Dureri de gat frecvente

23-08-2019
Aisha08
Nu este medic/terapeut
Aisha08
Buna ziua!
Am 20 de ani. De la varsta de 7 ani, am probleme cu gatul.Inainte de aceasta varsta am avut gastritaduodenala cu numeroase varsaturi, regurgitari si eructatii, dar aceasta a fost vindecata si
nu am mai avut probleme cu stomacul de la 6 ani. In fiecare anotimp rece(inceputul lui noiembrie pana la finalul lui aprilie) ma confrunt cu raceli frecvente si foarte dureroase. Am minim 4 raceli pe an. Acestea dureaza cam o saptamana si se manifesta prin dureri ingrozitoare in gat, nas infundat si stare generala foarte alterata. Mentionez ca am pe amigdale cripte in care se aduna cazeum. Asta mi s-a zis la ultimul control ORL. Exudatul l-am facut de 3 ori si a iesit negativ, iar analizele de sange sunt bune.La ultimul control am primit recomandare sa fac gargara cu picaturi de iod si alte cateva remedii naturiste, dar din pacate am pierdut reteta si la farmacie nu mi-a dat fara aceasta. In prezent iau Septilin cate 2 pe zi incepand cu luna septembrie si uneori imi badijonez amigdalele cu albastru de metilen. Din pacate aceste masuri ma ajuta doar sa aman cat mai mult prima raceala, pentru ca o data ce am racit prima data pe acel an asa o tin pana vine anotimpul cald. Ca tratament atunci cand racesc folosesc nurofen raceala si gripa, sirop Robitussin si diverse pastile de supt care imi mai alina putin durerea. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce pastile, gargara as putea lua ca sa previn aceste episoade atat de dureroare, ce modificari in stilul de viata pot aduce.Aceste raceli ma fac sa devin o persoana sedentara si ma impiedica sa-mi desfasor activitatile cotidiene. Din pacate operatia nu pot face pentru moment, deoarece facultate pe care o fac la distanta de orasul natal imi ocupa majoritatea timpului si nu pot lipsi atat de mult timp.
Va multumesc!
1 comentarii
0
27-08-2019, ora 08:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica solutie sa nu se repete racelile si amigdalite..este sa ai grija de Alimentatie
chear daca nu doare stomacul..esti o persoana care face Reflux gastro eosfagain in somn
1 interzis total alimente acre, acide, citrice, otet, lamai. Seara nu se conuma fructe si dulciuri dupa cina
2 la culcare Rennie de supt
3 faringo spray de mai multe ori in gat
4 septilin 3 pe zi pentru imnuitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •