Endometrioza se vindeca cu contraceptive?

09-11-2019
Oana1999
Nu este medic/terapeut
Oana1999
Buna tuturor! Acum un an am fost diagnoasticata cu endometrioza! Pe ovarul stang am un endometriom care in momentul depistarii avea 2, 5 cm. Am urmat tratament cu anticonceptionale timp de 6 luni. Astazi am mers la control, iar endometriomul a crescut pana la 3, 7 cm. In continuare mi s a recomandat sa iau anticonceptionale pana cand ma voi hotara sa fac un copil. Mentionez ca am 20 de ani. Pt cine s a mai confruntat cu problema asta, credeti ca am sanse sa ma vindec cu contraceptive?
1 comentarii
0
25-11-2019, ora 17:36
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

pentru endometrioza exista medici specializati care va pot ajuta sa luati decizia corecta pe termen lung; din pacate contraceptivele orale nu pot rezolva aceasta problema, va recomandam sa consultati un medic specializat in endometrioza, care trateaza paciente specific pe aceasta afectiune

O seara placuta,
Echipa Medicala Marie Stopes International
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.