dureri numai pe partea dreapta a corpului

16-12-2007
grouch
Nu este medic/terapeut
grouch
am dureri pe partea dreapta a corpului la glezna, la genunchi, iar mai reecent ma doare jumatate din spate si umarul.plus dureri musculare.si a inceput sa ma doara si capul, pe jumatea dreapta.
precizez ca am probleme la genunchiul drept de vreo 3 ani.atunci mi s-a pus diagnosticul de artrita reactiva.
e doar o artrita care se extinde sau altceva??!
21 comentarii
0
22-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult homeopatic ar fi, poate, indicat in cazul dv.
0
28-07-2011, ora 22:28
indianu
Nu este medic/terapeut
indianu
Buna domnule doctor, a o problema de ceva timp a o durere in partea dreapta langa abdomen, am fost la o examinare medicala ptr angajare si doctorita de acolo mia spus ca a simtit ceva la mana in partea dreapta langa abdomen, ma sfatuit sa fac o ecografie, tin sa precizez ca nu beau, nu fumez, in schimb merg la sala in fiecare zi,...iau si ceva proteine si vitamine (megavit, tribulus).dar am facut marea prostie de a lua steroizi o luna de zile si pe urma mam oprit, sar putea din cauza lor?..la sala oricat as ridica sau as forta nu ma doare, doar dupa ce mananc mult, in schimb nu ma doare deloc.Ce credeti ca ar fii si ce ar trebuii sa fac ?Va rog analizati problema mea.Va multumesc.
0
06-06-2013, ora 00:33
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
De ceva timp..circa doi ani aproape trei, ,.treptat am sesizat ca toate durerile mele din corp se petrec numai pe aprtea dreapta.Daca ma doare capul..este doar partea dreapta..ceafa la fel,.apoi urmeaza umarul si mana dreapta.Plamanul drept intotdeauna a fost mai senibil decat cel stang.Coborand mai jos dureri in hipocondrul drept..abdominal dureri intestinale cred tot pe partea dreapta a corpului.Coloana lombar dreapta dureri intensificate in ultimul timp..cu radiere abdominal, apoi sub fesa si pe partea anterioara coapsei, pana la genunchi.Observati ca totul este numai pe partea dreapta a corpului ceea ce mi se pare cel putin ciudat.Poate fi ceva neuropat..sau neurologic? durerile nu sunt in acelasi timp peste tot..odata sunt la umar si brat..apoi la coloana..sau in hipocondru..niciodata in doua locuri in acelasi timp.Nu sunt ipohindra si durerile sunt reale.nu prea cedeaza la paracetamol ca numai asta am la indemana fiind in Anglia si aici nu se dau analgezice decat acest paracetamol care aici este sfant pentru orice dureri..durerea de spate mai trece cu unguente pe baza de metyl salicilat, mentol eucalipt..am zile cand sunt ok de zic ca nu m-a durut niciodata nimic, dar am zile cand parca as fi cel mai bolnav om de pe pamant.va rog, daca cineva mai prezinta aceste simptome,..la ce concluzie s-a ajuns daca a vb cu vreun medic..sau poate un medic imi spune ceva legat d simptomele descrise de mine.Daca mai e nevoie de precizari..voi raspunde imediat.
0
06-06-2013, ora 08:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Localizarea exclusiv pe partea dreapta indica, cu mare probabilitate, o problema cerebrala.
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-06-2013, ora 22:06
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Va multumesc domnule doctor Marius Uscatu ! Raspunsul d-voastra m-a facut sa-mi aduc aminte ca prin 2008 am avut o depresie pe care am tratat-o sub supravegherea unui medic caruia la un mmoment dat i-am spus ca-mi amorteste si simt ca ma furnica pielea de pe partea dreapta a capului.Doctorul mi-a raspuns sa nu-mi fac griji ca partea aceea e afectata de depresie..?? si ca va trece pe masura ce tratamentul isi va face efectul.Asa a fost intr-adevar..nu am mai simtit acele furnicaturi decat ocazional..cand eram foarte stresata sau in urma unor situatii emotive puternice.Acum trei ani a decedat sotul meu..desigur ca nu a fost usor pentru mine si familie,.s-a resimtit din nou asupra psihicului meu.in prezent tratament cu cipralex si xanax.psihic sunt bine..fizic nu.Am 53 de ani..sunt la menopauza de 2 ani..totusi domnule doctor cu tot respectul durerile de coloana se manifesta la efort..ridicari de greutati..stat mult in aceasi pozitie,.dimineata la trezire..la ridicarea din sezut in pizitie verticala jena persista tot timpul.cand masez locul dureros simt ca pocneste ceva acolo..!? Durere mai simt si in articultia soldului,.sub fesa,.si in copsa anterior pana la genunchi.Va multumesc pentru promptitudine..am vazut ca sunteti un medic caruia ii pasa. Daca mai puteti sa-mi spuneti ceva..mi-ar face foarte bine.A,..uitsem,..stiu ca e important(pt coloana )..am 160 de cm si 88 de kg..Si daca pt durerile pe partea dreapa s-ar putea sa fie o problema cerebrala..cear putea fi? nu am ameteli,.nu am tulburari de vedere..am doar probleme cervicale de ani de zile.
0
06-06-2013, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, se adauga un factor catastrofal pentru intreg aparatul locomotor: prezenta celor 40 kg in exces, care distrug treptat toate articulatiile membrului inferior si coloana vertebrala...iar un posibil accident vascular tranzitor este foarte firesc in cazul celor 40 kg in plus..
Nu puteti sub nici o forma evita scaderea ponderala majora.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-06-2013, ora 22:20
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Buna seara ! Inca o data va multumesc,.da..ma chinui de ceva vreme sa mai dau jos din surplusul de kg.fara prea mare succes insa pt ca imi lipseste o dieta personalizata.Deocamdata m hranesc cu fructe legume, peste si pui, cereale si iaurturi low fat,.sper sa reusesc ceva.Multumesc..o seara buna!
0
06-06-2013, ora 22:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Regimul este oarecum OK, numai ca trebuie sa renuntati complet la cereale si mai ales la fructe (faptul ca mancati fructe determina, logic si inevitabil, esecul oricarei diete imaginabile).
Nu veti reusi sa slabiti nici un kilogram cat timp mancati carbohidrati (paine, cereale, cartofi, dulciuri si fructe). Trebuie sa inlocuiti fructele cu legume hipo-calorice (salata, varza etc)

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-06-2013, ora 22:36
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Mii de multumiri,..nu sti-am ca fructele nu ajuta la slabit.Mancam numai kiwi,.portocale, mere, grepfruit, Cartofi nu consum, doar.legume varza,.conopida, brocoli, salata,.tomate,.ardei, , morcovi dovlecei..cereale intergrale..grau,.ovaz,.Am sa va urmez sfatul.O seara buna !
0
06-06-2013, ora 22:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este logic si banal de simplu: din ce se extrage zaharul??? Toate fructele mentionate, dar si o mare parte din legumele mentionate (morcov, tomate, dovlecei) contin o mare cantitate de zahar...
Cerealele contin amidon, care se transforma in zahar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-06-2013, ora 22:52
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
De asta va spune-am domnule doctor ca am nevoie de o dieta personalizata. Daca elimin toate astea..dupa 4-5 zile incep ametelile si palpitatiile.Am mai incercat si-mi cunosc limitele organismului. Mineralele si electrolitii o iau razana..nimic nu mai e cum trebuie..de altfel Ca si Mg in conditi normale de hrana..le-am avut mereu la limita inferioara.Multumesc foarte mult pt timpul acordat si pt raspunsurile prompte.O seara buna va doresc !
0
06-06-2013, ora 23:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Mineralele si electrolitii nu au nici o legatura cu carbohidratii (dulciuri, fructe, cerale, paine etc), pe care le puteti elimina fara nici o problema (de fapt singura problema este cea psihologica, asimilabila sevrajului secundar abstinentei alcoolice sau tabagice).
Da, din pacate atat D-voastra, ca si toti cei care nu reusesc sa slabeasca, nu intelegeti ca trebuie sa renuntati la un drog: gustul dulce.
Obezitatea reprezinta o dependenta de drog si trebuie tratata ca atare. Cand veti intelege acest fapt, veti avea si primele succese privind scaderea ponderala.

Este evident ca, pe langa o dieta (elaborata de un nutritionist) si D-voastra aveti nevoie (ca orice supra-ponderal) de suport psihologic: psihologul va poate ajuta sa intelegeti ca adevarata problema este dependenta de drog..si mai ales va va ajuta sa intelegeti daca doriti realmente sa slabiti sau nu.Daca nu doriti sa slabiti trebuie sa acceptati durerile determinate de distrugerea progresiva a articulatiilor...
Exista cativa nutritionisti romani celebri care explica cu lux de amanunte aceste mecanisme psihologice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-06-2013, ora 17:36
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Renumitul medic chirurg Mehmet Oz, vine in ajutorul persoanelor dornice de a pierde greutatea corporala, fara infometare, mancand sanatos.

Cele 12 reguli de baza pentru Dieta Mediteraneana - Dr. Oz
â– Legumele se consuma de mai multe ori pe zi, crude şi gătite, exclusi fiind cartofii, deoarece nu contin nutrientii necesari. Se recomanda rosii, castraveti, ardei gras, ardei iute, salata verde, dovlecei, ceapa, masline, morcovi, ciuperci, varza etc...
â– Fructele, de asemenea, vor fi consumate de mai multe ori pe zi. Este recomandat consumul de fructe cat mai variate, in stare proaspata :toate citricele, fructe de padure, kiwi, capsuni, cirese, caise, struguri, pepene rosu si galben etc ...
â– Leguminoasele, inclusiv soia, fasole boabe, mazăre, linte se recomanda a fi consumate aproape zilnic.
â– Cerealele pot fi consumate, insa numai cele integrale, inclusiv paine integrala sau paste integrale.
â– Semintele oleaginoase, cu precadere nucile sunt un element obişnuit, de mai multe ori pe saptamana. Se pot consuma, de asemenea migdale, alune de padure, caju, seminte de floarea soarelui, seminte de dovleac intrucat contin nutrienti si grasimi saturate, insa numai in stare cruda.
â– Uleiul de masline extravirgin, este principalul ce se recomanda a fi folosit, deoarece este un bun anttioxidant si este bogat in grasimi nesaturate, revenind astfel cresterea colesterolului si prevenind bolile cardiace. De asemenea poate fi consumat si uleiul de peste mai mult de o data pe săptamana. Untul, margaina, maioneza si dresingurile comercializate vor fi excluse.
â– Consuma peste proaspat si fructe de mare sau pui fara piele de 2-3 ori pe saptamana.Carnea rosie (vita, porc) este recomandat a fi consumata foarte rar, o data pe luna.
â– Mezelurile procesate si afumaturile vor fi total excluse din alimentatie.
â– Consuma rar lactate : lapte si branza degresata
â– Zaharurile rafinate şi dulciurile se recomanda a fi consumate foarte rar, fiind rezervate pentru ocazii speciale. Mierea de albine va inlocui zaharul in alimentatia mediteraneana.
â– Plantele aromate sunt foarte recomandate. Trebuiesc consumate zilnic, in stare proaspata sau uscate : busuioc, oregano, tarhon, patrunjel, marar, cimbru, piper etc, de asemenea acestea avand un mare rol antioxidant.
â– Limiteaza consumul de alcool la un pahar de vin rosu la masa pentru femei si doua pahare pentru barbati. Vinul rosu este un foarte bun antioxidant, insa poate fi inlocuit cu sucul proaspat de struguri negri.

Dr. Oz recomanda se se faca miscare, dieta mediteraneana fiind total opusa sedentarismului. De asemenea, recomanda elimiarea stresului pe cat de mult se poate. De aceea, dieta mediteraneana presupune o intoarcere in timp, in vechea Creta, schimbare in viata celor care doresc sa o urmeze, beneficiile acestei schimbari fiind un cadou de sanatate si suplete primit din partea Marii Mediterane.

Cu tot respectul donule doctor Uscatu,..dupa asta m-am ghidat cand am hotarat atat cat imi sta in putinta ce sa mananc si ce nu..repet..atat cat imi sta in putinta.O zi buna !
0
07-06-2013, ora 17:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va respect optiunile alimentare, iar dieta mentionata de către D-voastra este sublima.dar a dat rezultate in cazul D-voastra?????
Daca nu a dat rezultate, este evident ca trebuie sa renuntati la carbohidrati, dar asta doar daca vreţi sa slabiti.daca va simtiti bine la actuala greutate si nu aveţi dureri articulare, nu sunteţi obligată sa slabiti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-06-2013, ora 20:09
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Buna seara ! Este adevarat ca am incercat fel de fel de diete, ca e plin peste tot de aseenea "sfaturi"despre cum se poate slabii. rezultate?da si nu..nici eu nu am fost consecventa.Depresia cu dieta nu se prea potrivesc...Acum sunt 10 zile de cand mananc ghidata in mare dupa dieta de mai sus si cantarul arata cu aproape 3 kg mai putin.Nu a imbat cu apa rece..sa vedem cum o sa fie mai incolo pt ca stiiu din experienta ca se scade rapid in primele doua trei saptamani si apoi se stagneaza.In cazul in care se va intampla asa, , voi renunta la carbohidrati.Mai am o nelamurire..Poate veti spune de ce va intreb pe dumneavoastra pentru ca lucrati in cu totul alt domeniu,..Pentru ca tot am inceput aceasta discutie cu d-voastra si ppt ca va respect opinia.Am 160 de cm si 88 de kg. Sunt la o varsta cand nu pot scadea in greutate asa peste noapte..sunt multi factori printre care incetinirea metabolismului,. dereglarile hormonale legate de menopauza etc,..Dar la 53 de ani, 88 de kg si 160 de cm vi se pare ca am cu 40 de kg mai mult decat trebuie?? Nu e totusi prea mult?nu se tine cont si de varsta cand see calculeazaq indicele greutatii corporale? eu zic ca sa fiu de 48 dee kg,.hmm as arata ca un schelet ambulant si nu numai asta dar mi se pare cam mult.Poate un 20 de kg,.asa..haideti mai scadeti sa-mi fie mai usor..:) O seara frumoasa va doresc!.
0
07-06-2013, ora 21:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este evident ca aveti dreptate..dar..daca va veti propune 20 kg va veti multumi doar cu 10.
Nu trebuie sa scad eu, in fond este 100% interesul D-voastra sa reduceti suferinta articulatiilor..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-06-2013, ora 22:13
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
A fost doar un spirit de gluma domnule doctor propunerea de a mai scadea din cele 40 de kg..sper ca nu va suparati ca mi-am permis.Aveti perfecta dreptate dar eu zic,.fara sa ma culc pe o ureche ca chiar si 10 daca reusesc e un mare pas inainte.Si am sa reusesc..pentru ca asa cum bine spuneti este 100% interesul meu. Va doresc o seara cat mai placuta si o noapte linistita ! Apropo..v-am urmarit azi intr-un video-clip, intr-una din emisiunile Antenei 2,..cred ca a fost cu ceva timp in urma nu siu exact cand.Pe facebook am gasit, unde vorbeati despre monturi ; as vrea sa va pun si eu o intrebare ;Faptul ca mama mea a avut..tatal meu de asemenea a avut monturi,.si eu am..si fratele meu mai mare are..Am inteles ca nu exista nici o lagatura genetica..totusi..?
0
08-06-2013, ora 12:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este o problema genetica. Exista doar o predispozitie la deplasarea primului metatarsian (hallux valgus), determinata mai mult de o anumita conformatie anatomica si biomecanica a ante-piciorului.
Gasiti aceste aspecte dezvoltate cu lux de amanunte pe site-ul meu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-06-2013, ora 13:10
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc o zi cat mai buna ! Cu stima, M.I.
0
29-06-2013, ora 15:34
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
SURI.pup si aici... PUNE MANA SI SLABESTE !!!!!! Mie-mi vine sa fac zvarrrrrr la cantar drept pe geam, pt ca arata 68 kg cand ma cocot pe el (la cei 161 cm ai mei si la cei 51 si ceva de ani!) Hai, facem intrecere ? :D
0
20-08-2017, ora 11:53
Robert1998
Nu este medic/terapeut
Robert1998
Buna ziua! Am 18 ani si un dosar medical destul de gros cu probleme gastrice in principal dar sunt si altele. Dupa o anestezie totala, am fost afectat foarte tare psihic si neurologic, urmez un tratament cu Alprazolam LPH de aproximativ 1 an, de aproximativ 5-6 luni ma doare foarte tare capul in partea dreapta plus tot organismul in partea dreapta (picior, umar, gat, brat, cap, sold, etc..) Am si o arsura foarte puternica a ochiului drept care e prezenta aproape tot timpul iar aproape mereu am partea amortita si ma furnica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: