Dureri perianale

21-03-2015
andy2015
Nu este medic/terapeut
andy2015
Buna ziua. problema mea debuteaza de acum un an. Prima data am simtit usturime la urinare. Am fost la medicul urolog si am facut analize de urina si de sperma la Graal Medical. In spermocultura mi-a iesit ' colonii de enterococ'. Am luat Tavanic 3 saptamani si problemele nu au disparut. Am fost la Medlife si am facuet toate analizele posibile de secretie prostatica, de sperma. Totul a iesit negativ. In prezent nu mai am usturime la urinare insa am dureri care iradiaza in scrot, in anus si ma doare si mijlocul in zona rinichilor. Problema este ca durerea in anus este intensa si nu imi permite sa stau mult pe scaun. Mentionez ca am si usturimi cateodata dupa ejaculare, mai mult intepaturi in testicule. Am repetat toate analizele la Medlife si la fel negative. Am facut si RMN ;a coloana gandind ca am ceva la coloana si iradiaza cu durere spre zona inghinala. RMN-ul a fost negativ. A trecut un an si sincer nu mai suport. Nimeni nu stie ce am. Simptomele mele sunt deci: durere in zona inghinala ( nu este hernie inghinala am verificat), durere ce iradiaza in anus n partea dreapta cu amortirea fundului, durere ce iradiaza in testicule si intepaturi dupa ejaculare, durere mijloc. Ma poate ajuta cineva cu o recomandare sau un raspuns. Sunt disperat. Va multumesc.
47 comentarii 12 Înainte ›
0
25-03-2015, ora 00:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca aveti relatii sexuale, partenera/sotia isi poate face analizele sa vedeti ce e.
0
07-04-2015, ora 09:29
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Ai rezolvat ceva?eu am dureri intre anus si scrot si coboara sub fese ca o arsura, am facut analize si urina urocultura si psa ok, 0, 8.Am fost la urolog si mi a spus o raceala ca lucrez afara.mi a dat carpicon si ketonal.ketonalul nu l am luat.urinari am normale.
0
07-04-2015, ora 22:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La proctolog ati fost ?
0
08-04-2015, ora 15:37
andy2015
Nu este medic/terapeut
andy2015
NU am fost. Insa am facut o colonoscopie acum 2 luni. Daca era vreo problema din zona asta nu s-ar fi vazut? La colonoscopie au depistat doar hemoroizi de care stiam deja. Insa nu sunt ei cauza. Asa ca nu stiu sincer care ar putea fi.
1
09-04-2015, ora 11:41
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Am fost si eu la un chirurg, mi a facut si el un tuseu rectal, mi a zis ca am vreo 2 hemoroizi dar nu ar fi de la ei aceasta durere ca o febra musculara sau jena intre picioare si fese.A zis prostata e ok si s ar putea sa fie nervi sau muschi iritati sau inflamati.Mi a dat fla mexin, no spa si omeran.De vreo cateva zile nici nu mai dorm bine, dar nu din cauza durerii ci a stresului pe aceasta cauza.Poate fi o FIBROMIALGIE?Sunt stresat la maxim, nesomn.Un sfat, un remediu pt acest stres sa ma pot odihni.
0
09-04-2015, ora 14:06
andy2015
Nu este medic/terapeut
andy2015
Nu stiu ce e fiindca nu ii dau de cap deloc. Am facut toate investigatiile necesare. Am aceste dureri perianale de aproape un an si de vreo 3 luni am aceasta durere in fund de parca as avea o minge in fund mai tot timpul. Ma doare mai mult cand stau jos. Cand stau in picioare durerile nu sunt asa profunde. Prostata e ok, analizele sunt toate ok. Am facut colonoscopie, am facut si RMN si nu s-a depistat decat "mici deborduri " - mi s-a spus ca nu ele sunt cauza. Eu chiar nu mai stiu ce sa mai fac...
0
09-04-2015, ora 17:46
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Incerc sa nu mai bag asa in seama aceasta durere sau jena discomfort ca ma stresez f. tare si de aici pleaca tot nesomn, stare proasta.Beau ceai de sunatoare cu musetel, iau capsule cu passiflora si medicatia de antinflamatoare si incerc sa mi bat capul cu ceva care sa ma captiveze, sa ma joc cu copiii sau sa citesc sa lucrez ceva.Sunt persoane care saracele duc mai multe afectiuni pe picioare si au un psihic de invidiat.Dupa cate am citit pe net mai mult ma coplesesc cu teama si emotii urate care iti fac mintea varza.Daca mai aflati cate ceva, astept un sfat util, etc.
0
10-04-2015, ora 10:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am avut un baiat pe Forum care facuse hemoroizi de nu se mai putea aseza pe scaun.
Era propus pt operatie.
Suferea de constipatie de la medicatia pe care o lua.
A sapàt serios pe mai multe linkuri si a gasit urmatorul remediu: injectarea a 2 ml crema de tataneasa local.
A scapat de chin.

Scapati intai de hemoroizi.
0
10-04-2015, ora 16:55
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Cum nu inteleg!Si-a injectat CREMA in locul cu pricina?Chirurgul la care am fost eu a spus ca hemoroizii care i am nu s inflamati care i a descoperit la tuseu si mi a spus ca s ar putea ca aceasta jena ca o febra musculara intre picioare sa fie de la nervii perineali sau muschii perineali care au o gramada de radacini nervoase in coloana.O raceala sau o nevralgie, lucrez afara pozitii incomode, trag de cabluri etc.Intai incerc tratamentul asta cu flamexin si no spa forte care mi l a dat si pe 22 sa merg la control si vedem ce spune atunci.Si meniul zilnic trebuie sa contina o masa cu cereale de ovaz, fructe legume si apa multa, mi a zis sa beau 3l de apa pe zi, fara alcool si bauturi carbogazoase.La aceste simptome sunt multe afectiuni in calcul:de la hemoroizi, intestin iritabil pana la afectiunile renale si cele neurologice(coloana, nervii perineului), sindromul piriform, sciatica, nervul pudendal etc.Multumesc !
0
16-04-2015, ora 08:13
Anamar1a88
Nu este medic/terapeut
Anamar1a88
Acea jena sau febra musculara, chiar durere poate provenii de la un herpes genital. Vorbeste cu medicul si intreaba l desprea acasta si eventual fa un test.
0
29-04-2015, ora 19:42
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Cum e andy2015?Ai mai facut ceva cu acele dureri?
0
29-04-2015, ora 22:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cristinel17

Cu seringa, fara ac. 2 ml. In loc de supozitor a bagat crema de tataneasa.
A repetat de cateva ori si acum se poate aseza fara probleme pe scaun.
Crema e sub 10 lei.

Esti sigur ca nu ai nici un fel de bts ? Ai fost la Dermatolog ?
0
30-04-2015, ora 08:15
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
La dermatolog nu am fost, dar a fost sotia si a facut testele inclusiv papa nicolau si azi pe 30 asteptam rezultatele.
0
30-04-2015, ora 09:49
andy2015
Nu este medic/terapeut
andy2015
Nu am reusit sa le dau de cap si se pare ca au reprize in sensul ca acum au revenit parca mai puternic. In momentul de fata durerea iradiaza in zona perianala si mai mult inspre anus. Aceste dureri se intensifica in momentul cand stau jos pe scaun. Totodata in perioada cat am aceste dureri care tin cu saptamanile cateodata pana se mai amelioreaza, sunt dereglat complet si cu tranzitul intestinal. Am practic o continua senzatie ca trebuie sa ies la toaleta si daca ies iese putin si scaunul e moale si aerisit. Fesele imi amortesc de la durere. Tind sa cred ca este vorba de vreun nerv de la coloana insa daca este asa, acesta oare poate da si aceasta dereglare a colonului ?
Eu nu stiu sincer ce sa mai fac. Daca exista vreun medic pe site care ma poate ajuta cu o parere i-as ramane indatorat.
Cristinel daca vrei sa vb lasa-mi un nr de tel ca mesaj privat.
0
30-04-2015, ora 13:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cristinel 17

Uita-te si tu cu o oglinda.
Nu ai nici un fel de bubita, roseata, pata, macarime, scurgere, alunita, excrescenta, durere, usturime etc ?
Totul e 100 % ok ?

Nu iti aduci aminte sa fi avut nimic de acest gen si sa iti fi trecut fara tratament ?

Trebuie eliminate absolut toate cauzele.
Doctorii sunt superficiali din cauza ca au zeci de pacienti la usa. Ceea ce nu justifica. Se grabesc...
0
30-04-2015, ora 14:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Domnii mei,

La acest baiat si la mai multe persoane pe care le cunosc, pentru ca iau un anumit tip de medicamente, li s-au dezvoltat hemoroizi. Nu se mai puteau aseza pe scaun de durere.

La TOTI, ei sunt cauza batatailor de cap de care va plangeti si voi.

Faceti tratament pt hemoroizi (Detralex parca le-a dat doctorul) si injectati 2 ml unguent tataneasa cu seringa fara ac inauntru pe hemoroizi, fisuri sau ce aveti. Nu mi se pare chiar asa de mare filosofie, mai ales ca NU e dureros.
0
30-04-2015, ora 14:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Unguent tataneasa

Indicatii:

Fisuri anale si ale sanilor, hemoroizi, nevralgii, rani, cicatrici, artrite, psoriazis, contuzii, ulcer varicos, inflamatii articulare, retragerea proceselor inflamatorii, reumatism, circulatie deficitara, alergii eczeme, plagi atone.

Compozitie:

Extract de tataneasa, vaselina, lanolina, ceara, parfumant.

Pret cutie 20 g - 5 lei

Pret cutie 40 g - 7 lei

P.S.: Cand hemoroizii ies in exterior, ungeti bine si in exterior.
Sa aveti tot timpul in casa daca stiti ca suferiti de asa ceva.
0
30-04-2015, ora 14:33
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
M am uitat cu oglinda cu lanterna dar, i-am vazut la iesirea din anus dar cum a zis si chirurgul nu s inflamati si mari si durerea nu e acolo.E mai spre scrot baza penisului fese partea dorsala a picioarelor ca o febra musculara, zona sacrata.Cand stau culcat nu se simte aceasta jena, durere, discomfort cum sa i mai spun.Nervul pudendal da cam aceleasi simptome?Chirurgul ieri mi a recomandat si un neurochirurg pt consult.
0
30-04-2015, ora 18:20
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Au iesit analizele sotiei la aparatul genital:streptococ galacticae si candida.Dupa cate am citit acest streptococ nu prea se manifesta la barbati despre candida nu prea stiu.Pot sa dea aceste simptome despre care v am relatat Candida?Daca ii da tratament sotiei trebuie sa l iau si eu ?si pentru streptococ si pt candida?
0
04-05-2015, ora 18:40
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Augumentin si fluconazol 7zile.Pot acest streptococ si candida sa fie cauza?
0
04-05-2015, ora 19:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cunosc. Posibil, datorita frecarii.
Oricum trebuie sa faceti tratament. Aveti si dv. bolile ei.
Ea daca va face tratament va lua din nou de la dv.

Nu stiu daca tratamentul pt barbat e acelasi pt femeie.
Nu i-a dat ginecologul separat reteta pt dv ???

Daca nu, adresati-va unui medic Dermatolog sa va dea reteta speciala pt dv. Adica pt barbati.
0
04-05-2015, ora 20:28
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Da, al sotiei e separat si cuprinde alt antibiotic si in plus ovule pt candida.
0
04-05-2015, ora 20:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa faceti tratament. Altfel va veti reinfecta sotia.
0
13-05-2015, ora 13:25
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Am terminat tratamentul cu antibiotic si fluconazol dar situatia e cam aceeasi.discomfort intre anus si scrot, zona lombara inferioara si putin deasupra pubisului.Mai ales cand fac efort:sapaturi, derulari cabluri, munca fizica grea.La pozitia culcat nu seai simte aceasta jena, discomfort.Sa fie de la coloana vertebrala?
0
13-05-2015, ora 14:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bacteriile uneori nu trec asa usor. Unii se lupta cu ele 5, 10, 15, 20 de ani.

Iata un motiv pt care tinerii sunt sfatuiti sa aiba relatii sexuale dupa casatorie.

Repetati analizele si reluati tratamentul daca este cazul.
Trebuie sa fiti amandoi vindecati complet.

Dulciuri, branzeturi mai putin deoarece favorizeaza dezvoltarea lor.

+ alimente de intarire a sistemului imunitar care sa faca organismul sa lupte

http://forum.romedic.ro/prod/Alimente_care_intaresc_sistemul_imunitar_091038.html
0
13-05-2015, ora 14:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil ca la nivelul pielii in zona genitala sa fie cantonat un virus HPV.

Testul pt acest virus e cam 250 de lei si in general se face la doamne.
0
13-05-2015, ora 16:11
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Hpv nu da si eruptii, secretii etc.Eu nu am aceste simptome doar cum v am mai spus aceste dureri surde perineale lombare joase, sub fese si aductori ca o febra musculara.La pozitia culcat relaxare dispare.Eu si sotia suntem casatoriti de 17 ani.Relatii am avut inainte dar dupa deloc.Avem 2copii 13 respectiv 5ani.Disfunctie erectila inca nu si urinari dese(PESTE 8) si nocturne deloc.Dar stres pe acest dicomfort pe o scara de unu la 10 este 7-8, insomnii etc.
0
13-05-2015, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Secretiile sunt de la ciuperci. Virusul HPV care nu prea are leac, deci pe care puteati sa il luati si acum 25 de ani, poate da jena, durere, senzatie de arsura sau alte manifestari. Depinde de tulpina.

2. Sotia sa isi faca regulat Pap Test care e gratuit. In fiecare an macar. Poate iese la ea ceva si atunci stiti cu ce aveti de-a face.

3. Vedeti acest film animat ca sa vedeti cum lucreaza HPV.
-*

4. Nu reiese exact din postare daca rinichii au fost tratati corect. Mai aveti usturimi, mictiuni dese etc.

(*modificat de admin)
0
13-05-2015, ora 20:13
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Sotia in analiza facuta la aparatul genital a fost inclus inclusiv testul papa nicolau.Hpv ul negativ.La cealalta analiza a iesit streptococ agalacticae si candida la care am urmat amandoi tratament cu antibiotic ovule respectiv antibiotic, fluconazol si clotrimazol.
0
13-05-2015, ora 21:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca sotiei nu i-a iesit virus HPV la Test Papanicolau nu inseamna ca nu are HPV 100 %.

Nu v-ati uitat la filmulet unde se cantoneaza acest virus.
-*

Sunt pester 100 de tulpini de virus.

Pentru o parte din ele exista un test special care se numeste Genotiparea HPV. Ala detecteaza virusul HPV si anume doar o parte din tulpini. Unele nu sunt inca studiate.

Testul e in jur de 250 lei la Policlinica Privata.

Prin Testul Pap se depisteaza HPV numai daca celulele au inceput sa devina canceroase. Asta e rolul lui. Depistarea celulelor canceroase in stadiul primar.

Peste 50 % din populatia activa sexual are tulpini din acest virus. Unii estimeaza ca de fapt in jur de 90 %. La unii se manifesta, la unii nu.
Nu se vad la control ginecologic decat tulpinile care produc negi. Vedeti film. Informati-va. Doctorii nu prea au timp la consultatii.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: