dureri in toate oasele

27-08-2010
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
am 31 de ani, inaltime1.58, greutate 49 kg si ma confrunt cu o problema de aprox. 6 ani. Totul a inceput dupa o nastere prin cezariana si o sarcina foarte grea( 5 luni la pat), apoi am inceput sa am probleme cu amigdalele care se inflamau foarte des, drept pentru care am urmat diverse tratamente cu antibiotice. Au inceput sa apara dureri ale oaselor in episoadele de amigdalita. Deoarece nu imi amintesc toate detaliile va spun ca in ultimii 3 ani am facut moldamin timp de 2 ani Aslo fiind de 270 iar dupa moldamin 75. Ultimul tratament a fost cu polidin. Dar aceste lucruri vi le-am scris chiar daca sunt din sfera ORL pentru ca aceste dureri groznice de oase incepand de la degete si pana in zona oaselor capului ( cu precadere la degete, genunchi, coate dar si de-a lungul oaselor) le am atunci cand intervine aceasta infectie in gat. Mentionez ca desi nu sunt medic, dar suferin atatia ani de aceasta boala si observand mereu simptomele eu cred ca in acest moment infectiile din gat sunt produse de candida. Mentionez ca am dorit sa ma operez de amigdalite dar medicul m-a sfatuit sa nu o fac pentru ca am probleme cu timpul de coagulare al sangelui si infectiile sunt foarte dese. Va multumesc!
8 comentarii
0
27-08-2010, ora 14:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Infectiile amigdaliene nu sunt produse de candida, ci de catre streptococ. Candida apare numai ca urmare a abuzului de antibiotice.
Infectiile streptococice amigdaliene determina reumatismul articular acut, care se trateaza prin tratament penicilinic de durata (5 ani), de tip moldamin.
Problema reumatismului post-streptococic nu este afectarea articulara, care este temporara si pasagera, ci afectarea inimii (ednocardita si miocardita bacteriana), infinit mai grava.
Prin urmare. consultati un reumatolog si apoi un ORL-ist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-08-2010, ora 17:35
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra si daca sunteti amabil as mai adauga cateva lucruri pe care as dori sa le comentati:
- in timpul tratamentului cu moldamin infectiile au aparut lunar avand aceleasi simptome amigdalite acoperite de o pojghita albicioasa, dureri ale oaselor, febra
- mentionez ca au fost perioade dupa intreruperea moldaminului in care au aparut infectiile si nu le-am tratat decat cu antiinflamatoare fara niciun antibiotic
- mentionez ca aceasta amigdalita imi trece mult mai repede atunci cand nu iau antibiotice 3-4 zile, dar dureaza mai mult cand iau antibiotice
- dupa ce dispare acea pojghita albicioasa raman cu o usturime groaznica si cu gatul rosu cateva zile
- acum am amidadele inflamate dupa un tratament de 8 zile cu ceroxim 500 g dat de un ginecolog
Va multumesc
-
0
27-08-2010, ora 18:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este cu desavarsire imposibil sa ma pronunt asupra simptomelor D-voastra, fiind de competenta ORL-istului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-02-2011, ora 14:14
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
doamna leonora, cum va mai simtiti?
0
21-02-2011, ora 17:45
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
Ma simt mai bine desi nu am urmat decat tratamentul propus de domnul dr.Marius Uscatu, cu spirulina + catina, polen, si la inceput si echinaceea., In plus am incercat sa ma hidratez mai mult, sa beau ceai de galbenele, tei, de imunitate. Mai am cateodata dureri de oase si un inceput de amigdalita, dar nu am mai suferit de acele perioade de dureri groznice si de febra si acestea au disparut repede. Nu stiu daca am scapat de problema definitiv, dar multumesc lui Dumnezeu ca sunt mult mai bine. Oricum sunt adepta produselor naturiste ( cat or mai fi si acestea de naturale) pentru ca cred ca Dumnezeu a creat plante care sa ne ajute la mentinerea sanatatii.
0
22-02-2011, ora 15:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce tratament am propus eu????????

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2011, ora 19:40
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
MA scuzati am facut o greseala deoarece tratamentul nu a fost recomandat de dr. Marius Uscatu, ci de dl. dr. Valeriu Funeriu cu care am luat legatura tot prin acest forum. Sper sa nu va supere confuzia facuta de mine deoarece nu am dorit sa deranjez pe nimeni. Oricum va multumesc pentru disponibilitatea de a raspunde celor care si-au pierdut increderea in sistemul medical din tara noastra. Toata stima pentru doctorii care mai au pasiunea de a trata bolnavii si nu boala, pentru cei pasionati sa vindece oamenii si nu doar sa administreze medicamente. Dumnezeu sa va binecuvanteze!
0
26-02-2011, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nici o problema.
Sanatate maxima!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.