Efecte adverse

20-01-2018
Stefan1401
Nu este medic/terapeut
Stefan1401
Buna seara!
In primul rând am fost diagnosticat cu tulburare depresiva-anxioasa in urma cu 3 luni.
De doua săptămâni mi am schimbat medicul iar acesta mi a prescris 300 mg quetiapina seara. La început nu am avut efecte adverse dar de o săptămâna am o durere de cap persistenta și mi a apărut o umflatura in partea stânga sub coaste. Umflatura ma doare și seara îmi crează un disconfort puternic in acea zona.
Am citit pe prospect ca medicamentul poate provoca inflamarea pancreasului.
A mai întâlnit cineva acest efect advers?
Ar trebui sa îmi contactez medicul?
9 comentarii
1
20-01-2018, ora 20:35
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Ți-a dat quetiapina pentru tulburare depresivă anxioasă? Ăsta este medicament pentru schizofrenie, tulburare bipolară sau depresie severă. Ești sigur de diagnosticul tău? Bineînțeles trebuie să mergi la medic pentru efectele adverse.
0
20-01-2018, ora 20:42
Stefan1401
Nu este medic/terapeut
Stefan1401
La început a fost tulburare depresiva-anxioasa iar acum este tulburare afectiva depresiva. Scuze pentru greșeală. Mulțumesc pentru răspuns. Menționez ca iau si depakine dimineața si seara plus jumătate de anxiar seara.
2
20-01-2018, ora 22:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la medicul psihiatru si rugati-l sa va schimbe quetiapina.
0
21-01-2018, ora 10:41
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Orice reacție trebuie comunicată medicului psihiatru, cel mai în măsură să intervină dacă un medicament trebuie schimbat.
0
03-02-2018, ora 20:12
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Off...efectele astea adverse... oare 50 mg Seroquel se suporta usor sau da efecte adverse si doza asta? I s-a prescris fiicei mele pt. urmatoarele 6 luni. Si apropo, sa cumpar Seroquel sau merge si varianta autohtona de la Terapia?
1
03-02-2018, ora 23:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fiecare organism reactioneaza diferit. Sa incerce ce quetiapina puteti sa cumparati si isi va da seama de cum reactioneaza organismul ei.
Eu nu am suportat nici 50 mg.
0
04-02-2018, ora 15:30
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
DianaMai ia 800! 800mg, si nu s-a plans, prin urmare exista si sperante.

Stefan1401, ce s-a mai intamplat? Te-a consultat un medic privind umflatura de sub coaste? In prospect scrie ca sub unu la mie e riscul de inflamare a pancreasului. Dac-o fi asa...
1
04-02-2018, ora 18:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt persoane care merg cu ani cu 200 mg Seroquel sau chiar 800 si nu au nimic. Depinde de organism. Bafta!
0
08-03-2018, ora 21:48
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna seara! Ar trebui sa discutati cu medicul, poate iti inlocuieste antipsihoticul cu un stabilizator de dispozitie care sa nu dea somnolenta sau stari de apatie. Dozajul ar trebui redus si medicamentul ar trebui luat cand chiar nu puteti adormi sau cand aveti atacuri de panica, adica la nevoie. Nu e cazul sa va tratati zilnic precum o persoana cu cancer, spre exemplu. Nu sunteti pe moarte pentru a va pastila zilnic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: