Dureri musculare spate

15-10-2018
Lasie
Nu este medic/terapeut
Lasie
Buna ziua. Am 43 de ani iar de cca 4 luni ma confrunt cu niste dureri de spate, in zona toracica. Mentionez ca practicam aerobic, de 4 ori pe saptamana, mergeam cu bicicleta la munca cca 18 km/zi (primavara si toamna cat permitea vremea si zilnic vara), in luna mai am inceput sa alerg la banda si pe afara cam o data la doua zile alergam cca 5km. Pe langa toate acestea am tinut un regim mai drastic cateva luni pe an, timp de 3 ani. Regim care consta in multe legume, peste si fructe, cateva branzeturi slabe. Am fost internata la nefrologie sa vedem daca nu este o problema la rinichi, totul a fost ok. Am efectuat rmn lombar si toracic si am mers la neurochirug pentru interpretare. La rmn toracic am doua leziuni sub forma de hemangioame pe vertebra T11, unul de 6mm si altul de 9mm si o hernie lombara de grad 1. Neurochirurul a spus ca nu am probleme din aceasta cauza, coloana este ok. Problema musculara, diagnostic toracodinie cu tratament vimovo si piafen timp de 7 zile. Mentionez ca perioada cea mai acuta a fost in luna iulie cand am urmat un tratament cu arcoxia, stabilit de medicul ortoped. Am efectuat si cateva sedinte de fizioterapie cu ameliorare doar pe moment. Nu stiu incotro sa mai merg. Durerea este prezenta si in acest moment. O simt cand merg, cand incerc sa ma intorc de pe o parte pe alta, este ca si cum cineva ar trage in permanenta de spatele meu. Durerea radiaza din spate spre coaste, iar in momentele de varf ale durerii se intampla ca toata partea toracica sa se incalzeasca si am stari de nervozitate din senin. Noaptea, in ultimele doua saptamani, reusesc sa dorm doar ca spre dimineata revine durerea si ma trezeste. Aceste dureri mi-au stricat stilul vietii, calitatea somnului si m-au facut sa abandonez tot ceea ce faceam. Daca ma puteti sfatui cumva, unde as putea sa mai merg? Sau daca este normal ca durerile musculare sa tina atat de mult. Multumec
1 comentarii
0
16-06-2022, ora 16:31
virgil.alex
Nu este medic/terapeut
virgil.alex
Salut, am aproximativ aceleasi simptome ca si tine. Imi poti spune daca ai rezolvat ceva ? Ai primit un diagnostic ? Mersi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: