Electrocardiograma eronata?

25-09-2012
Someboddy
Nu este medic/terapeut
Someboddy
Buna ziua!Mama a facut un infarct in luna august.Exact in aceeasi zi a fost la Urgente, la medic.Medicul de garda i-a facut o electrocardiograma, a controlat-o si i-a spus sa mearga linistita acasa, ca nu are nimic.Ca se simte rau de la caldura.Mama a stat asa, acasa, patru zile.In a patra zi, vorbind cu ea la telefon si auzind simptomele, fara sa vad nici o electrocardiograma, m-am speriat.Am trimis-o de urgenta, la Urgente.Acolo, stupoare!Doctorita de garda i-a spus ca a suferit un infarct si a certat-o ca a stat asa mult acasa.Mama a decedat pe 20 august, Dumnezeu sa o ierte!Acum, am si eu o intrebare.E posibil ca un medic sa nu realizeze ca pacientul sau a suferit un infarct?E posibil sa trimita bolnavul acasa, in conditiile in care acesta se sufoca si acuza dureri de piept, voma, scaune diareice, transpiratie rece, ameteala si sa ii spuna ca nu are nimic?Sunt situatii in care electrocardiograma da gres?
6 comentarii
0
25-09-2012, ora 16:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1) Mai ai electrocardiograma?
A primit un bilet ca totu-i ok??????

CU ASTEA toate.poti sa incepi DEJA cu "intrebarile" pe la
urgente!
.fara astea...NU te va crede nimeni.
2) poate a facut DUPA ce a ajuns acasa.

Imi pare rau .
Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe mami tau!
condoleante,
0
25-09-2012, ora 22:15
Someboddy
Nu este medic/terapeut
Someboddy
Daca a facut infarctul cand a ajuns acasa...inainte de a pleca de la medicul respectiv, acesta nu ar fi trebuit sa ii spuna sa revina a doua zi?Sa ii spuna de riscul unui infarct?El a trimis-o acasa, desi mama murea de rau ce ii era-gheara in piept, sufocare, diaree, voma-spunandu-i sa stea linistita, ca e de la caldura.

Nu e vorba de tragere la raspundere.Nu vrem sa facem nimic medicului respectiv.Mama nu se mai intoarce, din pacate.Insa vreau doar sa inteleg ce s-a intamplat.EkG-ul poate da gres?In ce conditii?
0
26-09-2012, ora 17:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Va inteleg.
SI noi am patit cu mami in 1990,
doar ca atunci.medicii (unii)..ca SI acum nu scriau retete, ci asistentele.
mami avea diagnostic:insufienta cardiaca dureroasa aortica stanga.(daca n-oi fi uitat EXACT cum era scris)
si
i-au dat tratament bun,
fara insa a-i preciza SA NU MANANCE CU SARE...deloc sare.
asa erau acele tablete (si mancare fara sare)
noi n-am citit, asistenta n-a precizat.
si-n cateva luni,
am pierdut-o si noi dintre cei vii.
0
26-09-2012, ora 18:01
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Din pacate da, poti face un ECG si dupa o anumita perioada sa se declanseze un infarct dar in conditiile expuse de dvs, intr un serviciu de urgenta (UPU) se fac si analize de laborator care sa confirme sau nu suspiciunea de infarct.
0
27-09-2012, ora 08:47
Someboddy
Nu este medic/terapeut
Someboddy
Si in aceste conditii, poate fi tras la raspundere medicul respectiv?Avem o electrocardiograma din care nu reiese infarctul si un martor in fata caruia medicul a trimis-o pe mama acasa, aceasta fiind intr-o stare critica-nu putea sa respire, gheara in piept, voma, diaree etc-spunandu-i ca sa stea linistita, ca nu e decat o indigestie de la caldura...Mama, Dumnezeu sa o ierte, a asteptat "linistita" sa se simta mai bine patru zile, care i-au fost fatale.Nu vrem sa ii facem nimic medicului respectiv.Insa vreau sa il sun si sa il rog ca pe viitor sa fie mai atent cu bolnavii, iar in cazul in care se va purta rau cu mine(dupa tot raul pe care ni l-a facut), pentru ca unii, nu e de ajuns ca sunt incompetenti, mai sunt si impertinenti si lipsiti total de solidaritate umana-sunt inumani-sa ii spun ca daca am fi fost oameni razbunatori, am fi putut face si acest lucru-repet, pe care nu il vom face.Deci, in astfel de conditii, se poate trage la raspundere medicul respectiv?
0
27-09-2012, ora 12:00
Someboddy
Nu este medic/terapeut
Someboddy
Pentru "sebesuldejos": Dumnezeu sa o ierte si pe mama dumneavoastra!Si sa ii intareasca pe cei care trec prin astfel de drame si care pierd persoane dragi, moarte inainte de vreme.Si sa ii ierte si pe medicii care gresesc, toti gresim, insa macar sa invete din astfel de drame si sa fie mai deschisi fata de suferinta pe care o cauzeaza!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici