina exista din belsug, insa celulele adipoase nu mai reactioneaza la aceasta insulina.
Diabetul este o boala grava, iar cand este constientizata gravitatea este deja prea tarziu: apare orbirea, incep amputatiile membrului inferior, insuficienta cardiaca si renala.
Nu incercati cumva cu "pastile pentru slabit", sunt iluzorii si periculoase si mai ales complet inutile.
Asa cum va spuneam, absolut singura solutie este tratamentul psihologic de combatere a dependentei de drog. Este o dependenta mai grava decat cea de tigari, alcool sau chiar cocaina/heroina. Cine nu intelege aceasta dependenta nu va reusi sa stapaneasca diabetul (credeti-ma, am cativa pacienti care au reusit pe deplin..).
Cu aceeasi stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-08-2009, ora 20:17
ionescu mariana
Nu este medic/terapeut
ionescu mariana
Stimate dr.doctor,
In urma unei tomografii, efectuata tatalui meu (75 ani), rezultatul este: "anterolisteza L5 pe S1 liza istemica veche cu aproximativ 1/2 din corpul vertebral(10 mm)cu ingustarea orificiilor d... (nu inteleg cuvantul-sorry)conjugare, bilateral, marcat, cu conflict radicular"
La soldul piciorului drept tata are proteza de 12 ani in urma unei operatii de coxatroza, in urma careia a ramas schiop intrucat dupa opratie tata n si-a mai simtit laba piciorului, fapt ptr care si-a fortat piciorul stang si are dureri mari, mai ales cand incepe miscarea dupa repaus.
In urma vizitei la dr. reumatolog, pentru diagnosticul de la primul aliniat i s-a prescris Tador tablete, desi verbal a spus ca-i va prescrie supozitoare avand in vedere ca acum 10 luni tatal meu a suferit o interventie chirurgicala (rezectia totala a stomacului in urma unui noeplasm gastric) si are a 43 kg.
Va rog sa-mi explicati in termeni nemedicali diagnosticul tatalui meu si ce tratament ar fi corect.
Va multumesc.
Cu stima, ec.Mariana Ionescu
0
18-08-2009, ora 02:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Interpretarea unui examen computer-tomograf nu are absolut nici o valoare in absenta unui examen clinic specializat.
Consultati un neurochirurg specializat in Chirurgie Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
20-08-2009, ora 10:32
georgeiosif
Nu este medic/terapeut
georgeiosif
Buna ziua stimate domnule doctor. Ma confrunt cu o problema ce circa 2 luni de zile am 35 de ani si am niste dureri in zona lombara foarte jos mai ales in zona coccigiana mai profunda pe partea dreapta ce i-mi limiteaza miscarile durere ce apare mai ales la miscari de flexie a corpului. De asemenea mai simt o stare de oboseala si somnolenta continua, mi-a scazut pofta de mancare. Am facut un RMN in zona lombara si se pare ca nu e nimic in neregula insa durerea nu dispare. Am facut un tratament cu antiinflamatoare dar fara nici un rezultat. Durerea se mai manifesta si sub forma de arsuri. Acum 4 ani de zile am avut o problema in zona omoplatului drept cu dureri care apar in acea zona la miscari de contractie a muschilor. Am facut in acea perioada o sumedenie de investigatii (rmn, scintigrafie osaoasa, analize diverse) care nu au evidentiat nimic deosebit. S-au pus diferite diagnostice de sondiloza cervicala sau chiar suspiciune de colagenoza.
Acum ma confrunt cu aceasta durere si as dori o parere a dvs si un sfat catre ce sa ma indrept eventual un medic reumatolog competent, pentru ca aici in Braila nu prea am gasit

Va multumesc
0
20-08-2009, ora 10:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Va rog sa-mi scrieti pe mail si va voi recomanda un coleg reumatolog.
Intr-adevar, simptomele descrise sunt caracteristice spondilartropatiei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
13-10-2009, ora 21:48
Luminitza41
Nu este medic/terapeut
Luminitza41
Buna ziua domnule doctor, am si eu o problema in urma cu vreo2luni am ridicat cv greu in momentul ala am simtit o ruptura, plesnitura la incheietura piciorului la articulatii pana intre picioare urmata de o usturime, arsura abia am umblat am crezut ca mi sa fisurat oasele alea.am fost la doctor si mi-am facut film la bazin si mia spus ca e de la reumatism mi-a dat tratament si cv crema rubifen dar nu cred ca pana in momentul ala nam avut probleme.acu cateva zile iar am tras brusc de ceva iar am simtit ca o fulgeratura la artera pina intre picioare urmata de usturime permanent nu mai pot face efort imediat simt intre picioare durere urmata de usturime.ce as putea sa am?la ce fel de cabinet ar trebui sa merg?

va multumesc!
0
13-10-2009, ora 21:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Incercati, pentru inceput, sa consultati un ortoped; este posibila existenta unei leziuni musculare sau ligamentare, sau chiar o lombo-sciatalgie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-10-2009, ora 08:46
Terminator
Nu este medic/terapeut
Terminator
Buna ziua.Am 49 de ani lucrez in proiectare, si de 2 ani mi-a aparut dureri la incheaturile miinii si la incheieturile degetelor dar suportabile ceia ce nu inteleg parca nu mai sint stapin pe miini ex : cind misc mausul spre o anumita directie propusa mina mea da semne de nervozitate si trebuie sa ma concentrz bine si cu calm realizez ce vreau sa fac.Sint total antialcoolic, nu fumez tot timpul am dus o viata spotiva.Din pacate am de 10 ani un diabet tip2 o forma usoara viata sportiva ma ajutat foarte mult.Vreau sa mai amintesc ca am avut o fractura la cap humerus drept de vrio 3 ani.Va doresc o zi excelenta.Va multumesc.
0
15-10-2009, ora 13:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Problema D-voastra este una complexa si necesita un examen clinic atent.
Atat fractura veche, cat si diabetul pot genera problemele descrise de D-voastra, dar pot exista si probleme neurologice cervicale sau chiar centrale.
Consultati pentru inceput un neurolog.
Pe viitor sa fiti foarte atent cu diabetul, incercand sa va mentineti in limite cvasinormale prin regimul alimentar.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-10-2009, ora 06:19
Terminator
Nu este medic/terapeut
Terminator
Buna ziua.Stimate domnule doctor, va multumesc foarte mult pentru raspunsul dat, si ramin placut impresionat pentru promtitudenea de-a ajuta oamenii dar si profesionalismul de care dovediti.Cu siguranta voi tine cont de sfaturile dumnevoastra.Cu consideratie Lorry.P Neamt.
0
13-10-2011, ora 17:37
iuliana1224
Nu este medic/terapeut
iuliana1224
Buna ziua, am o mare problema cu mama mea, in urama cu 3 luni a fost diagnosticata cu cancer de colon gradul 1a facut operatie totul a decurs cu bine, nu i s-a dat de facut citostatice pentru ca era intr-o stare incipienta si nu este necesar. Acum are dureri de bazin si picioare foarte mari, a facut radiografii, rezultatul a fost dezastros cancer de grad 4 la oase. Deja nu se mai vede la radiografie un os de rezistenta al bazinului g4. Ce sansa de viata mai are? Cum as putea sa o ajut? Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •