Epuizare nervoasă

03-07-2020
Eliza Z
Nu este medic/terapeut
Eliza Z
Am avut parte de cîteva crize puternice de nervi, ultimul sa terminat cu tremurat de picioare si miini.
A trecut ceva timp însă ma chinuie oboseala excesivă, slăbiciuni in picioare si mai grav atacuri de panica.Siatemul nervos nu mai raspunde corect evenimentelor, orice mic stress se termina cu epuisare, tahicardie si frica la orice mic eveniment negativ.Totodată mi se inrosec ochii si cîteodată dureri de cap. Tot ce tine de control medical oftalmolog, analize e bine.Am doar un disbalant hormonal.Teroida e in ordine.Analizind evenimentele presupun ca e vorba de sistemul nervos vegetativ de care nimeni nu imi pomenește macar. Mi se spune doar ca e totul în ordine.Sfatuitima va rog ce as putea face mai departe si unde sa ma adresez, la ce medic si ce ar putea însemna inrosirea ochilor la stress de orice gen.Va multumesc si sper la un mic ajutor.
5 comentarii
1
04-07-2020, ora 09:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tratament de la psihiatru si psihoterapie pentru anxietate si atacurile de panica.
Ochii rosii pot fi de la aerul conditionat sau ventilator. Curatati filtrele si praful din casa.
1
04-07-2020, ora 10:16
Eliza Z
Nu este medic/terapeut
Eliza Z
Multumesc, însa nu am ochii rosii de la chestii banale, am deja un an si am remarcat ca de fiecare data cind am un Stress mi se inrosesc ochii si ramin asa in de curs de citeva ore pînă ma liniștesc sau merg la somn.Citeodata inrosirea e însoțită si de dureri de cap însă nu întotdeauna.
Ar putea fi aceasta din cauza unor schimbări biochimice la creier după episoadele foarte stresante pe care le-am avut ?
0
04-07-2020, ora 15:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ochii rosii nu sunt simptom de anxietate. Mergeti la un consult oftalmologic.
1
04-07-2020, ora 16:21
Eliza Z
Nu este medic/terapeut
Eliza Z
Am scris mai sus ca am fost si mi sa spus ca nu am nimic.
1
04-07-2020, ora 17:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati sa faceti o perioada tratament pentru anxietate atunci si vedeti daca se rezolva automat si problema cu ochii. Aveti multe somatizari de anxietate. Daca dureaza de mai mult de 14 zile se poate pune diagnosticul de anxietate si se poate lua tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: