Endoscopia nazala. Ce se poate observa cu aceasta?

26-02-2015
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Buna ziua. Vreau sa va intreb daca cumva cu o endoscopie nazala se poate pune diagnosticul de reflux gastro-esofagian si cat de adanc se poate patrunde defapt cu aceasta? Multumesc
11 comentarii
0
26-02-2015, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1/un diagnostic de reflux gastro esofagian.. se pun de un medic la Gastrologie
dupa un tranzit baritat esofagian sau gastroscopie
2. intradevar un medic ORL.. poate sa suspecteze un reflux gastro esofagian.. la simpla faringoscopie..fiindca se vede mucoasa faringiana iritata
3 endoscopia nazala examineaza sub marire pana la 30 de ori.. toata cavitatea nazala, rinofaringele..si se poate ajunge si in faringe, examina corzile vocale si gura esofagului in hipofaringe( si acolo se vad semne de iritatie de la reflux.
0
26-02-2015, ora 19:27
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Bună seara. Mulţumesc pentru răspuns. Da, aşa e însă problema e mai delicata. Acest simptom de reflux mi-a declanşat o stare de anxietate şi am dificultăţi la mâncat/înghiţit din cauza senzaţiei de sufocare deci implicit nu pot face nici endoscopia. Din ce ştiţi se poate diagnostica boala doar cu tranzit baritat esofagian? Mulţumesc anticipat
0
26-02-2015, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
am scris mult despre asta e forum.
0
26-02-2015, ora 19:34
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Mulţumesc. Am sa caut. O seara plăcută
0
28-02-2015, ora 20:21
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Buna seara din nou. Am fost intre timp la un medic ORL care mi-a facut endoscopia nazala si care mi-a dat diagnosticul de laringo-faringita subacuta si tratament 7 zile cu ciprofloxacina, no spa, si nurofen. Credeti ca pot avea senzatia asta in gat mereu din cauza acestei inflamatii? Si deasemenea mancarea sa imi mearga mai greu pe gat in jos? Multumesc anticipat
0
01-03-2015, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce a gasit d. dr..este doar partea locala a problemei
cauza este mai jos.. Esofagiata de reflux
asa ca inafara de acest tratamemt este foarte important si regimul alimentar si tratamentul problemelor gastrice
0
15-03-2015, ora 09:45
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Buna ziua. Am facut intre timp endoscopia digestiva superioara unde nu s-a confirmat refluxul si nici o alta anomalie. Totul arata bine si nu este nici o problema gastrica. Acuma intrebarea mea este, se poate simti acest nod/disconfort la inghitire de la o 'simpla' laringo faringita? Daca nu a trecut aceasta laringo-faringita dupa 7 zile de antibiotic se mai recomanda prelungirea tratamentului sau sa ma intorc la medicul ORL? Multumesc anticipat. O zi frumoasa.
0
15-03-2015, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai spus nimic despre regimul tau alimentar
cum stai cu fructele citrce, lamaie, otet, condimentat, acidulate???
0
15-03-2015, ora 21:10
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
In ultima vreme din cauza "nodului in gat" nu am prea mancat, am incercat sa am cele 3 mese pe zi insa cantitati f mici, de aici rezultand si o slabire in greutate de 6 kg in 2-3 saptamani. Am incercat sa tin regim si sa fiu atent la alimentele consumate, dar ce s-a mai strecurat si ar fi fost neindicat, muraturile, dar si acelea foarte putine. In rest am renuntat la acidulate, de fumat nu fumez, citrice nu am consumat, nu as putea spune nici de alimente condimentate excesiv.
0
16-03-2015, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pana la masa.. redigest si nospa
2 dupa masa.. triferment
3 intre mese.. folosesti Vit A uleioasa cate 5 pic cu putina miere, amestecate si tinute in gur aca o bumboana sa se topeasca lent
4. Vit E capsule 2 pe zi de baut
5 seara cu 30 minute pana la culcare Valeriana 1 sau 2 tab odata
0
16-03-2015, ora 20:56
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Buna seara. Va multumesc pentru timpul Dvs. cat si pentru ajutorul/sfaturile acordate. Am sa incerc cele propuse de Dvs. Cu toata stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •