dureri de picioare (intre genunchi si glezna), numai noaptea

07-05-2012
anica_ciocarlan
Nu este medic/terapeut
anica_ciocarlan
de cateva saptamani ma dor picioarele intre genunchi si glezna, numai noaptea. am o stare de agitatie, furnicaturi numai in acea zona. tot in aceiasi perioada am avut dureri de maini de la coate la falange, cu amorteli, furnicatiri. au trecut. am luat antiinflamatoare.picioarele nu au trecut.
5 comentarii
0
07-05-2012, ora 13:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea este vorba fie de o problema vasculara (insuficienta circulatorie periferica), fie de o problema neurochirurgicala (sindrom compresiv vertebral), fie de o problema metabolica, reumatologica, hematologica, etc.
Raspunsul precis depinde nu numai de examenul clinic local, dar si de datele personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente personale etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-05-2012, ora 15:03
anica_ciocarlan
Nu este medic/terapeut
anica_ciocarlan
am 52 de ani, de sex feminin, sunt operata la 32 de ani de plifibromatoza uterina, climax chirurgical, mai nou de 7 ani sunt in observatie la spitalul colentina bucuresti, fiind suspecta de sclerodermie, nu am simptome vizibile, doar indurari musculare, de multe ori fac alaturare cu boala, picioarele imi sunt reci uneori, nu suport frigul, iubesc caldura.am tensiunea un pic marita, si colesterolul la fel. sunt in medicatie pentru ambele probleme. pentru sclerodermie mi-a fost recomandata colchicina. fac anual teste imunologice si alte analize.. nu am un diagnostic sigur.
pe brate si omoplati am indurari musculare, uneori dureroase, la trecerea dintre anotimpuri, frig, nor, ceata. simptome de reumatism.daca sunt suficiente date astept unele recomandari.
multumesc !
0
07-05-2012, ora 15:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da,..
Nu mi-ati precizat cel mai important detaliu: greutate/inaltime...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-08-2013, ora 23:47
anica_ciocarlan
Nu este medic/terapeut
anica_ciocarlan
buna seara!
de mai bine de 6 luni am mari probleme cu mainile si picioarele - nu este o noutate pentru mune insa problema este mult mai grava.nu-mi mai pot strange degetele de la mana dreapta nici pe parcursul unei zile.toate incheieturile sunt dureroase, nu-mi explic in acest sezon calduros.mai nou au aparut dureri de solduri in timpul noptii, groaznice.am luat nopti la rand: nurofem, paracetamol, chetonal.doar un pic au disparut. ziua sunt dureri suportabile. medicul imi recomanda antiinflamatoare.ce pot face? nu mai suport durerile si nu pot dormi.
multumesc!
0
15-08-2013, ora 08:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poli-artralgiile descrise sunt caracteristice afectiunilor inflamatorii-reumatologice de tip autoimun.
Prin urmare, trebuie sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • Furnicăturile la nivelul membrelor inferioare pot fi o manifestare a neuropatiei cu fibre mici
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •