Esofagita de Reflux

02-03-2019
Constantin98
Nu este medic/terapeut
Constantin98
Buna ziua
Acum vreo 2-3 luni au inceput sa imi apara simptome ca:dificultate la inghitit, trezitul de dimineata cu dureri abdominale si raguseaala(ceva in gat), cateodata dupa masa imi persista senzatia de corp strain in gat.
Am fost de 2 ori la spital si mi-au spus ca am Amigdalita...Total Fals
Acum o luna am fost la ORL si mi-a spus doctorita ca am o esofagita de reflux iar dupa tonul vocii ei nu parea ceva grav.Mi a dat tratament Motiliumx2 pe zi inainte de masa si Nolpaza 1 de diminieata inainte de masa.+O FOAIE CU REGIM pe care scrie BRGE regim de alimentatie si de viata(care ma cam sperie cuvantul''viata'').
Dupa o luna de regim si tratament simptomele nu mi au trecut, pot sa spun ca s-au mai diminuat putin dar nu mi-au trecut.
Ma mai pot vindeca complet ? (mi-a spus o farmacista ca nu prea scapi de asta)sa mai pot bea si eu o cafea, sa mai mananc din cand in cand o portie de cartofi prajiti.

Mentionez ca nu mananc de fel mancare fas-food, nu beau bauturi carbogazoase, de fumat m-am lasat de cand am asta!

Varsta :20 de ani
Sex=Masculin
Sunt o persoana activa, nu obisnuiesc sa lenevesc..cu exceptia perioadei asteia de cand am reflux
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

01-10-2019, ora 12:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Otosan Gel Forte pentru gat
Durere acută, iritație, pierderea vocii, tuse uscată?
Otosan Gel Forte pentru gât este un produs inovator natural ideal pentru ameliorarea simptomelor asociate cu iritarea gâtului. Datorită formulei sale speciale sub forma de gel, acesta formează o peliculă mucoadezivă activă în tractul faringian și laringian, care protejează mucoasa de acțiunea iritantă a agenților externi, oferind o stare de confort prin eliminarea durerilor de la nivelul gâtului. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.