Enterobacter spp. Îmi poate afecta copilul și dezvoltarea sarcinii?

29-07-2021
Mihaela.Cerban
Nu este medic/terapeut
Mihaela.Cerban
Bună ziua! Am făcut analiza medicala exudat și mi-a ieșit prezent enterobacter spp (disbioza orofaringiana). Ce este aceasta bacterie? Îmi poate afecta copilul și dezvoltarea sarcinii? Ce complicații pot apărea? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
4 comentarii
1
30-07-2021, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. orice bacterie patogena.. poate fi periculoasa in anumite conditii care favorizeaza dezvolatarea acestei bacterii
2. intebarea Dvs. despre Viitor.. nu are nici un sens relevant si Nu ajutab la nimic sa stati in panica si stres.. ce va fi..!!!
3. pasii corecti care trebuie sai faceti.. este SA analizati .. ce probleme digestive aveti.. balonari, reflux...varsaturi... care au dus la iritatii pe faringe si au favorizat localizarea acelei bacterii acolo. In mod normal de un faringe sanatos, acoperit de MUCUS.. bacteriile nu se prind.fiindca 1 bariera de aparare este acel mucus si saliva.. de care se prind microbii si mor inghititi in acidul gastric
4. sa analizeati Alimentatia poate ati exagerat cu otet, lamai, citrice, acidulate.. care au iritat si uscat mucoasele faringiene
5. in momentul cand o sa aveti o alimentatie corecta, tratat corect problemele digestive.. tratat corect gatul cu gargara si spreiuri uleioase.. in mod normal sistemul imun distruge singur acei microbi patogeni
0
30-07-2021, ora 10:21
Mihaela.Cerban
Nu este medic/terapeut
Mihaela.Cerban
Aceasta bacterie este asociata sau are legătură cu klebsiella? Întreb asta deoarece acum o luna am făcut exudat și mi-a ieșit ca am aceasta bacterie klebsiella, iar acum la analiza exudat a ieșit ca am enterobacter spp. Analizele le-am făcut la clinici diferite. Sunt speriata și stresata pentru ca nu știu de ce am doua rezultate diferite. Nu știu cum pot sa o tratez astfel încât sa nu afectez sarcina. Menționez ca sunt insarcinata în 8 săptămâni. Va mulțumesc frumos pentru răspuns și timpul acordat!
1
30-07-2021, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai rezultate diferite fiindca NU intelegi un lucru Elimentar
cavitatea bucala este cel mai infectat loc din organism.
in aer sunt mii de microbi si virusi. in cavitate bucala sunt mii de microbi si virusi
nimeni nu face anlize la 100 de micorbi.
deobicei ce creste in acea zi dupa recoltare mai mult ei aceia scriu
logic.. cred ca ai mai probleme pe digestie si imunitate..deasta ai gatul iritat si sensibil la toti microbii care in mod normal NU ai ce sa caute acolo
trateaza digestia si lasa gatul in pace
0
30-07-2021, ora 14:27
Mihaela.Cerban
Nu este medic/terapeut
Mihaela.Cerban
Va mulțumesc frumos pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Disbioza in bolile inflamatorii intestinale

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: