Dureri de picioare, moleseala, ameteli...

21-05-2011
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Va salut, din nou, din pacate!

Am o problema de cam 3 saptamani. Mai intai a inceput ca o amorteala a muschilor superiori ai picioarelor, o moleseala. De 2 saptamani insa, ma dor, inclusiv articulatiile, genunchi, gambe. Si cand stau in repaus. La asta se adauga dureri de cap si ceafa, si nu stiu daca sa ii spun ameteala, sau moleseala generala. Am 98 de kg, 1, 90 cm, 27 de ani, nu am afectiuni cardiace, ma stiu cu betatalasemie minora cu componenta feripriva. In momentul de fata se manifesta ca o durere surda, incomoda in muschi. Daca merg pe strada 100 de metri ma dor mai rau. Hemoglobina mea este 13. La cardiolog am fost acum 2 saptamani si mi s-a spus ca organic nu am nimic, am spondiloza cervicala in schimb si lipsa mare de electroliti. Ma sperie foarte tare molesela asta. Ma gandesc mereu ca lesin, ca voi muri etc. Ieri, nu stiu daca mi-am indus eu sau nu, stand intins, am simtit ca imi pierd capul. In urmaoarea seunda, disconfort stomacal. Senzatia a durat un minut maxim. De asemenea, durerile de cap vin si cu urechi infundate. Tensiunile mele sunt bune, 12, 13 cu 8. De la ce poate fi ? ma gandesc deja ca nu va mai trece.:( Va multumesc pentru raspuns. O zi minunata.
37 comentarii 12 Înainte ›
0
21-05-2011, ora 13:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

pana -ti raspunde un medic, 3 lucruri poti face macar sa scapi cat de cat:

- apa cat mai multa sa bei, ori ti-e sete ori NU;

- sa te plimbi mult, incearca la inceput mai pe inserate...sa n-ai senzatia ca toti se uita la tine si vei lesina...cauta un prieten cateva zile sa te insoteasca, sa vb...sa NU fii singur;

- NU sta deloc macar cateva zile la calculator...iata de aici lipsa de miscare si...cred ca am mai vb. noi, pe forum.

Sanatate si
O zi minunata.
1
21-05-2011, ora 15:06
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Nu cred ca e de la lipsa demiscare. In ultima saptamana, am avut foarte multa treaba in oras, si am facut miscare. Si daca stau in casa mai multe minute in picioare si durerile se amplifica. Ma sperie cu atat mai mult ca imi simt si capul moale, de parca o sa cad, si am dureri deasupra cefei.
P.S.: da, am mai vorbit noi pe forum, va multumesc pentru sfat. Voi atepta poate intra un medic si imi raspunde.
Sanatate.
1
22-05-2011, ora 19:50
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Nimeni..? :( Starea mea se rezuma in continuare la dureri ( mai putine si mai putin intense ce-i drept) de articulatii si picioare.si ce ma sperie, acea senzatie deameteala permaneneta..( ca o presiune din urechi pana la tample...senzatie de pierdut capul).

Va multumesc.
0
23-05-2011, ora 14:32
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa va faceti analizele uzuale de laborator si in plus teste de inflamatie- VSH, PCR, fibrinogen (poate fi debutul unei afectiuni inflamatorii reumatismale); daca toate analizele sunt normale si va vede si un medic internist si nu gaseste nimic organic, atunci va sfatuiesc sa mergeti la un medic psihiatru- e posibil ca manifestaril dvs sa fie pe sistem nervos(depresie, anxietate, stres).
1
24-05-2011, ora 12:43
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Va multumesc pentru sfat. Am mers peste tot si toata lumea ma trimite la neurolog. Sunt suspect de asemenea de spondiloza cervicala, de exemplu sunt zile ca astazi, in care durerea incepe din ceafa si umeri si se generalizeaza treptat. In functie de pozitia de la birou sau cum misc capul, plus stare de spirit, caldura etc. se acutizeaza sau nu. E posibil deci sa fie coloana de vina?

Va multumesc inca odata.
P.S. Am mers la psihiatrie, sufeream de anxietate, tulburari neurovegetative. Momentan am incheiat tratamentul medicamentos, mi s-a recomandat un psiholog, mult sport si relaxare. Am facut analize la cord, pulmonare, coagulare, colesterol si transaminaze, electroforezele hemoglobinei...si nimic..in afara de acea anemie. Fierul meu este foarte mic, 38 de micrograme in conditiile in care limita minima am inteles ca este 50, iar doamna doctor a spus ca un om de gabaritul meu ar trebui sa aiba cel putin 100 de micrograme.Iau de 4 zile Tardyferon fol si CA MG ZN, mi s-a spus sa am rabdare si sa mananc bine si va fi ok...
Moleseala in picioare apare insa cateodata, ca astazi de exemplu, si durerile d ecap nu mai spun.

Va multumesc si va doresc o zi minunata.
0
24-05-2011, ora 12:49
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Spondiloza cervicala nu justifica simptomele dvs. Moleseala si ametelile pot fi de la deficitul de fier.Tratamentul corect cu fier se face pe o perioada de 6 luni. Pentru celelalte simptome tot partea neurovegetativa e de vina; ori nu a fost suficient tratamentul psihiatric luat, ori nu a fost corect.Va sfatuiesc sa reevaluati tratamentul psihiatric.
0
24-05-2011, ora 13:02
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Da. Aud cam des asta. Va multumesc foarte mult. Voi incerca sa imi induc stari de bine si sa ma relaxez. Si voi face o programare la medicul la care am fost, sa vedem poate aveti dreptate.

O zi minunata!
0
27-05-2011, ora 08:37
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
V-am urmat sfatul si am reluat legatura cu doamna doctor psihiatru care m-a tratat acum 2 ani. Dansa nu a facut altceva decat sa stea 5 minute de vorba cu mine, din care 3, mi-a prescris o noua reteta de seroxat. Am luat de 4 zile, simptomele sunt aceleasi si ma sperie ca ametesc...aseara eram intins in pat si am simtit ca ma pierd, presiune in tample, am crezut ca imi pierd cunostiinta. Senzatia a durat cateva secunde, asa se intampla de obicei. Alteori simt pe strada ca parca imi pierd echilibrul.La fel, dureaza cateva secunde. Sa fie toate vegetative? In mintea mea? Picioarele si articulatiile ma dor dupa un efort minim, desi iau tratament pentru carenta mea de fier. M-au durut ieri seara foarte tare, si astazi am o durere de articulatii si genunchi de mi-e si frica sa ma apuc de activitatile zilnice.Am retinut ce simptome are anemia feripriva si sunt astfel de dureri de picioare si ameteli insa sunt speriat sa nu imi pierd cunostiinta. Am fost si la un consult neurologic si rspunsul doamnei doctor a fost urmatorul in momentul acesta nu este nimic neuroogic in neregula cu tine, ai putea face si un IRM cerebral insa asta pentru linistea sufletelului tau. Durerile de cap au mai incetat in ultimele 2 zile ce-i drept. Ce sa mai fac? ma simt mereu ametit, iar durerile de picioare si articulatii ma sperie ingrozitor.
1
27-05-2011, ora 09:13
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Simptomele pe care le aveti nu sunt in mintea dvs, ele sunt cat se poate de reale. In continuare cred ca ele sunt cauzate de sistemul nervos, dar asta nu inseamna nicidecum ca aveti o boala inchipuita. Boala dvs este o combinatie de anxietate si posibil un pic de depresie; daca aveti timp si doriti puteti intra pe site-ul meu unde am pus mai multe articole despre anxietate, depresie, stres. Poate asa veti intelege mai bine ce vi se intampla.
Seroxatul este greu tolerat in primele 2 saptamani de tratament; sunt si oameni care nu au nici un fel de efect secundar de la el; dar altii, ca si dvs, se confrunta cu o crestere importanta a anxietatii, in primele 10-14 zile de tratament.
Ratiunea dnei doctor a fost logica, desi timpul pe care vi l-a acordat, a fost cu totul insuficient; in general se prefera sa se administreze aceeasi substanta care a dat rezultate in trecut.
Sfatul meu este sa schimbati antidepresivul- desi e o substanta eficienta, episodul dvs actual de anxietate necesita niste rezultate vizibile si daca se poate imediate, iar efectele secundare ale seroxatului adaugate peste ceea ce simteati dvs deja, il pot face greu de suportat in acest moment. Din pacate nu va pot da un sfat concret ce altceva sa luati, pentru ca nu am suficiente date- de cele mai multe ori limbajul nonverbal al unui om spune mai multe despre acesta decat un text scris si orienteaza mult mai bine in punerea unui diagnostic si prescrierea unui tratament; este nevoie de un timp de discutie si de observare a unui om fata in fata de minim 30 minute pentru a lua o decizie corecta.
0
27-05-2011, ora 09:28
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Va multumesc, pentru raspunsuri si pentru timpul acordat. Am timp si daca nu am, imi fac, sa intru pe pagina dumneavoastra, pentru ca am doar 27 de ani si sunt foarte determinat sa revin la normal. Se poate sa fie sistemul nervos, si eu cred ca imi joaca feste pentru ca sunt foarte anxios si la orice simptom, o intepatura, un junghi, chiar si minore, mai intai ma trec fiori si apoi constientizez ce s-a intamplat. De aceea cred ca ametelile mele sunt oarecum inchipuite.Insa pe moment ma sperie si im revin destul de greu, cam in 20 de minute dupa fiecare episod. Se poate sa am probleme cu coloana totusi pentru ca de o ora de cand stau la birou acum, mi se pare tot mai incomod, a ineput sa ma deranjeze ceafa si usor capul, iar aseara acasa, in repaus, picioarele ma dureau cu cu tot fesieri si mijloc, solduri. Exagerez probabil toate aceste simptome carora acum cativa ani le-as fi dat o importanta minima...si de aici starile mele. Va multumesc foarte mult pentru ajutor! Este groaznic in anxietate sa simti ca nimeni nu isi da seama ce ai sau nu iti da atentie, si de asememea minunat atunci camd cineva te indruma spre solutii!
0
27-05-2011, ora 09:36
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Imi comunicati cand aveti 2 minute libere si adresa paginii va rog?
Va multumesc,
O zi minunata va doresc!
0
27-05-2011, ora 09:45
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
V-am gasit pe facebook, imi cer scuze:) Va voi urmari post-urile.
0
27-05-2011, ora 09:58
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Toate raspunsurile mele pe Romedic sunt insotite de o poza si numele clinicii unde lucrez. E suficient sa dati un click pe numele clinicii si vi se va deschide pagina mea de site.
0
28-05-2011, ora 16:01
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Am discutat cu o doamna psiholog, si am ajuns la concluzia ca imi exagerez simptomele datorita unei ipohondrii, de care sufar inca de copil. Ideea este ca in continuare simt slabiciune in picioare, sunt moi, si simt nevoia sa le incordez tot timpul, iar daca fortez, merg pe jos sau fac un efort cat de mic, apar durerile musculare, inclusiv articulatiile. Nu stiu unde sa mai merg, toata lumea ma trateaza cu calciu si magneziu, insa simptomele nu dispar. Am iesit la cumparaturi si parca aveam plumb in picioare, iar acum pur si simplu ma ard genunchii. Durerea se duce uneori si pe fese si in mijloc. Cui sa ma mai adresez? Sau are cineva o idee cat de vaga despre ce ar putea fi si ce sa fac ca sa remediez?
Va multumesc. O zi minunata!
0
28-05-2011, ora 16:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

acum mi-amintesc...simptomele tale le-am avut si eu,
acum 17 ani...si ce crezi c- fost?...fierul SUB LIMITELE NORMALE...cu mult...(analiza SIDEREMIE)...

am facut tratament aprox. 3 luni cu ferogradumet (pe atunci) acum o fi si altele...

si abia apoi...mi-am revenit...


ti-ai facut analiza?

O zi minunata sa ai!
0
28-05-2011, ora 19:37
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Da. Este sub limita si la mine...iau tardyferon fol de o saptamana. Trebuie sa am rabdare atunci.
Multumesc pentru raspunsuri.
0
28-05-2011, ora 20:44
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Inca o data va sfatuiesc calduros sa mergeti la un psihiatru pentru a urma un tratament medicamentos adecvat.
0
29-05-2011, ora 09:06
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Pai v-am urmat sfatul si am o noua programare, insa pana atunci, nu prea mai pot sta in picioare, muschii imi tremura pentru ca se contracta si ma dor. Astazi de dimineata m-am trezit cu dureri groaznice si la muschii si articulatiile mainilor.
0
29-05-2011, ora 09:22
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Se adauga si dificultati de respiratie dincand in cand. Eu le-am pus pe seama sistemului nervos, insa incep sa ma indoiesc, datorita durerilor acute de articulatii si muschi...
0
30-05-2011, ora 21:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

am fost calatorita...
da, lipsa de fier (MARE)...mi-a dat aceste simptome...inclusiv..dificultati in respiratie...

Doamne ajuta!
sa va fie BINE
0
02-06-2011, ora 09:45
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Am ajuns si la alt medic foarte bun diagnostician. Mi-a testat tonusul, reflexele, totul in regula. Intr-adevar am distonie neuro-vegetativa. Insa durerrile s-au lasat mai mult pe genunchi acum, seara ma dor ingrozitor. Am mai facut un set de analize, sper sa descopar de la ce este. Ideea e urmatoarea.: aproape scapasem de panici, de frici, insa aceste simptome venite dintr-odata, m-au speriat si pe langa ele au aparut si atacuri de panica. Mi-am facut ionograma din nou, biochimie si testele pentru hepatita B, C etc. Pana atunci, magne b6, Fier cu acid folic, distonocalm si relaxare. Cateodata ca si aseara, apare o stare de caldura, intepaturi usoare in maini, presiune in cap( ca de lesin), si arsura in stomac. Senzatia e ca de " cadere" in inconstienta si trezire brusca!. Mi se intampla si relaxat fiind. Astea m-au speriat. Insa acum o luna am fost la cardiolog, si pe la alti medici care mi-au spus ca organic nu am nimic. Sunt consvins acum ca sistemul nervos in joaca feste, Durerile de articulatii si muschi sunt insa reale si sper sa le descopar cauza, desi medicul mi-a spus ca daca testele pt hepatita ies bine, si nu e un dezechilibru mineral, este o preoblema reumatologica sau una de sistem nervos. Sanatate!
0
02-06-2011, ora 09:55
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Durerile dvs sunt foarte reale, nimeni nu va acuza ca ar fi inchipuite. Iar privind cauza lor, pentru Dumnezeu, am obosit tot sfatuindu-va sa mergeti la psihiatru!!!!
Psihiatrul trateaza oameni reali cu dureri reale, cauzate de sistemul nervos. Daca aveti timp si bani de pierdut umbland pe la toti medicii si facandu-va tone de analize, e problema dvs, eu pentru ultima data va sfatuiesc sa mergeti acolo unde se trataeaza tulburari de tipul celor pe care il aveti dvs. Si aceasta e ultima mea postare aici.
0
02-06-2011, ora 10:06
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Imi cer scuze, dar cine credeti ca mi-a prescris distonocalm si magne b6, vraciul? Medicul psihiatru la care merg de 3 ani!
0
03-06-2011, ora 17:17
doarAlina
Nu este medic/terapeut
doarAlina
Iata ce am gasit aici: http://www.magazine-online.ro/medactiv/produse-noi-oferte-/fibro-m-120-capsule-tratament-fibromialgie-dureri-in--554727
Poate va ajuta.
0
03-06-2011, ora 17:19
doarAlina
Nu este medic/terapeut
doarAlina
Aici cam aceeasi chestie: http://www.provitanutrition.com/articole/articole/fibromialgia-o-boala-inca-misterioasa.html
0
07-06-2011, ora 08:22
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Se pare ca este de la fier. Durerile au inceput sa fie mai putin intense dar persista. Cat despre medicul psihiatru, acesta m-a trimis la psiholog, motivand ca altfel voi lua medicamente tot timpul si cred ca are dreptate. O sedinta la psiholog, exercitii de relaxare si intelegere ale unor mecanisme si parca se vede cu alti ochi lumea. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sper ca aportul de fier sa fie suficient si durerile de articulatii sa dispara curand.
Sanatate si o zi minunata!
0
15-10-2016, ora 16:23
Ionut151823
Nu este medic/terapeut
Ionut151823
Am avut aceleasi simptome anul trecut in urma unei pneumonii Si pe langa asta Nu puteam sa dorm luni de zile, la fiecare cateva Secunde aparea o ameteala puternica ce Ma speria la maxim pt ca Nu stiam ce se intampla cu mine.Am urmat un tratament timp de 3 luni de zile Si mi-am revenit aproape in totalitate dar am ramas cu probleme la ochi.Acum dupa un an Si 3 luni au inceput durerile de gambe insuportabile Si Nu stiu cum Si ce sa Mai fac
0
05-01-2018, ora 11:42
kuli
Nu este medic/terapeut
kuli
Buna ziua. Am aceleasi simptome ca si Cristian-Alexandru06 am fost la neurolog, cardiolog, CT, analizele sunt ok dar nici o schimbare. Cristian-Alexandru06 daca mai esti pe forum poate ai descoperit cauza problemei si ne spui si noua. Multumesc si sanatate maxima.
0
30-01-2018, ora 21:40
VioViorela
Nu este medic/terapeut
VioViorela
Buna. Am si eu aceleasi simptome ca voi. Am facut analize si sedinte de psihoterapie dar nu m-au ajutat. Voi ati aflat ce avet?
0
09-02-2018, ora 16:24
Daniel89
Nu este medic/terapeut
Daniel89
Buna ziua! Am si eu aceas problema. Ma dor muschii de la picioare de sus in jos. Stiu ca am o anxietate si atac de panica la care am tratat timp de 2 ani si nici un rezultat. Cred ca antidepresivele care le.am luat nu au fost corecte pt organizmul meu cum mi sa mai spus. De 2 sap nu mai iau rivotril si ma simt rau, adica ma dor foarte tare muschii de la picioarele ma simt agitat ma doare capul, ametesc imi este frica sa plec sau sa ies din casa, nu pot dormi fara sa iau melatonina si xanax, cand ma trezesc ma trezesc speriat si agitat si cu o durere de muschii la picioare si simt ca nu sunt relaxatii muschii si nici eu. Sunt ingrijorat intruna si imi este foarte frica si nu inteleg de unde frica asta.
Va multumesc!
Multa sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Durerea de picioare
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  •