Esofagita de Reflux

02-03-2019
Constantin98
Nu este medic/terapeut
Constantin98
Buna ziua
Acum vreo 2-3 luni au inceput sa imi apara simptome ca:dificultate la inghitit, trezitul de dimineata cu dureri abdominale si raguseaala(ceva in gat), cateodata dupa masa imi persista senzatia de corp strain in gat.
Am fost de 2 ori la spital si mi-au spus ca am Amigdalita...Total Fals
Acum o luna am fost la ORL si mi-a spus doctorita ca am o esofagita de reflux iar dupa tonul vocii ei nu parea ceva grav.Mi a dat tratament Motiliumx2 pe zi inainte de masa si Nolpaza 1 de diminieata inainte de masa.+O FOAIE CU REGIM pe care scrie BRGE regim de alimentatie si de viata(care ma cam sperie cuvantul''viata'').
Dupa o luna de regim si tratament simptomele nu mi au trecut, pot sa spun ca s-au mai diminuat putin dar nu mi-au trecut.
Ma mai pot vindeca complet ? (mi-a spus o farmacista ca nu prea scapi de asta)sa mai pot bea si eu o cafea, sa mai mananc din cand in cand o portie de cartofi prajiti.

Mentionez ca nu mananc de fel mancare fas-food, nu beau bauturi carbogazoase, de fumat m-am lasat de cand am asta!


Varsta :20 de ani
Sex=Masculin
Sunt o persoana activa, nu obisnuiesc sa lenevesc..cu exceptia perioadei asteia de cand am reflux
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •