Dureri de incheieturi

19-11-2010
cory21
Nu este medic/terapeut
cory21
Buna ziua. Ma numesc Corina si am 35 ani. De o vreme cam 3 luni odata cu schimbarea vremii am dureri mari de genunchi, incheietura mainii, si a umarului dar durerea se"plimba" nu ma dor toate in acelasi timp, mi se umfla zona dureroasa si deabia pot misca mana sau piciorul. Am cumparat un gel DICLAC si am luat pastile de Diclofenac la recomandarea farmacistului care mi-a ameliorat durerea aproape de tot. As dori sa stiu daca exista vreun supliment alimentar sau "vitamine" ceva sa compenseze eventual lipsa acestora din alimentatie. Va multumesc!
7 comentarii
0
19-11-2010, ora 22:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista absolut nimic, nici vitamine si nici suplimente alimentare utile in suferinta descrisa de D-voastra.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-11-2010, ora 14:29
pop iolanda
Nu este medic/terapeut
pop iolanda
Buna am 42 de ani, lucrez ca vanzatoare intr-un magazin mare si, acum 3 luni de la o rasucire de mana am inceput sa am dureri ingrozitoare de la incheietura mainii spre degetul mare, am fost la un medic si mia spus ca ii de la oboseala si mia facut si radiografie dar nu mia aratat ca as avea ceva la oase, mia recomandat sa nu-mi mai obosesc mana si sa port o fasie elastica.3 saptamani am stat acas cu fasie elastica dar durerea nu mia trecut, acum ma doare mana cand o rasucesc intrun punct la incheietura, mi si umflata, nu stiu ce sa mai fac, va rog dati-mi un sfat!
0
22-11-2010, ora 14:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles la ce nivel anatomic se afla problema. Aveti alte antecedente traumatice la acel nivel??
D-voastra.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-11-2010, ora 17:26
pop iolanda
Nu este medic/terapeut
pop iolanda
la incheietura mainii, cand imi misc degetul mare;deci in drept cu degetul mare, pana acum 3 luni nu am avut dureri
0
13-02-2011, ora 13:23
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
buna...in ce stare va aflati?ambele doamne!
0
11-05-2011, ora 21:20
Shopyrot
Nu este medic/terapeut
Shopyrot
Buna
Ma numesc Ionut am 17 ani..sunt o fire Sportiva...practic culturismul de 6 luni dar a aparut o problema..
Acum o saptamana am fost la fotbal, o minge sutata in forta mi'a venit in mana stanga...mi'a dat mana peste cap
Am tinut ghipsul 7 zile atat mi'a fost recomandat
Am mai masat incheietura dar durerea a ramas..si ma incurca in timpul antrenamentului..tinand cont ca...nu o pot suci la maxim cum fac cu mana dreapta.
ma poate ajuta cineva?va rog frumos
0
12-05-2011, ora 08:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Dupa traumatismul mentionat, repausul sportiv trebuie sa fie de minimum 6-8 saptamani.
Cum va inchipuiti ca ati putea relua antrenamentele dupa numai 1 saptamana??? Este absolut in afara oricarei logici.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •