Dureri de spate

15-03-2020
Here2
Nu este medic/terapeut
Here2
Intr-o zi din ianuarie 2017 am facut gresit un exercitiu la sala de fitness(exercitiul se numste indreptare iar prin, , gresit'' vreau sa spun ca am avut spatele stramb si era multa greutate, daca are vreo relevanta, uitati o imagine aici: https://blog.vitaclub.ro/wp-content/uploads/2012/06/indreptari-cu-bara.jpg).
In ziua urmatoare am avut mici dureri de spate in partea inferoara a coloanei toracale si la nivelul coloanei lombare, , carora nu le-am dat importanta dar de atunci nu am mai facut acel exercitiu, , riscant'' iar in zilele urmatoare durerea a disparut.Am continuat sa merg la sala iar dupa cateva saptamani in care nu m-a mai durut nimic, a inceput sa ma doara intr-o zona foarte restransa de la partea inferioara a coloanei toracale (cam pe acolo localizez eu durerea, n-am stat sa localizez vertebra atunci cand ma durea).E mult spus durere, pentru ca se simtea ca niste furnicaturi, sau ca o arsura care dura 3-5 secunde si aparea spontan, in orice situatie, nu neaparat cand faceam efort.N-am dat importanta acestei, , dureri'' pentru ca nu era foarte intensa si am continuat sa fac sala pana cand frecventa acestor episoade s-a marit iar durerea a aparut si in partea opusa a acelui punct precum si in alt punct de sub scapula, iar uneori ma durea usor tot spatele.Am facut o radiografie si apoi am inceput sa fac kinetoterapie si fizioterapie.Rezultatele radiografiei au fost:discreta scolioza dextro-concava cu maxim la t9-t10, tindinta la rectitudine dorsala si miscare componente discale la l2-l4(nu sunt sigur daca scrie miscare sau altceva).Am facut de 2 ori fizioterapie si kinetoterapie si nu mi-a trecut deloc(dar nici nu stiu exact ce problema am).In timpul ultimului program de fizio si kineto nu m-a durut insa la o saptamana dupa ce am continuat sa fac exercitiile de kinetoterapie acasa, a inceput sa ma doara din nou.Am continuat exercitiile acasa cam 2 saptamani iar apoi m-am oprit din cauza lenei si micilor dureri care au aparut.Ultima sedinta de terapie a fost la sfarsitul lui septembrie, de atunci n-am mai facut efort si nu m-a mai durut de prin noiembrie/decembrie.De obicei durerea aparea spontan, chiar si cand stateam in pat, cand eram anxios, cand spalam vase sau cand stateam mai mult in picioare, nu neaparat la efort.
Zilele trecute am facut un RMN la coloana si rezultatul a fost ca nu am nimic iar doamna Neurolog mi-a spus ca e posibil sa am o problema la muschi.Medicul meu de familie mi-a spus ca s-ar putea sa sufar de nevralgie, alta doamna neurolog a presupus ca am traumatism vertebro-medular si mi-a spus sa nu mai fac efort(asta acum un an si ceva, inainte de a face radiografie sau rmn).Atat timp cat nu fac efort sau nu stau prea mult in picioare, nu ma doare cu saptamanile sau lunile.
Nu stiu exact ce am, cui sa ma adresez sau ce investigatii mai pot sa fac.
1 comentarii
0
15-03-2020, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Este foarte simplu: examinare clinica la neurochirurg.
Era cea mai importanta actiune si tocmai pe asta n-ati facut-o.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de spate după somn
  • Cum menținem sănătatea spatelui?
  • Este paracetamolul un remediu pentru durere eficient și sigur?
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Dispozitivul care te ajută să îți corectezi postura
  • Dispozitivul care poate ajuta la diminuarea durerilor de spate
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  •