endometriom ovar drept | Forumul Medical ROmedic

endometriom ovar drept

15-06-2014
cristal2006
Nu este medic/terapeut
cristal2006
In urma unei investigatii RMN de pelvis si RMN hipofizar recomandate de medicul endocrinolog, concluziile au fost: fibrom uterin, endometriom ovar drept; in cazul hipofizei: microadenom hipofizar (diametrul coronal de 2mm). Ginecologul mi-a recomandat duphastone 2 cpr/zi timp de 5 zile, reluate in fiecare luna. Mi s-a spus ca nu este cazul unei interventii chirurgicale. Sunt si intr-o premenopauza (varsta mea este de 40 ani). Va rog sa ma ajutati cu o parere (mentionez ca ginecologului am uitat sa ii spun de microadenomul hipofizar).
5 comentarii
0
16-06-2014, ora 06:47
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna cristal2006, pentru microadenom vei avea nevoie de mai multe analize hormonale pentru a vedea daca secreta in exces (in special Prolactina). Sunt convins ca inainte de investigattile imagistice ai avut si analize de sange, nu ezita sa mentionezi rezultatele (chiar daca sunt normale). Microadenomul de 2 mm nu necesita operatie.
0
18-06-2014, ora 22:36
cristal2006
Nu este medic/terapeut
cristal2006
In data de 28.01.2014-valoare prolactina 1276, dupa PEG 882; in 1.04.2014-valoare prolactina 285; 11.04-valoare 212; 15.05-valoare 329; 10.04-valoare 278, 4. Dupa cum se vede, numai in ianuarie valoarea prolactinei a fost crescuta. Atunci am avut o hemoragie mare si analize cum ar fi prolactina si CA 125 au iesti foarte mari. Celelalte analize hormonale arata o premenopauza. Am dureri puternice de cap si din cand in cand, la 2-3 luni mai am o mica sangerare care nu este o menstra din cate am inteles... Medicul endocrinolog mi-a spus ca nu este nevoie de tratament ptr microadenomul hipofizar, Eu, sincer, imi fac mai multe griji ptr rezultatul RMN-lui de pelvis. Ce este de facut cu acest fibrom uterin (la niv. miometrului regiunii fungice o formatiune hiposemnal T2, cu dimensiuni axiale maxime de 19/18mm, gadolinofila)si cu endometriomul de ovar drept (formatiune hipo-/hipersemnal T2, cu dimensiuni axiale maxime de 21/21mm)? Va multumesc anticipat
0
23-06-2014, ora 11:52
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
CA 125 este un marker pentru cancerele ovariene sau peritoneale, dar nu este un test diagnostic. Atat fibroamele cat si endometrioamele ovariene pot creste CA 125.

Fibromul uterin este mic si nu necesita tratament. Daca va creste si devine foarte simptomatic se poate considera tratament.
0
06-09-2014, ora 17:16
cristal2006
Nu este medic/terapeut
cristal2006
Va multumesc pentru raspunsurile date!
0
06-09-2014, ora 17:18
cristal2006
Nu este medic/terapeut
cristal2006
As mai indrazni o intrebare: ce este de facut cu "endometriomul de ovar drept (formatiune hipo-/hipersemnal T2, cu dimensiuni axiale maxime de 21/21mm)" care a aparut in urma RMN-lui? Necesita interventie chirurgicala; tratament medicamentos???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O posibilă metodă de tratament pentru infertilitatea asociată cu endometrioza
  • Cercetătorii au propus primul ghid pentru tratarea depresiei perimenopauzale
  • Cum să te pregateÈ™ti pentru menopauză
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluÈ›ie la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •