eczema dupa menstruatie

09-11-2011
serena123
Nu este medic/terapeut
serena123
Buna seara.In ultimii ani dupa ce mi se termina menstruatia imi apare in zona genitala (extern) o eczema care imi trece in cateva zile dupa ce pun comprese cu biter suedez. Va rog sa-mi spuneti daca aceasta problema o am datorita tampoanelor pe care le folosesc (s-a intamplat sa mai cumpar si la bucata) si cu ce pot sa o tratez?
3 comentarii
0
11-11-2011, ora 16:07
serena123
Nu este medic/terapeut
serena123
eczema este micuta si debuteaza cu o usoara mancarime. Dupa ce pun pe o discheta cosmetica biter suedez dispare senzatia de mancarime si ustura putin. dupa 2-3 zile dispare. As vrea sa stiu totusi de ce apare si cum se vindeca. Multumesc.
0
17-11-2011, ora 00:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi sa te vada un ginecolog, nu este bine sa te tratezi asa.
Poate trebuie sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va spune si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat ( in caz ca ai luat).
Poate fi si o candidoza. Mergi sa iti faci analize si dr ginecolog iti va da un tratament.
0
17-11-2011, ora 16:37
serena123
Nu este medic/terapeut
serena123
Multumesc mult pt raspuns. Asa o sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: