Entorsa de grad 2

19-10-2019
marym4ro
Nu este medic/terapeut
marym4ro
După 2 săptămâni de purtat ghips este posibil sa imi reiau activitatea sau este posibil sa mai stau in concediu cu altceva montat la gleznă?
6 comentarii
0
20-10-2019, ora 09:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica directa si de datele personale.
Cel mai adesea gipsul este inutil in entorsele gleznei, insa uneori este necesar chiar 6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-10-2019, ora 10:28
marym4ro
Nu este medic/terapeut
marym4ro
Mulțumesc! Fiind o entorsa mai urâtă, asa s a exprimat dr ortoped, s a impus ghips cu are la pentru 2 săptămâni și Clexan
0
22-10-2019, ora 09:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica directa si de datele personale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-10-2019, ora 12:43
marym4ro
Nu este medic/terapeut
marym4ro
Am fost la control si s a constat ca este fisură nu entorsa și mi a așezat iar ghips pt încă o săptămână. Iar Clexan 10 zile. Oare după săptămâna asta il scoate? Ca ar trebui să mai stau in concediu si după ce scoate ghipsul.
0
22-10-2019, ora 18:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu exista notiunea de "fisura" ci aceea de "fractura fara deplasare".
Tratamentul corect (durata imobilizarii si tipul acesteia) depinde de datele D-voastra personale si de imaginea radiografica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-10-2019, ora 09:54
marym4ro
Nu este medic/terapeut
marym4ro
Buna ziua! In radiografie nu se vede, poate pentru că era umflat ? Mie mi s a parut ciudat ca radiografia a prins partea sănătoasă a piciorului, iar partea vătămata era dedesubt, adică lipită de masă. Eu ma gândeam că trebuie să fie fotografiată partea vătămata in mod direct
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  • Entorsa: primul ajutor
  •